Grilovací sezóna začíná a s ní i pravidelná kontrola grilů, ohnišť, kotlů a grilovacího příslušenství. Pokud se právě chystáte na koupi nového grilu na dřevěné uhlí, připravili jsme pro vás 6 tipů, díky kterým vyberete ten nejlepší zahradní gril.
Abyste mohli rodině, přátelům či kolegům z práce předvést své kulinářské umění, potřebujete především kvalitní gril. Pokud vám chutná maso nejlépe, když je připravené na opravdovém ohni, kde se zaudí a provoní kouřem doutnajícího dřeva a kde ho občas olízne plamen, pak je pro vás gril na dřevěné uhlí, dřevo a brikety tou nejlepší volbou.
kotlový gril smaltovaný
Proč vybrat gril na dřevěné uhlí a negrilovat na plynu
Kotlové zahradní grily na dřevěné uhlí jsou levnější. Pokud se nechystáte grilovat ve velkém a hodně často, plynový gril se vám nevyplatí. Největším lákadlem grilů na dřevěné uhlí je však práce s ohněm, protože kouzlu plápolajících plamenů a žhavých uhlíků odolá málokdo. Když k tomu připočtete nezaměnitelnou vůni hořícího dřeva a chuť grilovaných pokrmů, pak je gril na dřevěné uhlí jasnou volbou.
1. Cirkulace vzduchu poslouží jako regulace teploty
Aby dřevěné uhlí nebo brikety nepohasly, musí být gril vybaven průduchy, kterými proudí vzduch dovnitř. Jejich otevřením nebo přivřením tak regulujete teplotu uhlí a rychlost jeho prohořívání. Kouř uniká otvory ve víku nebo komínem. Přivřením horních průduchů pak můžete rychle zvýšit teplotu pod víkem.
Gril s velkými kolečky
2. Teploměr pomáhá určit optimální začátek grilování
Na teploměru můžete sledovat, kdy už nastala vhodná teplota pro začátek grilování a průběžně ji kontrolovat. Rychlost ohřevu můžete regulovat jak odklopením víka, tak i otevíráním a uzavíráním průduchů. Po několika grilováních tak pouhým sledování teploměru správně odhadnete, zda už je maso upečené, aniž byste museli odklápět víko.
3. Velká kolečka lépe jezdí přes nerovný terén
Abyste si mohli dopřát luxus grilování na různých místech verandy nebo zahrady, musí mít váš gril dvojici pojezdových koleček. Ta by měla být dostatečně velká, aby se gril příliš nekymácel při cestě přes zámkovou dlažbu a nebořil se do trávy.
Gril s komínem a nepřímým grilování
4. Pevná madla jsou důležitá pro přepravu i odklápění
Madlo u odklopného víka by mělo být dostatečně daleko od sálavého tepla grilu, nebo vyrobené z tepelně nevodivých materiálů, aby šlo uchopit holou rukou.
Boční madlo pro transport je nejlepší co nejpevněji přichycené, aby se časem nevyviklalo nebo neulomilo. Tato část grilu bývá často nekvalitními výrobci zanedbávána natolik, že madlo úplně chybí a s grilem pak musíte manipulovat pomocí odstavných stolků.
5. Čím robustnější nohy a celková konstrukce, tím lépe
Stabilita grilu je nejdůležitějším bezpečnostním prvkem. Jestliže je gril pevný a umístěný na rovném terénu, nehrozí jeho převrhnutí a vysypání žhavého uhlí. Jestliže u vašeho grilování bývají často děti nebo opékáte na grilu do pozdních hodin, kdy už je tma, preferujte gril se solidní konstrukcí.
Gril s litinovým roštem
6. Odstavné plochy využijete pokaždé
Rozšíření grilu o boční pracovní stolky a odkládací místa se hodí vždy. Během grilování využijete odstavné plochy v jakémkoli množství. Připravené maso, koření, omáčky, talíře, obracečky a kleště, rozprašovač vody, podpalovač, pivo, ubrousky a další grilovací nářadí a pomůcky, bez kterých se vaše grilování neobejde, to vše potřebujete někam odložit, ale také mít neustále při ruce.
S novým grilem překvapíte a zabodujete
Vykročte do letošní grilovací sezóny s novým grilem na dřevěné uhlí. Vůně kouře a pečeného masa znásobí radost z grilování a zvýrazní chuť vašich pokrmů. Překvapte své přátele i rodinu novým zahradním grilem a připravte jim jídlo, na které nezapomenou.
Pro blog Promistry.cz napsal Zbyněk Dach