Přivrtat poličku, obraz, nebo zrcadlo patří mezi nejčastější kutilské úkony. Na první pohled jednoduchá věc se však může někdy pořádně zkomplikovat.
Abyste dokázali přivrtat bez problémů háček na ručníky i těžký lustr, musíte vědět, jaká hmoždinka se hodí do kterých materiálů. Když použijete správné hmoždinky a vruty, můžete zavěsit na strop či zeď i velice těžké věci.
Sada vrutů a hmoždinek 8 x 40 mm
Vrtání do ideální zdi
Pokud máte krásnou rovnou zeď, omítku zpevněnou perlinkou, ostré vrtáky a kvalitní elektrickou nebo aku vrtačku, pak je postup velice jednoduchý.
- Vyvrtáte otvor vrtákem o stejné velikosti jako velikost hmoždinky.
- Hloubka otvoru by měla být o něco delší než hmoždinka (zhruba o její průměr).
- Vysajete nebo vyfouknete pryč prach a zasunete hmoždinku.
- Připevníte materiál a přichytíte vrutem.
Vrut by měl mít přibližně poloviční průměr než hmoždinka. Jeho délka by měla odpovídat délce hmoždinky plus tloušťce připevňovaného materiálu. Vrut může být i o trochu delší, aby roztáhl hmoždinku po celé její délce, ale neměl by se svým koncem zarazit v otvoru o zeď, protože pak by hmoždinku protáčel a vytlačoval ven.
Sada univerzálních polypropylenových hmoždinek do betonu a zdiva
Sádrokarton a jeho specifika
Sádrokartonové příčky a snížené stropy jsou dnes čím dál rozšířenější. Najdeme je v novostavbách i starých panelákových bytech a nakonec se s nimi střetne každý kutil.
V případě nouze můžete u lehkých předmětů použít i univerzální uzlovací hmoždinku. Pokud je to však možné, dávejte přednost speciálním hmoždinkám do sádrokartonu.
- Předvrtávejte a vrtejte s vrtáky na kov.
- Vrtejte vždy s vysavačem, jemný sádrokartonový prach snadno pronikne do vrtačky a sníží životnost motoru.
- Zavrtávací hmoždinka má velký a široký závit. Stačí jen předvrtat a sama se zašroubuje do sádrokartonu.
- Rozpěrná hmoždinka potřebuje provrtat otvor a na druhém konci roztáhne jakási křidélka, čímž se pevně zafixuje.
Sádrokartonové hmoždinky mohou unést až 20 či více kilogramů, při velkém zatížení však vysoký tlak nepůsobí dobře na samotný materiál stěny či stropu a hrozí jeho vylomení. Při zavěšování těžkého lustru nebo kuchyňských poliček proto u sádrokartonu použijte nějaký nosný rošt nebo vrtejte v blízkosti podkladové konstrukce, kde je materiál pevnější.
Vrtání do dutých cihel
Duté cihly dokážou občas nepřipraveného kutila zaskočit a překvapit. Můžete na ně použít univerzální uzlovací, nebo křídlové hmoždinky.
- Používejte univerzální hmoždinky s límečkem neboli nákružkem či lemem. Ten zabrání proniknutí hmoždinky do větší hloubky a jejímu zapadnutí do zdi. Díky nákružku se také na hmoždince lépe vytvoří uzel a neprotáčí se.
- Křídlové roztahovací hmoždinky používejte tak dlouhé, aby dosáhly nejméně na dva vnitřní segmenty duté cihly. Při svém roztažení se tak nezačnou protáčet a budou po zavrtání vrutu pevně držet.
- Mějte pro všechny případy připravenou chemickou kotvu. Ne vždy se povede vyvrtat v cihle otvor správně a kotva vám tak přijde vhod.
Chemickou kotvu a kotevní tyče můžete využít i při upevňování těžkých nosných konstrukcí a zátěžových polic. V místě ukotvení se tak bude po dotvrdnutí chemické směsi nacházet nejpevnější část celé cihlové zdi.
Uzlovací hmoždinky s lemem do dutého zdiva
Vrtání do pórobetonu
Do měkkého pórobetonu se nejlépe hodí klasická plastová hmoždinka. Materiál je měkký, takže si vystačíte s obyčejnými vrtáky a vrtačkou bez příklepu.
- Nevrtejte blízko vnějších rohů, rozpínaná hmoždinka vyvolá velký tlak a pórobeton je na rohu nejméně pevný.
- Uchycení je velice pevné – díky přesnému vrtání hmoždinka dobře přilehne celým obvodem a ještě se při roztažení mírně vtlačí do materiálu.
- Pro velmi namáhané uchycení můžete použít i speciální pórobetonové hmoždinky s širokými křidélky, které se pevně ukotví v materiálu.
- Vrtejte co nejkolmější otvory.
Pórobeton hodně saje vlhkost. Pro vlhké prostory a venkovní použití použijte bezpečnostní šrouby a vruty, které nebudou korodovat.
Vrtání do betonu
Beton je velmi pevný materiál a ukotvíte do něho i velmi těžké věci a namáhané konstrukce, jako jsou pergoly, schodiště nebo zábradlí.
- Použijte vrtáky z tvrdokovu a vrtačku s příklepem a dostatečným výkonem. S opravdu tuhými betony si nejlépe poradí pneumatické vrtací kladivo.
- Závitovou či kotevní tyč upevněte v otvoru pomocí chemické kotvy. Nejjednodušší aplikace po celé délce tyče je pomocí chemické kapsle, která se při zasunutí tyče rozbije a směs ztuhne podél celé hloubky otvoru.
Pokud nepotřebujete ukotvit nic těžkého, vystačíte si v betonu i s univerzální hmoždinkou, nebo kovovou rozpěrnou hmoždinkou. Pokud máte kvalitní rázový utahovák, pak můžete přímo zašroubovat i speciální vruty do betonu.
Dvoubřitý vrták do betonu 600 mm s uchycením SDS +
Vrtání do keramických obkladů
Při vrtání do dlaždiček a kachliček z keramiky, břidlice, žuly nebo porcelánu dbejte především o to, aby nedošlo k prasknutí nebo uštípnutí keramického povrchu a nenávratnému zničení obkladů.
- Pokud je to možné, vrtejte do spáry mezi dlaždicemi.
- Aby vrták po glazuře nesklouzl, označte si místo vrtání důlčíkem nebo přelepte páskou která sklouznutí zabrání.
- Používejte diamantové vrtáky.
- Vrtejte vždy bez příklepu a na pomalé otáčky (max. 600 otáček za minutu).
- Je-li to možné, vyvrtávaný otvor chlaďte vodou nebo vrtejte s přestávkami, aby vrták zchladl.
Více než kdy jindy pracujte pomalu, pečlivě a s velkou trpělivostí. Jakmile se dostanete za obklady, můžete zvýšit rychlost vrtání. Použijte hmoždinky podle typu materiálu, ze které je zeď za keramickým obložením.
Diamantový vrták 15 mm s šestihrannou stopkou do skla, keramiky, mramoru i porcelánu
Vzdálenost vyvrtaných otvorů
Aby nedošlo k deformaci materiálu stěny či stropu a snížení jeho nosných vlastností, nevrtejte otvory příliš blízko sebe. Optimální vzdálenost vyvrtaných otvorů, osvědčená pro téměř každý materiál, je dvojnásobkem délky hmoždinky, respektive hloubky vyvrtaného otvoru.
Teď už to nikdy nespadne
Na vrtání do zdi buďte připraveni. Mějte vždy k dispozici zásoby různých hmoždinek, vrutů a vrtáků všech velikostí. S kvalitní elektrickou vrtačkou si poradíte s každou zdí i stropem a co jednou někam zavěsíte, to už nespadne.
Pro blog Promistry.cz napsal Zbyněk Dach