Bez ruční okružní pily se dnes neobejde žádný kutil. Jedná se o nepostradatelného pomocníka pro práci se dřevem, který je nepřekonatelný v kvalitně provedených rovných řezech.
Rovné řezy se dají dělat i s pilami přímočarými, mečovými nebo řetězovými, ale nikdy se vám s nimi nepovede tak přesný a hladký rovný řez jako právě s maflem.
Proč mafl?
Prvním výrobcem ruční kotoučové pily, která měla osu motoru ve směru otáček, byla v Evropě německá firma Mafell. Jméno výrobce se tak stalo symbolem a synonymem pro všechny ruční okružní pily z produkcí jiných firem a značek.
Podle čeho se rozhodnout?
Pilu vybírejte podle typu práce a předpokládaného materiálu, který budete řezat. Zohledněte také, jak často a jak dlouho budete s pilou pracovat. Vše promyslete a rozhodujte se podle následujících devíti důležitých kritérií:
1. Průměr kotouče a hloubka řezu
Tyto dvě věci spolu samozřejmě přímo souvisí. Pokud jste si jistí, že nebudete řezat dřevo silnější než pět centimetrů, bude vám stačit kotouč o průměru 160 mm. Pokud víte, že vás čeká práce s prkny a latěmi silnými šest až šest a půl centimetru, neobejdete se bez kotouče o velikosti 190 mm. S potřebnou hloubkou řezu pak souvisí i příkon maflu.
2. Příkon
Čím silnější dřevo, tím více energie je potřeba na překonání tření a ubírání většího množství materiálu. Na jeden centimetr hloubky řezu potřebujete přibližně 200 Wattů výkonu maflu. Vyhněte se pilám, které mají sice velký kotouč, ale slabý příkon. Nebudou stačit na požadovanou práci, hrozí u nich přehřívání a jejich životnost bude nízká.
3. Otáčky
Otáčky kotouče jsou závislé na kvalitě motoru a jeho výkonu. Platí pravidlo, že čím vyšší jsou otáčky, tím lépe pro kvalitu řezu, neboť při rychlých otáčkách je řez čistčí a hladší. Výsledný řez samozřejmě ovlivńují i další vlastnosti maflu, jako je provedení základní desky a kvalita kotouče.
4. Základní deska
Základní deska kotoučové pily může být z prohýbaného plechu, lisovaného hliníku nebo různých slitin. Při tlačení na pilu může u tenkých plechů dojít k prohýbání desky a tím i k nepřesnostem v řezu. Na hrubé práce samozřejmě plechová deska postačí, ale na přesnější řezání se vyplatí pevná ze slitiny. Dnes už je samozřejmostí možnost sklopení desky a řezání pod úhlem. Dbejte na to, aby bylo nastavení náklonu co nejpřesnější a aby bylo možno řezat pod úhlem až 45°.
5. Kotouč
Při výběru kotoučů je třeba zohlednit mnoho parametrů a vlastnosti řezaného materiálu. Obecně platí, že tenký kotouč udělá přesnější a čistčí řez, ale má tendeci k prohýbání a přehřátí. Podle řezaného materiálu také volíme počet zubů kotouče a jejich tvar.
6. Odsávání
Možnost odstraňování pilin a prachu během řezání má tři velké výhody. Uspoříte čas při úklidu po dokončení práce, nemusíte dýchat prašný vzduch a prospívá to i maflu samotnému, neboť se v jeho konstrukci a motoru neusazují přebytečné nečistoty. Ujistěte se proto, zda má mafl vlastní odsávání nebo možnost nasazení externího (většinou jde o náústek kompatibilní s hadicí běžného domácího vysavače).
7. Vychytávky
U kvalitních pil oceníte doplňkové funkce, jako je plynulý rozběh (výkoný mafl vám při startu neposkočí v ruce), regulace otáček (napomáhá přesnému řezání tenkých laminotřísek a plastů), brzda kotouče (zkrátí dobu otáčení kotouče po vypnutí, takže můžete pilu dříve bezpečně odložit) nebo laserové pravítko (světelné navádění směru řezu).
8. Hmotnost
Výkonější mafly mají silnější a tím pádem těžší motory. Zbytečně silný motor vám může při dlouhodobé práci unavit ruku. Jestliže se chystáte řezat jen palubky nebo laťky na plot, bude vám stačit pila s menším kotoučem.
9. Doplňky
Praktickým doplňkem ke kotoučové pile je stolek, který koupíte buď v setu nebo samostatně. Mafl na něj upevníte vzhůru nohama a vytvoříte si tak malou cirkulárku. V případě, že budete potřebovat vytvořit opravdu dlouhé rovné řezy, pomohou vám vodící lišty, díky nimž mafl neuhne ani při nájezdu na suk. Pro bezpečné skladování v dílně a přenášení můžete složit mafl i kotouče do šikovného a bezpečného přepravního kufříku.
Ať už si koupíte jednoduchý hobby mafl nebo se rozhodnete pro okružní pilu s vodící lištou či profesionální ruční kotoučovou pilu s laserem a regulací otáček, v každém případě jste učinili ten nejdůležitější krok k dokonale rovným řezům. Zbytek už je jen ve vašich rukou – a s novou okružní kotoučovou pilou to půjde samo.
Pro blog Promistry.cz napsal Zbyněk Dach