Pro mnoho kutilů se stala horkovzdušná pistole nástrojem, bez kterého si již neumí představit nejen opalování starých nátěrů, ale ani mnoho dalších činností, spojených s údržbou domu a jeho okolí. Tam, kde jste dříve museli manipulovat s nebezpečným ohněm, už za vás odvede práci horký vzduch.
S horkovzdušnou pistolí se můžete pustit do oprav asfaltových střech, lepení bazénových fólií, tvarování polypropylenových trubek nebo s ní můžete třeba podpalovat uhlí při grilování. Své uplatnění najde opalovací horkovzdušná pistole v každé domácnosti. Oproti plameni je horký vzduch výrazně bezpečnější a jeho teplota jde přesněji regulovat.
Pistole s náhradními nástavci, 2000 W, 80-600 °C
Využití při natírání
Renovace nábytku, oken a dveří je nejčastějším důvodem, proč si lidé horkovzdušnou pistoli pořizují. Práce postaru s plamenem totiž může ohrozit dřevěný podklad a je nepohodlná, chemická likvidace barvy louhem zase nebezpečná pro vaši pokožku a oči.
Odstraňování starých nátěrů
Při nastavení teploty vzduchu mezi 250–300 °C dochází k narušení struktury většiny barev a laků, které pak lze snadno oškrabat špachtlí nebo ocelovým kartáčem. Při teplotách vyšších než 350 °C hrozí škvaření nátěrových vrstev a vytváření puchýřů, které mohou negativně ovlivnit povrch dřeva pod sebou. S vysokými teplotami také dochází u většiny dřev k mechanické deformaci a spálení vláken.
Vysoušení dřeva před natíráním
Barvy a laky je dobré nanášet na suchý podklad. Někdy však je materiál uskladněn ve vlhkém prostředí, nebo zůstal na dešti. Pokud je dřevo vlhké a nemáte čas čekat, než vyschne přirozenou cestou, pak vám horký vzduch z pistole o teplotě 100–200 °C dobře poslouží. Přesnou teplotu musíte určit na místě podle typu dřeva (světlé a měkké dřevo, například smrk, se při vyšší teplotě rychleji spálí) a míře jeho provlhnutí.
Urychlení schnutí čerstvých nátěrů
Pokud jste dokončili natírání a nemáte čas čekat, než barva zaschne, použijte horkovzdušnou pistoli jako fén. Nastavte teplotu 50–150 °C a proudem vzduchu opatrně vysušujte nátěr. Pokud vaše pistole neumí tak nízké teploty, jednoduše ji přidržujte o něco dále od materiálu, než obvykle – počítejte ale s tím, že vzduch bude více rozptýlený a práce potrvá déle.
Pistole s příslušenstvím a 2 režimy: 1000/1500 W, 375/495 °C
Práce s trubkami
Prohřívání namrzlého potrubí
Pokud vám zamrzly na chatě nebo v domě rozvody, horkovzdušnou pistolí můžete námrazu odstranit. Polypropylenové nebo novodurové trubky rozmrazujte na teplotu 140–150 °C, na kovové trubky můžete zvýšit teplotu na 200 °C.
Ohýbání, tvarování a tavné lepení
Umělohmotné trubky můžete nahřát a tvarovat dle potřeby při teplotách 200–300 °C. Ačkoli je na spojování plastového potrubí nejlepší vzít polyfůzní svářečku, v nouzi vám pomůže provizorně svařit trubky i opalovací pistole. Teploty kolem 350 °C si už poradí i se silnější trubkou.
Na zahradě
Zapalování grilu
S horkovzdušnou pistolí už nebudete potřebovat žádné podpalovače. Dřevěné uhlí, i lehce navlhlé, s ní zapálíte při teplotě vzduchu 550–650 °C.
Likvidace plevele a mechů
Vyrůstá vám ve spárách mezi dlaždicemi tráva? Zachytil se vám lišejník na podezdívce domu či terasy? Místo pracného manuálního vytrhávání nebo likvidace chemikáliemi stačí zeleň spálit horkým vzduchem. Kromě rostlin se tak zbavíte i nežádoucího hmyzu pod nimi.
Desinfekce půdy v květináčích
Chcete si do květináče v interiéru přinést půdu z venku, aniž byste si domů zavlekli i nežádoucí brouky a mikroorganismy? Použijte pistoli s teplotou vzduchu kolem 200 °C, popřípadě i více, pokud hlínu nebudete převracet a potřebujete se dostat více do hloubky.
Pistole 1350/2000 W, 350/550 °C
Pistole pro každodenní využití
Vysoušení vlhkých zdí
Provlhlé omítky a zdi můžete vysoušet s teplotou 200 °C, cihlové zdi většinou snesou bez problémů teploty až 300°C. Pistolí tak můžete dezinfikovat vnitřní stěny vestavěných spíží nebo vysušit plíseň v omítce před aplikací chytré houby.
Lepení krytin
Asfaltové střechy a krytiny potřebují čas od času vyspravit. Zatímco dříve bylo třeba asfalt rozehřát v nádobě a nanášet štětcem nebo rozpalovat pomocí plamene, dnes je lepení pomocí opalovací pistole nesrovnatelně rychlejší, pohodlnější a čistší záležitostí. Horkým vzduchem nejprve prohřejete okraj asfaltové záplaty a přilepíte ji ke střeše. Postupným nahříváním měkne a rovnoměrně se začne přikládat k povrchu. Nakonec záplata čistě přilne a pevně drží po celém svém povrchu, protože všechny její části byly nahřáty na stejnou teplotu.
Odstraňování vosku
Při teplotách 30–90 °C dobře taje vosk. Rychle se zbavíte starého vosku na lyžích a nahřejete si nový. Místo pracného oškrabování se také elegantně a rychle zbavíte veškerého vosku na starých svícnech. Kromě vosku si horkovzdušná pistole dobře poradí i se zaschlými kapkami lepidla do tavných pistolí, které jdou po nahřátí snadno odloupnout.
Mnohostranné využití pro každou činnost
Kromě výše zmíněných činností můžete horkovzdušnou opalovací pistoli použít i při dalších činnostech, kterými jsou:
- tavení lepidel, tmelů a klihu
- rozmrazování námrazy v lednicích
- uvolňování i utahování zrezivělých matic
- smršťování kabelových koncovek
- odstraňování nálepek z oken a výloh
- slepování umělohmotných plachet
- dezinfekce zvířecích příbytků a pelíšků
Pistole s jedním režimem a regulací teploty, 2000 W, 350-600 °C
Ušetřete si čas i práci
S horkovzdušnou opalovací pistolí dokážete mnoho věcí daleko rychleji, než dříve. Budete pracovat pohodlně, čistě a bezpečně. Při plánování prací v domě či na zahradě se tak můžete počítat s pomocníkem, který vám pokaždé ušetří mnoho cenného času.
Pro blog Promistry.cz napsal Zbyněk Dach