Překáží vám mezi obývákem a kuchyní stará příčka? Potřebujete si před rekonstrukcí probourat zkratku skrz zeď? Nebo jen omlátit kachlíkovou zeď v koupelně? Tehdy přichází ke slovu ruční bourací kladivo.
Konec manuální dřiny
Odstranit ze zdi dobře přilepené staré dlaždice jen s majzlíkem a kladivem je dřina, kterou si každý rád usnadní. Bourat starou příčku ruční palicí přestává být zábavné už po druhém či třetím úderu. A tak ačkoli bývají destrukční práce oblíbeným zpestřením stavební činnosti, přeci jen je nejlépe k nim přistupovat s pořádným nástrojem v ruce – a tím je bourací kladivo.
Kladiva bourací a jiná
Ruční bourací kladivo připomíná vzhledem robustnější vrtačku, větší modely už vypadají spíše jako pneumatická sbíječka. Jeho síla však není ve vrtání, ale v příklepu. Mnohá kladiva umějí samozřejmě i vrtat, pak hovoříme i vrtacích kladivech nebo o kladivech kombinovaných. Kladiva mohou pomocí vhodných nástavců vysekávat i drážky ve zdi, případně odsekávat kachle ze zdi či podlahy. V tom případě se setkáváme i s pojmem sekací kladivo. Pokaždé jde však o podobný princip – pomocí příklepových vibrací narušit strukturu materiálu, který by jinak bylo obtížné provrtat nebo rozdrtit.
Jak si vybrat bourací kladivo?
Jak ale rozhodnout, které bourací kladivo je to nejvhodnější? Věnujte při výběru pozornost třem následujícím parametrům:
Hmotnost je rozhodující
Ačkoli bývá hmotnost nástroje často tím méně důležitým parametrem, u bouracích kladiv je tomu přesně naopak. Hmotnost kladiva rozhodne o tom, jak dlouho dokážete s nástrojem pracovat a proto při výběru zohledněte i své fyzické možnosti.
Hmotnost bouracího kladiva je samozřejmě přímo úměrná celkové konstrukci a velikosti elektromotoru, který určuje výkon přístroje.
Konstrukce a ergonomie bouracího kladiva
I tato vlastnost je mnohem důležitější, než se na první pohled zdá. Při práci s bouracím kladivem totiž dochází k velmi silným vibracím a rázům, které se přenášejí jak do celého těla, tak i do samotného nástroje. Proto je velmi důležité, aby bylo kladivo ergonomicky dobře vyřešené, ideálně s rukojetěmi, které nejenže budou tlumit většinu vibrací, ale také půjdou podle potřeby polohovat a bude snadné uchopit je i v pevné rukavici.
Vibrace v samotném kladivu mohou u nekvalitních kladiv zkrátit celkovou životnost. Proto vybírejte pouze modely osvědčených výrobců, kteří používají kvalitní slitiny a pevné tvrzené plasty.
Výkon a síla s ním spojená
Jak velký je výkon kladiva ve Wattech, taková bude jeho reálná síla, proměněná do ničivých úderů. Síla nárazů se udává v Joulech (zkratka „J“) a čím vyšší hodnoty tento parametr nabývá, tím silnější úder a vibrace bude bourací kladivo produkovat.
Ostatní parametry
Jsou i další parametry, které ovlivní to, jaký typ bouracího kladiva nakonec vyberete. Například způsob upínání nástavců, možnost připojení externího odsávání, indikátor opotřebení uhlíků, bohaté příslušenství včetně kufříku a náhradních rukojetí nebo regulace příklepu, protože vždy není nutné drtit materiál tou největší silou. Rozhodující slovo ale budou mít hmotnost, výkon a ergonomie, aby vaše nové bourací kladivo nejlépe vyhovovalo práci, kterou s ním budete vykonávat.
Zlatá střední cesta
Určitě nechcete skončit uprostřed nedodělané demolice zdi a v ruce držet kladivo se spáleným, přetíženým elektromotorem. A ani nechcete ukončit bourání předčasně kvůli tomu, že už neunesete příliš předimenzované těžké kladivo. Pro běžné kutilské a stavební využití vám bude stačit se vejít do následujících rozmezí:
- Hmotnost: 3 – 10 kg
- Příkon: 900 – 1 800 W
- Síla úderu: 5 – 20 J
Slabší modely se budou hodit, pokud si vystačíte jen s drážkováním a oklepáváním dlaždiček. Silnější modely využijete v případě, že se chystáte na destrukci železobetonových bloků, panelů a podobně.
Bourejte efektivně
Bourání je činnost, při které se toho nedá moc pokazit. Může se však nepříjemně protáhnout, když si nevezmete do týmu pořádné bourací kladivo.
Pro blog Promistry.cz napsal Zbyněk Dach