Během zimních měsíců na několik týdnů opravdu přituhne. Radiátory nestíhají vytápět dům, dílna a garáž mají studené zdi a venkovní teploty jsou hluboko pod bodem mrazu. V té chvíli je nejvyšší čas zapnout elektrický přímotop, kterým rychle a účinně upravíte vnitřní teplotu na požadovanou úroveň.
Proč právě elektrický přímotop?
Elektrický přímotop slouží jako doplňkový zdroj tepla. Může samozřejmě nahradit i hlavní způsob vytápění, jakým je krb nebo kotel, ale při současných cenách energií je celodenní provoz elektrických topidel drahou záležitostí. Pokud však hledáte efektivní zdroj pro doplňkové přitápění, pak je elektrické topidlo s ventilátorem excelentní volbou – a ve většině případů vhodnější, než olejové radiátory a infrazářiče.
Rychlost vytápění je mimořádná
Díky cirkulaci ohřívaného vzduchu je vytápění přímotopem tím nejrychlejším způsobem, jak získat teplo. Horký vzduch, hnaný ventilátorem, proudí místností a efektivně rozvádí teplo do všech studených koutů. Dochází tak k intenzivnímu ohřevu celého objemu vzduchu a tím i rychlému celoplošnému ohřívání zdí i předmětů v místnosti.
Přímotop je možné otáčet či přenášet na různá místa a ještě více tím urychlit rovnoměrné ohřívání prostoru a stěn. Hlavní nevýhodou přímotopů s ventilátorem je rozvíření prachu v místnosti. To je však kompenzováno nejen spalováním částic prachu na topném tělese, ale i tím, že v místnostech s cirkulací teplého vzduchu nedochází ke vzniku plísní.
Efektivita a cena vytápění na elektřinu
Efektivita elektrických přímotopů je vysoká, nevýhodou jsou ovšem vysoké ceny energií od dodavatelů. Pokud však potřebujete vytopit prostory co nejrychleji, aby byl zároveň provoz topidla tichý, čistý a komfortní, pak volte právě elektrické přitápění. Provoz naftových nebo plynových topidel vás může dlouhodobě vyjít levněji, zaplatíte však drahocenným časem, potřebným k doplňování paliva a samozřejmě i vyššími pořizovacími náklady.
Bezpečnost elektrických topidel
Dnešní elektrické přímotopy jsou konstruovány s ohledem na maximální bezpečnost uživatele. Topné těleso i ventilátor jsou kryté mřížkou, takže na ně nemůže omylem nic spadnout. Proti přehřívání je topidlo vybaveno termickou pojistkou, která odpojí proud při překročení bezpečné teploty.
Pro plynulý a stabilní přísun tepla mají některé přímotopy termostat, který vypíná a zapíná přístroj pokaždé, když teplota v místnosti překročí nastavenou horní nebo spodní hranici. Moderní termostaty obsahují dokonce ochranu proti mrazu, které přístroj zapnou a udržují při minimálním výkonu, pokud okolní teplota poklesne pod předem danou úroveň. Tím je zaručeno jisté temperování místnosti a především se tím chrání samotný přístroj a jeho elektronika.
Načasování vytápění
Některé přímotopy jsou vybaveny hodinami s časovačem. Můžete si tak nastavit zapnutí a vypnutí topidla přesně podle potřeby. Nejenže ušetříte díky efektivnímu načasování přístroje, ale rychle si oblíbíte i komfort, který s sebou topení s časovačem přináší. Ráno začnete pracovat v už příjemně vyhřáté dílně, po návratu z práce nebo výletu přijdete do místností, kde je už je teplo.
Všestranné využití přímotopu se nabízí samo
Kromě klasické vytápění a přitápění můžete použít topidlo s ventilátorem jen k bodovému ohřevu studených nohou, vysoušení vlhkých stěn nebo jako rychlou sušičku rozvěšeného prádla. Pokud máte přístroj, umožňující zapnutí ventilátoru bez rozehřátí topného tělesa, pak využijete přímotop i v horkém létě jako improvizovanou klimatizaci.
Jak silné topidlo vybrat?
Podle velikosti místnosti, kterou plánujete vytápět, si vypočítejte nutný příkon topidla. K vytopení jednoho čtverečního metru potřebujete zhruba 80 Wattů příkonu topidla. To platí v případě standardně vysokých stropů 260-270 centimetrů. Přesnější je přepočítání na krychlové metry prostoru. Na jeden kubík uzavřené místnosti počítejte u topidla s příkonem 30-35 Wattů. Například na místnost o rozloze 25 metrů čtverečních budete potřebovat topidlo s příkonem aspoň 2000 Wattů. Vždy záleží i na zaizolovanosti místnosti a materiálu stěn, proto si raději pořiďte topidlo s trochu větším výkonem, než odpovídá teoretickému výpočtu.
Když už budete znát požadovaný příkon elektrického přímotopu, můžete při zbývajícím výběru ještě zohlednit velikost a váhu topidla,regulaci výkonu, kapacitu ventilátoru, zda se dá různě polohovat a samozřejmě i to, zda budete přístroj zapojovat na 230V nebo 400V napětí.
Neváhejte a buďte na zimu připraveni
S elektrickým přímotopem se nemusíte obávat ani drsné zimy. Vám s ním zima v dílně, na chalupě nebo doma už nikdy nebude.
Pro blog Promistry.cz napsal Zbyněk Dach