Špatně odtékající voda v koupelně a ucpaná toaleta. Dříve nebo později to potká každého, jenže co dál? Kde hledat instalatéra nebo hodinového manžela, který opravdu přijede odpad znovu zprovoznit? Naštěstí existují způsoby, jak si poradíte sami.
Pokud budete vědět, jak a čím je váš odpad ucpaný, můžete si snadno pomoci sami díky zvonu, spirále a případně i trošce chemie. Nemusíte čekat celý víkend, než k vám nakonec někdo přijde, pokud vůbec. Vyčistit si odpad svépomocí zvládne každý hned napoprvé.
Klasický gumový zvon použijte při prvních příznacích zaneseného odpadu
Čím je odpad ucpaný, aneb poznejte svého nepřítele
Pokud budete znát hlavního viníka ucpaného odpadu, máte z poloviny vyhráno, protože vám to usnadní výběr pročišťovacích prostředků.
Vlasy
Ve výlevkách umyvadel, van a sprchových koutů jsou to nejčastěji lidské vlasy, které způsobují ucpání odpadu. Jsou dlouhé a velmi pevné, zamotají se snadno do sebe a často se přichytí i za okraj výlevky či hranu mezi trubkami a kolenem. Vytváří stále hustší a neprůchodnější síť, která sílí a obaluje se mastnou špínou. Po čase vše ztuhne a naprosto ucpe trubku. Výhodou je, že vám pomalejší odtékání vody signalizuje tento problém s dostatečným předstihem a můžete jej řešit dřív, než vám přeroste přes hlavu.
Jak zlikvidovat vlasy v potrubí
Jelikož se vlasy nejčastěji zachytí ještě před sifonem hned za výlevkou, je jejich likvidace jednoduchá. Pokud nejdou mechanicky vytáhnout, pak je rozpustíte pomocí hydroxidu vodíku. Ten nasypete do výlevky a zalijete horkou až vroucí vodou. Po několika minutách odpad propláchnete a voda už bude normálně odtékat.
Sací tlakový čistič s otočným pístem
Tip: Při nalévání vroucí vody dojde k prudké reakci a směs může z výlevky vystříknout směrem nahoru. Chraňte si proto oči ochrannými brýlemi.
Podobně jako vlasy fungují i zvířecí chlupy, pokud ve vaně vyčesáváte kočku nebo v ní koupete dlouhosrstého psa. Nezapomínejte proto na prevenci a před každým mytím vlasů nebo zvířete použijte obyčejné plastové sítko do výlevky, které většinu ucpávky včas zachytí.
Tuky
V kuchyni bývají nejčastějším důvodem ucpaného potrubí mastné zbytky jídel, oleje a omastky. Tuky časem zatvrdnou, pomalu se kupí na sebe a zužují odpadní trubku až do úplného ucpání. Ke zpevnění tukové vrstvy přispívají i kousky skořápek a rozemletá zrnka z turecké kávy. Celé to nepříjemně zapáchá díky zbytkům jídla živočišného původu.
Jak zlikvidovat tuky v kuchyňském odpadu
Pokud je ucpaný sifon, pak si nachystejte kýbl a hodně hadrů, odšroubujte sifon a vyčistěte ho. Pokud nemůžete sifon demontovat nebo je problém o něco dále, musíte použít protahovací spirálu. Tento jednoduchý a chytrý nástroj rozruší strukturu ucpávky a pronikne opravdu hluboko až k širším částem kanalizačního odpadu.
Použití instalatérského pera bez nutnosti odšroubovat sifon
Tip: Se silnější spirálou na větší potrubí a pevnější ucpávky se lépe pracuje ve dvojici. Jeden spirálu točí a druhý ji posunuje dopředu a dozadu.
Prevencí je co nejmenší množství mastného odpadu ve dřezu. Oleje ze smažení a tuky z pečení raději vylévejte do směsného odpadu.
Lógr z kávy
Mnoho lidí je pevně přesvědčeno o tom, že odpad ucpávají i rozemletá kávová zrnka ze zbytků turecké kávy. Přispívá jim k tomu i fakt, že káva se často nachází mezi nečistotami v potrubní ucpávce. Zrnka sama však nic ucpat nedokáží – mohou se ale přichytit k již zmíněným nebezpečným tukům. Pokud se nebudete ve výlevce zbavovat olejů a mastnoty, pak můžete v klidu svůj lógr z turka v umyvadle vyplachovat proudem vody.
Záhadné věci v záchodě
Toaletní mísa se může ucpat z různých důvodů. Jde o nejméně populární čištění odpadů především díky nepopulárnímu obsahu ucpávky. Mnohokrát je příčinou ucpání spadlý předmět, který se v potrubí vzpříčí a kolem něj se nabalí papír a další splachované věci. Nejčastěji do záchodu spadne plastový držáček vonných kuliček, ale najdou se i brýle, trubičky od toaletního papíru, hadry, dětské hračky, kartáčky na zuby a krabičky či blistry od kosmetiky.
Protahovací spirálou se dokážete dostat za mnoho záhybů
Jak vyčistit ucpané WC
Pokud máte dostatečně velký a pružný zvon na odpady, který obemkne stěny mísy, dokážete uvolnit málo či středně ucpané potrubí. Pokud zvon selže, nebo ho nelze aplikovat kvůli tvaru mísy, pak musíte použít protahovací spirálu, respektive kanalizační pero, které zachytí a postrčí ucpávku dál na místa, odkud jde snadno spláchnout.
Tip: Zkuste do ucpaného záchodu nejprve vylít kýbl vody. Z výšky 1–2 metrů otočte kýbl tak, aby sloupec vody padal přímo do vody v míse nad sifonem. Vytvořený tlak velkou silou prorazí „zátku“ a spláchne ji dále do potrubí.
Čím odpad zlikvidovat – poznejte své pomocníky
V optimálním případě je vaše domácnost vybavena všemi nástroji pro čištění odpadu, takže je můžete různě kombinovat a aplikovat. Když jeden selže, poradí si jiný.
Hydroxid sodný
Pod tímto názvem je tato látka běžně dostupná v sypké formě a je též i hlavní součástí drahých značkových čistidel potrubí. Při jejím použití se řiďte návodem na obalu a chraňte si pokožku a především zrak.
Gumový zvon - nezbytný pomocník, po kterém sáhnete nejdříve
Gumový zvon
Jde o jednoduchý a osvědčený nástroj k vytvoření tlaku i podtlaku v sifonu a potrubí. Tlakujte se zvonem ponořeným pod hladinou – voda je méně stlačitelná a působí na ucpávku silněji než vzduch. Při práci nasucho je zvon méně efektivní. Horní přepad umyvadla či vany ucpěte mokrým hadrem. Pak zvonem pumpujte sem a tam, čímž střídavě vytvoříte podtlak i přetlak, až nakonec ucpané potrubí uvolníte.
Nevýhodou zvonu je jeho horší použitelnost v malých umyvadlech, které mají výlevku těsně u stěny. Dokáže prorazit ucpávku z vlasů, ale namotané vlasy uvolnit neumí a proto je vhodné posléze ještě odpad pročistit chemií, jinak se na zbylé vlasy začne časem odpad nabalovat zase.
Tlaková pumpa
Jde v podstatě o vyspělejší zvon, u kterého je přísavka pevněji fixovaná k výlevce. Změny tlaku provádíte v pístu pumpičky. Ten má větší objem a proto s pumpou dokážete vytvořit větší rozdíly tlaku než s klasickým zvonem.
Tlaková pistole uvolňuje nahuštěný vzduch v jediném okamžiku
Tlaková pistole
Tlaková pistole má zvon, kterým se přisajete k výlevce podobně jako s tlakovou pumpou. Ručně pak nahustíte vzduch do pístu či nádoby. Pak jedním stiskem spouště uvolníte ventil a všechen vzduch vrazí pod tlakem do výlevky a odpadního potrubí.
Protahovací spirála
Tento nástroj, nazývaný též čistící, instalatérské nebo kanalizační pero je dlouhý, do spirály stočený drát, který se dokáže dostat hluboko do potrubí. Na jeho konci je vývrtka, která pronikne do usazeniny a pohybem celého pera sem a tam ji nakonec uvolní. Spirálové pero dokáže prolézt do velké hloubky a poradit si i tam, kde nedosáhne tlak ze zvonu nebo kam nedoputují nasypané chemikálie. Pohání se buďto elektricky nebo ručně – otáčením se spirála zavrtává stále hlouběji do potrubí.
Tenké spirály se hodí na úzké trubky umyvadel a dřezů a prolezou i několika koleny. Silné spirály se hodí do větších, rovnějších potrubí a poradí si i s náročnějšími úkoly.
Někdy je spirála omotaná kolem pružné vnitřní hadice. Snáze se pak čistí, neboť není vnitřek spirály zanesený kaly. Vyspělejší pera pak mají možnost hadici připojit k vodovodu a vyplavovat usazeniny proudem vody.
Protahovací spirála o průměru 6,7 mm, délka 2,5 m
Ačkoli nebývá protahovací spirála běžnou součástí vybavení domácnosti, lze ji jen doporučit. Její cena je zanedbatelná v porovnání s tím, kolik zaplatíte instalatérům za výjezd a hodinu práce.
S odpadem už nikdy nebudete mít problémy
Aby byla vaše čistící a proti ucpávací výzbroj úplná, nezapomeňte k pumpičkám, zvonu a protahovací spirále ještě na hadry, kýbl a gumové rukavice. Vymažte si z adresáře čísla na instalatéry a až se vám ucpe odpad, vyhrňte si rukávy a pusťte se směle do toho.
Nepovedlo se? Pokud jste z Prahy, doporučujeme profesionální čištění odpadů.
Pro blog Promistry.cz napsal Zbyněk Dach