Tvrdé dřevo, které se velikostí nevejde do vašeho krbu obcházíte až do posledních chvil. Jednou však nastane chvíle, kdy nebude už kam sáhnout a problém budete muset řešit. Jak naštípat takové kusy a zbytečně se nedřít? Stačí využít prověřenou techniku a dokonce není zapotřebí ani houževnatých svalů. Připravte si kvalitní kalač a nemáchejte se svou sekerou bez jakéhokoliv rozmyslu.
Připravte si dřevo pro kalač
Nejdříve si polena nařežte na 40 až 50 cm kusy dle potřeb a dispozice topiště. Pokuste se vytvořit rovný řez pro následující stabilní stojnou plochu. Pamatujte, že štípání provádíme na připraveném špalku. Vyvarujte se úderům do dřeva stojícím na betonu či jiné tvrdé podlaze. Nalezněte si optimální výšku pro snadnější sekání bez zbytečné námahy.
Pro sekání je zapotřebí dostatečný prostor a mnohem lépe to půjde s vyzrálým dřevem za chladnějších dnů. Rozhodně nezapomeňte na adekvátní ochranné pomůcky.
Kalač a sekání dřeva
Postavte si špalek rovnější plochou na prostředek bloku. Ujistěte se, že je vše stabilní, jelikož práce s kalačem je pak mnohem bezpečnější. Pokuste se odhalit jakoukoliv prasklinu, kam seknutí namíříte. Pokud štípete dub, miřte vždy na prostředek. U javoru volíme okrajovou část. Vždy se vyhýbejte kazům a sukům, které bývají extrémně tvrdé a pak by vám kalač nemusel jít vytáhnout.
Pamatujte, že kalačem není třeba švihat. Stačí jej zdvihnout nad hlavu a následně jej spustit na předem označené místo. Štípání dřeva kalačem není o síle, ale o technice. Sekání opakujte, dokud špalek nerozdělíte. Vždy sledujte praskliny, kam další seknutí nasměrovat.
Jakmile se vám podaří oddělit blok, práce je už pak značně usnadněná. Rozdělte jej ještě jednou a dle potřeby pokračujte, dokud nebudete s velikostí zcela spokojení. V naší nabídce naleznete kvalitní a prověřené kalače, s kterými vám půjde práce od ruky. Navíc mají skvěle vyřešenou úchopovou ergonomii, čímž se navyšuje bezpečnost práce s ním.