Potřebujete novou invertorovou svářečku? Chcete si konečně vyzkoušet všechny možnosti moderního svařování? Nebo se právě chystáte začít se svářením a stojíte před rozhodnutím, jaký invertor si pořídit?
Proč se rozhodnout pro invertor?
Většina kutilů a drobných řemeslníků potřebuje do své dílny univerzální přístroj, který bude využívat nepravidelně. V ideálním případě by měla taková svářečka umět svařovat různými metodami. Často proto volí právě svářecí invertor.
Tip: Pokud se teprve rozhodujete, jakou svářečku si koupit, pak se podívejte na článek Výběr svářečky: Základní orientace v nabídce.
Invertor 160 A pro svařování metodou MMA
Hlavní výhody invertorů
Mezi největší přednosti invertorů oproti ostatním svářečkám patří nízká hmotnost a malé rozměry. Díky tomu se může svářeč během práce snadno přemisťovat s invertorem v ruce nebo zavěšeným přes rameno. Může dokonce pohodlně pracovat ve výškách na lešení nebo svařovaných konstrukcích. Navíc invertory umožňují regulaci svářecího proudu během práce a snadné nastavení změn svářecích metod.
IGBT aneb technologie, která změnila svařování
Tranzistory v invertorech (známé pod anglickou zkratkou IGBT) vynikají především schopností rychle přepínat střídavý a stejnosměrný proud. Také dokáží vysílat proud v pulsech o malých i obrovských výkonech od zlomků wattů až po několik desítek megawattů. Velkou výhodou je i to, že při práci nedochází k téměř žádným ztrátám napětí. Efektivnějšího výkonu dosahují invertory s IGBT i díky daleko vyšší pracovní frekvenci (až 100 000 Hz oproti 50 Hz v klasické síti).
Invertor 125 A pro svařování metodou MMA a TIG s příslušenstvím
Invertor umí všechny metody svařování
Některé invertory jsou stavěné jen na práci s obalovanými elektrodami (metoda MMA), jiné dokáží i svařovat v dodané ochranné atmosféře pomocí drátu (metody MIG/MAG) nebo netavící se elektrodou (metoda TIG). Univerzální přístroje, které umí všechny tyto metody, jsou samozřejmě větší a těžší. Vždy ale platí, že invertor je třeba vybírat podle typu předpokládané práce.
Volte parametry podle tloušťky a typu materiálu, který budete svařovat
Pro výpočet potřebného proudu invertoru nebo tloušťky elektrody stačí použít jednoduchý vzoreček:
průměr elektrody v milimetrech x 40 = potřebný proud v ampérech
Takto snadno spočítáte jaký potřebujete proud, případně jak silný materiál daným proudem dokážete provařit.
Invertor 180 A pro svařování metodou MMA
Jak vybrat vhodnou metodu s ohledem na svařovaný materiál
- MMA - uhlíková ocel, nerez, litina, hliník
- MIG/MAG – legovaná ocel, měď a slitiny, hliník a slitiny
- TIG DC (stejnosměrný) – uhlíková ocel s obsahem slitin a ocel s obsahem mědi, niklu či titanu.
- TIG AC (střídavý) – hliník, bronz, mosazi a oxidující slitiny
Zatěžovatel je zásadní parametr každé svářečky
Nejdůležitějším parametrem každého invertoru je zatěžovatel, nazývaný též pracovní cyklus, dovolené zatížení či výkonová využitelnost. Parametr zatížení je udáván v hodnotě proudu a procentech, které určují, jak dlouho může invertor pracovat během desetiminutového cyklu.
Zatěžovatel 100 % tedy umožňuje pod udaným proudem pracovat invertoru nepřetržitě, zatímco zatěžovatel 30% znamená, že svářečka může nepřetržitě pracovat tři minuty a pak se musí sedm minut ochlazovat.
Svařování ocelové konstrukce s invertorem pomocí metody MMA
Invertorové svařování je rychlé a pohodlné
Sváření invertorem je pohodlné a nabízí mnoho funkcí, usnadňujících práci díky rychlému ovládání svářecího proudu. Už nemusíte svařovat objemnou a těžkou trafosfářečkou. Budoucnost svařování má totiž jméno invertor.
Pro blog Promistry.cz napsal Zbyněk Dach