Každý kutil by se měl vyznat v základním rozdělení vrtáků. Vrtáky se stávají důležitým atributem při zdolávání komplikovaných výrobních postupů. Nepoddajnost materiálu je pouze natolik velká, nakolik dokážete odhadnout, který vrták zajistit sklíčidlem ve vaší vrtačce. Kromě toho je potřeba se zaopatřit i výkonnou vrtačkou.
Vrták do dřeva
Klasický vrták do dřeva má nejčastěji válcovitou, cylindrickou upínací stopku. Využití tohoto vrtáku je samozřejmě mnohem širší. Používá se samozřejmě i k vrtání vrstveného materiálu jako je třeba MDF deska nebo OSB deska. Do této obsáhlé kategorie zařazujeme vrtáky se špičkou, se šestihrannou stopkou nebo hadovité vrtáky. Speciální vrtáky do dřevotřísky s plastovou vrstvou na povrchu. Běžný vrták je opatřen špičkou pro zabodnutí do dřeva a přesnějšímu vrtu.
Spirálové vrtáky do dřeva
Vrtáky do dřeva opatřené středícím hrotem, dokáže vrták přidržet na požadovaném místě. Hodí se pro přesné vrtán s požadavkem na hladký a jemně opracovaný otvor bez otřepů. Jsou určené pro vrtání otvorů do průměrů 25 až 30 milimetrů.
Hadovité vrtáky
Hadovité vrtáky do dřeva nepatří k nejlevnější výbavě, ovšem jsou dokonalé pro hloubení dlouhých otvorů, kde je požadována přesnost. Díky samozaváděcímu hrotu je celá operace snadná a nezabere příliš mnoho času. K celému úkonu není zapotřebí vynaložení prakticky žádné zvýšené síly a přítlaku..
Ploché frézovací vrtáky
Závity opatřené vrtáky do dřeva pro usnadněný prostup materiálem představují svou vlastní kategorii a říká se jim - ploché frézovací vrtáky. Jsou vhodné k hloubení otvorů nejen do dřeva, ale i do sádrokartonu a dalších obdobně lehkých stavebních materiálů.
Speciální vrtáky
Speciální skupinu vrtáků do dřeva představují sukovníky osazené tvrdokovem. Ten je použitelný jak do měkkého, tak i tvrdého dřeva. Kromě jiného je lze použít i na zušlechtěné dřevo jako je lisované nebo laminové. Taktéž vhodné pro středně tvrdé dlaždice nebo tam, kde potřebujete předvrtat otvory pro kování.