Každá domácí i profesní dílna potřebuje pracovní stůl. Na něm vznikají všechna díla, která z dílny vzejdou. Zatímco bez pořádného pracovního stolu se dá pracovat jen s obtížemi, s ním jde práce krásně od ruky.
Váš pracovní prostor si zaslouží kvalitní pracovní stůl. Pevný, rozměrný, bezpečný i odolný, to vše s mnoho dalšího musí váš dílenský stůl mít. Na co se při výběru zaměřit a proč? Zjistěte více o 5 nejlepších vlastnostech pracovního stolu do dílny či garáže.
1. Ideální rozměr pracovní desky? Buďte maximalisté
Nic takového jako ideální rozměr pracovního stolu neexistuje. Při volbě rozměru se musíte vzít v úvahu:
- velikost vaší dílny
- kolik strojů bude připevněných napevno na desce
- jak velký materiál budete obrábět
- jaká je velikost finálního výrobku.
Dílenský ponk s rozměrným šuplíkem pro menší dílny a garáže
Pokud jde o prostornost pracovní desky, pak volte vždy největší možný rozměr. Nejenže ke stolu budete moci později přidávat další a další nástroje, ale také na něm zvládnete více práce. Můžete rozdělat dva projekty najednou, konstruovat větší kusy nábytku nebo stůl využít jako velkou odkládací plochu. Vezměte v úvahu i to, že za několik let už nebudete jen opracovávat dřevo nebo podomácku tunit svářečky, ale rozšíříte svůj záběr o nové obory. Pak budete jen rádi, že máte kde umístit novou stolní frézku či pilu.
TIP: Ať už je ale vaše dílna velká jakkoliv, snažte se vždy pořídit do ní pracovní stůl co největší. Čím rozměrnější pracovní deska, tím pohodlněji si můžete rozmístit nářadí i rozdělanou práci.
2. Materiál stolu a odolnost pracovní desky
Tradičním materiálem pro pracovní desku je bukové dřevo. Deska je buďto lepená jako spárovka, nebo z masivních fošen. Bukové dřevo zajišťuje desce tvrdost a zároveň pohlcuje vibrace. Existují i pracovní stoly s deskou z kovu nebo i plastu, které jsou vhodné na konkrétní řemeslnické činnosti. Do typické kutilské dílny, kde vykonáváte pokaždé jinou činnost, je však klasická buková deska nejvhodnější.
TIP: Při některých činnostech může dojít k poškození desky, například ostrým rydlem, obráběcím přístrojem, popřípadě poničení povrchu chemikáliemi či popálením. Tomu lze předejít napnutím tvrdého linolea přes desku a jeho pevným uchycením, aby byla zachována stabilita pracovního místa.
Dvoumetrový dílenský ponk se dvěma svěráky
3. Konstrukce stolu a jeho stabilita
Konstrukce stolu, tedy nohy a jejich zpevnění, bývá nejčastěji kovová, popřípadě z masivního dřeva. Platí pravidlo, že čím těžší, tím lépe. Stůl se nesmí pohnout ani když na něm budete ohýbat kovové jekly ve svěráku. Zapomeňte proto na provizorní dílenské stoly, vyrobené ze starého kancelářského nábytku – lepená dřevotříska a překližka nikdy nenahradí poctivé dřevo a železo, i když je budete zpevňovat sebevíce. Mohutný stůl s tlustou deskou se nekývá a nechvěje, když na něm zapnete nějaký nástroj a můžete si tak být jistí, že odvedete práci přesně.
TIP: Kovová konstrukce nohou by měla být zpevněná ve dvou rovinách. Dřevěná konstrukce by měla mít nohy z hranolů silných minimálně 10 x 10 centimetrů, které umožňují pevné uchycení silnějšími šrouby.
Profesionální pracovní stůl s protiskluznou deskou a nastavitelnou výškou
4. O výšce stolu rozhoduje způsob práce
Pracovní výška horní desky se pohybuje mezi 75 a 95 centimetry. Jak pohodlně se vám bude u stolu pracovat záleží na vaší výšce a především na tom, zda u práce stojíte, nebo sedíte. Nejlepší je, když má pracovní stůl nastavitelné šroubovací patky. Nejenže tak můžete částečně nastavit výšku stolu, ale také ho snadno vyrovnáte a stabilizujete na nerovném podkladu.
TIP: Pokud pracujete vsedě a výška stolu vám nevyhovuje, pořiďte si stoličku s polohovatelným sedátkem nebo například klavírní trojnožku.
5. Šuplíky a úložné prostory
Rychlejší práci u stolu vám umožní i zásuvky, závěsné háčky i úložné boxy. Když nemusíte od rozdělané práce odcházet pro nářadí nebo materiál moc daleko, ušetříte mnoho času. Šuplíky s pojezdy umožní skladovat věci podél celé hloubky stolu a při svém vysunutí je vše přehledně dostupné. Kovové úložné boxy garantují odolnost a nosnost, takže do nich můžete naskládat u velké množství těžkých kovových nástrojů a příslušenství.
Modulový dílenský stůl s kovovými šuplíky a pojezdy
TIP: Chytrým řešením je pořízení pracovního stolu z produktové řady, která umožňuje kombinovat a dokupovat různé skříňky a police. Při přestavbě nebo stěhování dílny tak nebudete muset kupovat nový stůl na míru a pouze přizpůsobíte ten stávající novým rozměrům.
S novým stolem proměníte celou dílnu
S novým dílenským stolem vám půjde práce rychle od ruky. Vše budete mít uložené na svém místě a na pracovní ploše bude i při práci nebývale mnoho volného místa. Při vylepšování dílny je proto nejlepší vždy začít pořízením nového pracovního stolu.
Pro blog Promistry.cz napsal Zbyněk Dach