Pořádáte velkou venkovní oslavu nebo letní tábor na odlehlém místě? Stojí vaše chata na samotě v horách? Máte výrobnu s mnoha mrazáky a chladničkami a nemůžete si dovolit riskovat, že zůstanete bez proudu? Potřebujete nasvítit prodejní stánek na trzích a putovních akcích? Chcete mít jistotu, že máte záložní zdroj elektřiny vždy při ruce? V těchto i podobných situacích existuje snadné řešení - pořídit si elektrocentrálu.
Předně si musíte položit otázku, jaké spotřebiče budete vaším novým nezávislým zdrojem elektřiny pohánět a podle toho vybrat elektrocentrálu s patřičným výkonem. Ujasněte si, jak dlouho bude při běžném použití zapojená a v jakých podmínkách bude pracovat.
2 důležité parametry elektrocentrály
Jmenovitý výkon: Tato hodnota udává, jaký výkon elektrické energie bude váš přístroj dodávat dlouhodobě a kontinuálně.
Maximální výkon: Protože některé přístroje potřebují ke svému startu či provozu vyšší přísun energie, než je jejich výkon, pomůže nám tento parametr zjistit, zda bude elektrocentrála dostačovat na spotřebiče, které se chystáte napájet.
Typy elektrických spotřebičů
Spotřebiče můžeme rozdělit do několika skupin podle toho, jak elektrocentrálu zatěžují.
Spotřebiče odporové
Jejich příkon odpovídá výkonu a výpočet je proto velice jednoduchý: součet odběru všech zapojených spotřebičů ve Wattech nesmí být vyšší, než je výkon elektrocentrály, jinak bude docházet k výpadkům. Mezi tyto spotřebiče řadíme klasické žárovky a halogeny s wolframovým vláknem, rychlovarné konvice, elektrické přímotopy, infrazářiče, vysoušeče vlasů a v podstatě veškeré přístroje, které vytváří teplo průchodem elektrického proudu.
Spotřebiče s elektromotory
Tyto takzvané induktivní spotřebiče vyžadují ke správnému fungování příkon o přibližně 30% vyšší, než je jejich uváděný štítkový výkon. K samotnému nastartování těchto spotřebičů často potřebujete i dvojnásobný či dokonce čtyřnásobný příkon. Jedná se o vrtačky, pily, ventilátory, brusky a další stroje a nástroje, poháněné elektromotorem. Spotřebiče s tvrdým startem, jako jsou například kompresory, čerpadla, domácí vodárny nebo ledničky potřebují mnohdy i pětinásobný příkon.
Spotřebiče kapacitní
Tyto spotřebiče vyžadují přibližně dvojnásobný příkon. Jde především o výbojky, zářivky, fotoblesky a neonová světla.
Citlivé spotřebiče
Mezi spotřebiče, jejichž výkon nebo životnost může ohrozit kolísání proudu a napětí, řadíme televizory, hi-fi soupravy, počítače nebo diagnostické či lékařské přístroje. Připojujte je pouze k elektrocentrále vybavené invertorovou technologií s automatickou regulací výstupního napětí (AVR).
230V nebo 400V?
Obecně platí, že pokud nepotřebujete napájet třífázové stroje jako třeba míchačku na maltu nebo cirkulárku, není nutné pořizovat si elektrocentrálu, která umí generovat i třífázový proud o napětí 400V. Jednofázové spotřebiče si berou proud jen z jedné fáze třífázového zapojení a proto je třeba v takovém případě pamatovat na to, aby měla vaše elektrocentrála dostatečně silný výkon.
Digitální vs. rámová elektrocentrála
Podle způsobu provozu a prostředí, ve kterém budete elektrocentrálu používat, můžete volit mezi digitálním nebo rámovým modelem. Digitální invertorová elektrocentrála se hodí například k osvětlení stánku nebo zahradního altánu, k napájení elektroniky a je šikovným pomocníkem při cestování s obytným vozem. Je menší, skladnější a tišší, nedosahuje však tak vysokých výkonů a má vyšší pořizovací cenu.
Rámová elektrocentrála je vhodnější na stavby či montáže, k chalupě nebo do dílny, neboť dokáže pohánět i příkonově náročnější nářadí. Má nejlepší poměr výkonu a ceny a je proto také vhodná k nepravidelnému využití jako záložní zdroj.
Provozní podmínky
Pokud se chystáte používat elektrocentrálu v prašném prostředí nebo na dešti či ve sněhové vánici, vyberte si zařízení s co nejvyšším stupněm ochrany proti prachu a vodě. Tento parametr je označován písmeny IP (International Protection marking) a dvoucifernou číslicí. První číslo udává odolnost proti průniku prachu, částeček cizorodého materiálu, nástrojů či prstů lidské ruky, druhé číslo voděodolnost až vodotěsnost. Čím vyšší je IP, tím vyšší je stupeň ochrany. Do náročných venkovních podmínek proto volte centrálu s krytím alespoň IP 54, pro běžný provoz si vystačíte s IP 23.
Palivo do elektrocentrály
Elektrocentrála může být poháněna benzínem, naftou, lpg (propan-butanem) či cng (zemním plynem). Elektrocentrálu vybírejte podle toho, která z pohonných látek je pro vás nejdostupnější či se kterou máte nejlepší zkušennosti. Benzínové elektrocentrály jsou nejrozšířenější, neboť zvládnou spolehlivě napájet většinu jednofázových spotřebičů v domácnosti. Naftové (dieselové) modely jsou větší a těžší než benzínové, disponují však vysokými výkony a zvládnou i celodenní provoz. Elektrocentrály na propan-butan jsou šetrnější k životnímu prostředí a pro pravidelné dlouhodobé použití jsou výhodné i z ekonomického hlediska. Nehodí se ale do mrazu, neboť se plyn při nízkých teplotách špatně odpařuje a zvyšuje tak spotřebu elektrocentrály. Pro použití do horských chat či při zimních venkovních opravách je vhodnější vybrat cng elektrocentrálu.
Pravidelná údržba = dlouhá životnost
Pečujte o svoji elektrocentrálu a ona se vám odvděčí bezproblémovým provozem. Životnost různých typových konstrukcí se liší, průměrně garantují výrobci kolem 5 000 hodin provozu. V polovině této doby se doporučuje nechat elektorocentrálu otestovat v servisu, kde se zkontrolují komponenty stroje a hodnoty dosahovaného proudu a napětí. Dnešní elektrocentrály jsou již standardně vybaveny provozním měřákem odpracovaných hodin, díky kterému nejen poznáte, kdy nadešel čas k servisní prohlídce, ale také dobu, kdy je nutné vyměnit olej či pročistit vzduchový filtr.
Elektřina vždy a všude
Mít k dispozici elektřinu kdekoliv a kdykoliv potřebujete je praktické i pohodlné. S elektrocentrálou se nemusíte vzdávat moderního životního stylu ani na odlehlých místech nebo v případě výpadku elektrického proudu.
Pro blog Promistry.cz napsal Zbyněk Dach