Po pracovním víkendu, kdy jsem obkládal stěny v koupelně a na záchodě, mám další souhrn zkušeností, o které se chci podělit. A sice jak řezat obklady a dlažbu na požadovanou velikost.
Způsoby jsou tři. Buď ručně řezačkou obkladů a dlažeb, dále můžeme použít flexu (ruční rozbrusku) s diamantovým kotoučem anebo nakonec flexu s karborundum koutoučem na řezání zdiva a kamení.
Ruční řezačky obkladů a dlažeb se nechají pořídit už od 2000,-Kč. Výhodou je, že následný provoz je naprosto bez dalších nákladů (ať už na elektřinu nebo spotřební materiál). Navíc neobtěžujete okolí hlukem a prachem.
A také jsou nulové ztráty materiálu dlaždice, protože se zde žádný nevybrušuje. Takže nám bude stačit pouze jediná 20cm dlaždice pro vyrobení dvou 10cm.
Nicméně pro přesné řezy je nutné mít ten správný „grif“, aby se dlaždice zlomila na správném místě. A také je potřeba vynaložit větší sílu na potřebné narušení povrchu pro zlomení.
Nevýhodou je pak nemožnost vyříznout nějaké speciální prvky, jako obloučky na zárubně, výřezy na odpad a přívod vody apod.
Flexa (ruční rozbruska) by měla být základem každé domácí dílny (mimo panelák samozřejmě). Do ní můžeme koupit karborundum kotouče určené na řezání zdiva, betonu, kamení a samozřejmě i dlažby. V obchodě je poznáme snadno, protože jsou potištěny zelenou barvou (na rozdíl od modrých kotoučů na řezání kovů). Ceny se pohybují od 12,-Kč za kus (závisí na výrobci a počtu překupníků).
Výhodou tohoto řešení je rychlost řezu a jeho čistota. Tedy že se neotřepují okraje řezu. A možnost vyřezávání speciálních tvarů (obloučky, díry aj.).
Nevýhodou je velká prašnost (nelze řezat v uzavřených prostorách), nutnost mít příložník pro rovné řezy a rychlý úbytek řezného kotouče.
Nevýhodou také je, že řez zabere cca 3-4mm, takže z 20cm dlaždice budeme mít jednu 10cm a druhou, která bude mít 9,6cm.
Jako poslední a mnou nejvyužívanější je možnost flexy s diamantovým kotoučem. Tento kotouč je určený k řezání zdiva, betonu, kamení, dlažby apod. Vyrábí se ve dvou variantách a sice jako celistvé nebo Turbo kotouče. Ceny se pohybují od 100,-Kč za kus.
Výhodou je rychlost řezu, možnost vyřezávání speciálních tvarů. A (oproti karborundum kotoučům) i trvanlivost kotoučů, které se tak rychle neobrušují (téměř vůbec).
Nevýhodou je opět velká prašnost, nutnost příložníku pro rovné řezy. A také lehké olamování okrajů řezu (to je ale způsobeno držením flexy v ruce). A také 3-4mm silný řez.
Každý nechť využívá způsob, který jemu vyhovuje nejvíc. Já osobně preferuji použití flexy s diamantovým kotoučem s občasným využitím karborundum kotouče.
Na ruční řezání pomocí řezačky jsem zanevřel poté, co se mi povedlo nakoupit velmi tvrdou dlažbu na podlahu, kde bylo téměř nemožné provést rovný zlom a téměř vždy mi z toho vyšel oblouček, který jsem musel dále upravovat. Využíval jsem jí hlavně dokud jsme bydleli v paneláku.
Poté, co jsme zakoupili dům se zahradou mi nic nebránilo v tom, abych začal používat flexu s řeznými kotouči na zdivo a kamení.
kutil Michell