Jednoduchou odpovědí na tuto stavební otázku týkající se určitého stupně dovedností pokušitele je - ANO. Štukování rozhodně patří mezi snadnější zednické práce, kde je třeba dodržet jen několik málo postupů a celá operace se vydaří na výbornou. V konečném důsledku nikdo nepozná, že jste štukovali vy a ne objednaná společnost.
Nákup materiálu a zednického nářadí
Ke štukování je zapotřebí penetrace, kvalitní zednické nářadí jako je zednická lžíce, filc, hladítko, novodurový nebo plechový natahovák a kbelíky. Kromě jiného se určitě neztratí metla na míchání stavebních materiálů a výkonná vrtačka. Ke štukování doporučujeme sádrovou omítku, která se dá natahovat i do větších vrstev, přičemž vám nepopraská.
Příprava povrchu - zednické nářadí v akci
Ze všeho nejdříve zbavte stěnu všech nesoudržných a odlupujících se vrstev. Klidně ppoužijte kladíckko a dutá místa a vypoukliny vybourejte. Sádrový štuk po namíchhání v nestékavé hmootě natahujte na stěnu tak, aby se vám vytvořila vrstva v rovném podkladu. Doporučujeme natáhnout celou stěnu a po lehkém zavadnutí roztočit plastovým hladítkem. Po úplném vytvrdnutí natahujeme finální vrstvu. Začněte s menším kouskem stěny a po zavadnutí roztáčejte namočeným filcem. Následně pro zjemnění používejte pěnové hladítko. Místo si klidně v případě potřeby více namočte,
Závěrečná kontrola
Následující den přistupte ke stěně a podívejte se po všech nerovnostech, pokud objevíte nedokonale roztočená místa, vrypy nebo prohlubně, tak daná místa opravte namíchaným materiálem a pečlivě roztočte jemným pěnovým hladítkem. Štukování není složité, jen je nutné počítat se zvýšenou prašností.
Pod štuk nezapomeňte natáhnout válečkem penetraci zabraňující zvýšenému vysychání, kromě jiného slouží i jako výborné pojivo. Na samotný závěr snad jen přidáme skvělý tip - sádrový štuk se dá použít i k zahození zásuvek a dalších větších děr - je pak nutné čekat, až místo vytvrdne a začneme natahovat první vrstvu.
Zednické nářadí zakoupíte i v našem shopu.