Pro práci v dílně nebo na zahradě je prodlužovací kabel častou nezbytností. Ne vždy máme zásuvku šikovně při ruce, nebo k ní prostě krátké šňůry spotřebičů a nástrojů nedosáhnou. Každodenní používání prodlužovaček by však mělo jít ruku v ruce s bezpečností. Začněte tak, že si vyberete prodlužovačku přesně podle svých potřeb.
Proud, příkon a napětí
Pokud znáte předpokládaný příkon nástrojů či spotřebičů, můžete snadno odvodit i to, na kolik ampérů musí být prodlužovací kabel stavěný. Stačí si jen pamatovat fyzikální vzorec P = U * I, neboli příkon je roven součinu napětí a proudu. Když máte například desetiampérovou prodlužovačku, pak víte, že bezpečně snese přes 2 200 W odběru zapojených přístrojů (zhruba 10 krát napětí v síti 230 V ± 10%). Pilu s odběrem 2,5 kW tedy přes běžné domácí desetiampérové prodlužovačky nebo rozbočky raději nezapojujte.
Nejslabší článek řetězu
Prodlužovačka se skládá ze tří částí, kterými jsou zástrčka, zásuvka (popřípadě zásuvkové pole s více zásuvkami) a propojovací kabel mezi nimi. Pokud jsou zástrčka i zásuvka schopné snést proud o 16 ampérech, zatímco kabel mezi nimi je z drátku o průměru 1 mm, schopný vodit proud o 10 ampérech, snese celá prodlužovačka bezpečně jen 10 ampérů. Jakmile jí bude procházet silnější proud, vznikne na spojovacích místech přechodový odpor, ze kterého může vzejít přehřátí a následný zkrat nebo požár.
Bezpečnost
Klasický prodlužovací kabel by neměl nahrazovat stálé rozvody, i když tomu tak mnohdy bývá. Pokud tomu tak je i u vás, pak jednou za dva tři roky kabely překontrolujte, zda jsou v pořádku. Kontrolu je nejlépe udělat jak vizuální (zda není izolace viditelně poškozená), tak i pomocí měřiče spotřeby. Kabel zapojený v zásuvce, i když nemá na druhém konci žádný spotřebič, může vykazovat jistý odběr elektrické energie, jestliže je v něm přechodový odpor. Přesný wattmetr může toto nebezpečí včas odhalit.
Bubnové prodlužovací kabely
Prodlužovačky na otočném bubnu mohou mít délku kabelu až 50 metrů. Pokud je zapojujete nakrátko, kdy je většina kabelu namotaná a zároveň je odběr proudu dlouhodobý a silný, může dojít k přehřívání vinutí, neboť omotané kabely se nemají jak chladit. V podobných případech je lepší kabel z bubnu vymotat, i když celou jeho délku nepotřebujete.
Více zásuvek
V případě prodlužovaček s více zásuvkami platí vše výše uvedené ohledně bezpečnosti a odebíraného proudu. Navíc si můžete rozhodnout, zda chcete prodlužovačku s vypínačem, dětskými clonkami a podobně. Diodou podsvícený vypínač může být užitečný i kvůli orientaci a samozřejmě snadnému vypnutí spotřebičů. Pokud však budete prodlužku muset čas od času popotahovat při práci v dílně za sebou, může dojít k jejímu nechtěnému vypnutí. V podobném případě je lepší používat prodlužovací kabel bez vypínače.
Pokud budete prodlužovačku příležitostně využívat kromě dílny i v domácnosti, kde se pohybují malé děti, je vhodné pořídit si typ s dětskými clonkami. Ty zabrání proniknutí cizích předmětů do zásuvky a nebezpečnému úrazu elektrickým proudem.
Bezpečnost především
Nezapomínejte na to, že prodlužovací kabel má sloužit k příležitostnému zapojení strojů, nářadí a jiných spotřebičů a rozhodně nedokáže nahradit elektrické rozvody. Pořizujte si jen kvalitní prodlužovací kabely a při práci s nimi myslete na bezpečnost své dílny i svou vlastní.
Pro blog Promistry.cz napsal Zbyněk Dach