Broušení zbaví upravovanou plochu nečistot, starého laku, rzi, výstupků a nerovností. Požadovaný efekt zaručí vhodně vybrané brusivo a správná technika broušení. Při broušení dřevěných, plastových nebo kovových ploch je potřeba zvolit kvalitní brusivo a nářadí.Nejdůležitější je při broušení vybrat adekvátní brusivo vzhledem k upravovanému povrchu. Pro broušení každého povrchu je pochopitelně vhodné jiné brusivo. Pro dokonalý výsledek je důležité používat při broušení pomocné brusivo, především brusné pasty.
Využití brusiva
Metoda broušení patří k jedné z nejstarších metod zpracovávání materiálů. Dříve se využívalo pouze přírodní brusivo - pískovec a pemza jako brusivo pro hrubší broušení a pro jemné broušení korund, pazourek či břidlice. V současnosti se více používá umělé brusivo. Umělá brusiva vznikají spojením vlastního brusného materiálu (sklo, diamant, apod.) a pórovitého brusivo (karmid křemíku, umělý korund). Brusivo se může používat volně ve formě prášku nebo pro ruční, poloautomatické i automatické broušení - brusné pásy, smirkové pásy, brusné kotouče.
Brusivo na pružné podložce
Nanesením brusiva na pružnou podložku (papír či plátno) vznikají smirkové papíry a brusné pásy, které umožňují ruční a automatické broušení za sucha i za mokra. Podle typu použitého brusiva se pásy používají k broušení dřeva, plastů, kovů a dalších materiálů.
Brusné kotouče
Brusné kotouče jsou vhodné pro broušení svárů, odhrotování a hrubé broušení odlitků. Hrubost broušení vždy závisí na zrnitosti brusiva. Čím jemnější brusivo je použito, tím je možné jemnější broušení.
Zobrazit veškerou nabídku brusných kotoučů