Elektrický hoblík je nástroj, s kterým se úprava dřeva změnila z manuální dřiny na rychlou a pohodlnou zábavu. Navíc jsou možnosti jeho využití oproti klasickým ručním hoblíkům daleko pestřejší.
Proč nezůstat u klasiky?
Na starý dobrý ruční hoblík nedá mnoho truhlářů a kutilů dopustit. Práce s ním je nádherná a s větší mírou fortele s ním zvládnete vytvářet krásné hladké povrchy. Pokud však nemáte dostatek zkušeností, hodně času nazbyt, celou sadu ručních hoblíků a nechcete vynakládat více fyzické námahy, než je nutné, pak je nejvyšší čas sáhnout po elektrickém hoblíku.
Výhody elektrického hoblíku
V první řadě je výhodou samozřejmě úspora času. I když nože v elektrickém hoblíku rotují a nepohybují se jen jedním směrem, takže je mnohdy vhodné plochu ohoblovat dvakrát, je práce s elektrickým nástrojem mnohem rychlejší než manuální hoblování. Nemusíte ani vynaložit tolik fyzické síly. I když je třeba občas přitlačit i na elektrický hoblík, při samotném zabírání do hloubky materiálu už za vás odvede práci motor nástroje.
V neposlední řadě se s použitím patřičného příslušenství či vhodných nožů dají s elektrickým hoblíkem dělat i další úpravy dřeva, například drážkování, žlábkování, lícování, falcování a především srážení hran.
Parametry, na které se chcete zaměřit
Při výběru nového elektrického hoblíku se soustřeďte na to, aby hodnoty důležitých parametrů vyhovovaly práci, kterou budete vykonávat. Patří mezi ně především:
Výkon
Tento parametr určuje nejen možnosti záběru a to, jak hluboko se dokáže hoblík zakousnout, ale i celkovou náročnost práce, kterou hoblík zastane. Nástroj se slabým motorem nezvládne dlouhodobé nasazení, přehřívá se a nepracuje přesně. Pro občasné kutilské využití stačí motor o výkonu 700–800 W, náročnější a profi nástroje mají výkon nad 1000 W.
Hmotnost
Hmotnost hoblíku je z velké části závislá na velikosti jeho elektrického motoru a na robustnosti konstrukce, která je daná šířkou záběru. Pokud nebudete hoblovat každý den, je zbytečné kupovat si nadměrně výkonný nástroj. Vaše ruce rychle poznají, jestli zvedáte 3–4 kg, nebo třeba 7 kg a více.
Šířka záběru
Většina hobby nástrojů pro kutily má šířku záběru do 100 mm, nejběžněji pak 82 mm. Pro různorodá použití v kutilské dílně to bohatě stačí. Pokud se chystáte k větším projektům, než čas od času zrenovovat staré dřevěné dveře nebo ohoblovat pár spárovek, pak se poohlédněte po tesařském hoblíku s šířkou přes 150 mm. Například s tímto modelem si už lehce troufnete i na úpravu trámů pro střešní krovy.
Hloubka záběru
Elektrické hoblíky dokážou běžně ubírat 3 až 4 milimetry materiálu na jeden zátah. V praxi však mnohdy tolik ani nepotřebujete, nejčastěji budete využívat hloubku do dvou milimetrů. Při nastavení úběru nad 3 milimetry totiž u mnohých hoblíků klesá přesnost, opracovaná plocha může být lehce zvlněná a je proto třeba hoblovat dvakrát. Je to běžný jev, způsobený tím, že nože nejdou podél vláken dřeva, ale rotují, a proto s ním musíte počítat. Nezapomeňte také na to, že vyšší hloubka záběru znamená sice rychlejší zpracování materiálu, ale i větší fyzickou námahu.
Nože
Nože do elektrických hoblíků se prodávají po dvojicích a na výběr máte břity z rychlořezné oceli nebo z tvrdokovu (nejčastěji slinutého karbidu wolframu). Rychlořezná ocel je ostřejší, dá se s ní dosáhnout hladšího opracování povrchu a není tak křehká. Nože ze slinutého karbidu mají na druhou stranu několikanásobně delší životnost a není třeba je tak často ostřit.
Příslušenství a různé detaily, kterých je dobré si všimnout
Rozhodujícím faktorem při volbě vašeho nového hoblíku může být i něco jiného, než cena a jeden z pěti výše uvedených parametrů. Možná, že při výběru rozhodne odpověď na některou z následujících otázek:
- Má hoblík naklápěcí paralelní vodítko na vytváření půldrážek?
- Dá se připojit na externí odsávání?
- Má vysouvací patku, aby šel během přestávky při práci bezpečně odložit, aniž by se poškodily nože nebo opracovaný materiál?
- Je jeho madlo měkké, aby tlumilo vibrace do ruky?
- Má pozvolný rozběh, aby nekopal při prvním zaseknutí do dřeva?
- Je vybavený aretačním spínačem, abyste při hoblování nemuseli neustále držet prst na spoušti?
- Má přesné a přehledné nastavení hloubky řezu?
Vybírejte elektrický hoblík tak, aby mu nechybělo nic, co pro svoji práci budete nejčastěji potřebovat.
Usnadněte si práci se dřevem
Opracovávání dřeva je činnost, ke které se každý rád vrací. S kvalitním elektrickým hoblíkem si ji oblíbíte ještě více.
Pro blog Promistry.cz napsal Zbyněk Dach