Jak vybrat brašnu na nářadí, aby se do ní všechno vešlo? Co by měla mít, aby vás nebolely záda? Kolik kapes a přihrádek potřebujete, abyste našli vše na první pohled?
Už dávno jsou pryč doby, kdy měly řemeslnické brašny jen jednu velkou kapsu, do které se naházel vercajk hlava nehlava. Najít tam něco konkrétního byl kumšt, i když to uvnitř opravdu bylo. Dnes je na trhu velký sortiment tašek a brašen na nářadí. Mají množství přihrádek a kapes, takže si vybere každý řemeslník přesně podle druhu své práce.
Brašna na nářadí s nastavitelnou délkou popruhu
Ergonomie je základem pohodlného nošení
Dobrá brašna na nářadí se vám bude pohodlně nosit jak v ruce, tak na rameni. Základem je popruh přes rameno, který musí mít posuvné polstrování, aby se při nošení příliš nezařezával a nedřel. Nezbytností je i nastavitelná délka popruhu, abyste si mohli přizpůsobit výšku nošení brašny podle své postavy.
Obě ucha na nošení v ruce by měla jít uchopit jen jednou rukou, abyste mohli brašnu zdvihnout, i když v druhé ruce ponesete něco jiného. Ucha by měla být spíše kulatá, aby se nezařezávala do dlaně, popřípadě vybavená obepínající rukojetí na suchý zip, která obě ucha spojí v jedno větší madlo.
Materiál brašny klidně vyberte podle toho, jaký se vám víc líbí
Kožená brašna na nářadí je klasika, na kterou nedá mnoho řemeslníků dopustit. Kůže je odolná proti vodě i popálení, je pevná v tahu a spíše se vám rozpadnou švy či přezky než kůže. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a obtížná výroba malých kapsiček z tlusté kůže.
Brašny z polyesteru jsou lehké a mají větší možnosti prošívání malými přihrádkami. Pro svůj flexibilní tvar jsou oblíbené i k přenášení materiálu – na zpáteční cestě je prázdné snadno sbalíte do jiné tašky.
Brašna s pevným gumovým dnem
V pevnosti ušití nedělejte kompromisy
Vaše brašna bude neustále zatížená nářadím a je proto důležité, aby byla kvalitně sešitá. V místech největšího namáhání je vhodné, když je zpevněná dvojitým švem. Jde zejména o ucha brašny, okraje zipů, zavírání vnějších kapes a boky, kde jsou přišity popruhy či jejich úchyty.
Brašny, které budete často pokládat na zem nebo dokonce popotahovat po podlaze, by měly mít zpevněné dno. Nejběžnějším řešením jsou vyvýšené nožičky nebo patky, které zabrání tomu, aby se dno šoupáním neprodřelo. Pokud budete v brašně nosit ostré nástroje, jako jsou sekery, pilky nebo řezné kotouče, pak si zvolte model s pevným dnem z tvrdého plastu nebo gumy.
Brašna pro elektrikáře
Elektrikářská brašna musí mít hodně kapes
Brašna pro elektrikáře by měla mít především dostatek drobných kapsiček pro svorky, svorkovnice, kousky drátů i izolačky. Rozhodně využijete větší množství poutek a oček pro zachycení zkoušeček, šroubováky, klíče, nože, kleští na stahování izolace, ohýbání a štípání drátů a mnoho dalších. Ve vnitřních prostorách brašny uvítáte samostatné přihrádky pro pojistky, imbusy a bezpečné uložení multimetru, vypínačů i zásuvek.
Instalatérská brašna potřebuje solidní nosnost
Brašna pro instalatéry by měla mít uvnitř dost místa pro všechny hasáky a sika kleště, samosvorné kleště, maticové klíče, ohýbačky, vodováhy, řezačky a nůžky na trubky. Několik větších kapes využijete na menší řezné kotouče do brusky, spojovací matice, kolena, roháčky a mnoho dalších.
Montérská brašna pro instalatéry
Brašny pro každé řemeslo
Řemeslnické brašny a tašky vybírejte vždy s ohledem na to, kolik nářadí a nástrojů si s sebou k práci potřebujete vzít. Dopředu si rozmyslete, co je nezbytné s sebou mít vždy, co se dá nahradit a co je potřeba jen výjimečně. Je lépe s sebou tahat jednu brašnu, do které se vejde veškeré vaše nářadí, než brašnu, kufr a igelitovou tašku.
Brašna versus kufr
Své výhody má samozřejmě i kufr na nářadí. Je odolnější proti mechanickému poškození a lépe se skladuje v regálu. Brašna je však nesporně lepší na přenášení v ruce či na rameni a při cestě po schodech. I když se budete s brašnou přes rameno jednou rukou držet zábradlí nebo lešení, dokážete ji druhou rukou otevřít a vyndat z ní, co potřebujete.
Papíry a počítač není třeba nosit zvlášť
Dnešní řemeslník si už dávno nevystačí jen s ručním nářadím. Potřebuje s sebou mít i malou kancelář. Nezbytný telefon bude mít každý pravděpodobně v pouzdře u pasu, ale nepochybně využijete kapsu na papírovou dokumentaci a formuláře. Ideální je taková velikost, aby se do ní vešly formáty A4 i v euroobalech nebo větších fóliích. Kdo ke své práci potřebuje výpočetní techniku nebo internet, využije společnou brašnu na nářadí i notebook. Počítač v ní bude uložen ve speciální přihrádce, pevně oddělené od prostoru pro nářadí.
Brašna na nářadí a dokumenty s 27 kapsami
Zkvalitněte s novou brašnou svoji práci
Jaká je dobrá brašna na nářadí? Je to ta, kterou jako by ušili vám přímo na míru a do které se vše vejde. Domácí kutil ocení, že je v ní nářadí přehledně organizované a při ruce. Řemeslník okamžitě zanechá profesionální dojem, když má v brašně vše, co potřebuje ke své práci. Přesně takovou brašnu potřebujete i vy.
Pro blog Promistry.cz napsal Zbyněk Dach