Potřebujete si nachystat dříví na zimu, ale nechcete se u toho tolik nadřít jako posledně? Štípání dříví může být příjemnou relaxací od jiné práce, a pokud se dobře připravíte, nezabere ani příliš času.
S kvalitní, dobře vyváženou a jako břitva ostrou sekerou vám půjde štípání dřeva daleko rychleji. Nač zvedat sekeru i s polínkem, když ho můžete rozštípnout jedním švihem.
Sekera 1,25 kg se sklolaminátovou rukojetí ergonomicky tvarovanou pro dlaň a prsty
Štípací klíny pomohou dřevo nachystat
Velká polena a kmeny je třeba nejprve rozdělit, než je můžete zpracovat sekerou. Pomocí štípacích klínů a pořádného kladiva nebo palice pak několika ranami rozštípnete dřevo široké i několik desítek centimetrů.
Ostří sekery pravidelně kontrolujte
Čím je sekera ostřejší, tím snadněji se zasekává do dřeva. Projede hlouběji a rozštípne polínko i tam, kde se tupá sekera nezasekne dostatečně. Ostrost břitu je tak jednou z nejdůležitějších vlastností vaší sekery. Pravidelně čepel kontrolujte, zda není tupá, nebo se na ní dokonce nevytvořil zub.
Sekeru si můžete perfektně nabrousit pomocí stolní brusky. O nich se více dočtete v článku Jak vybrat stolní kotoučovou brusku na ostření nástrojů. Místo několika návštěv nožíře investujte do brusky a sekeru budete mít vždy ostrou jako břitva.
Štípací sekera s klínem a topůrkem z ořechového dřeva
Jak těžkou sekeru?
Váha sekery dosti výrazně ovlivní vaši práci. Těžké sekery mají razantnější dopad a nárazem předají dosti hybné síly. Rozhodně ale neplatí, že čím těžší sekera, tím lépe. Vysoká hmotnost totiž extrémně rychle nejen unavuje vaše ruce, ale také se s ní hůře manipuluje. Polena s takovou sekerou budete štípat spíše pomocí její váhy, než energií z pořádného rozmáchnutí – a budete potřebovat seknout vícekrát. I silný dřevorubec s pořádným fortelem si proto vybere nástroj s hmotností 900 – 1300 gramů, než aby se mořil s dvoukilovou sekerou.
Jak dlouhou a vyváženou sekeru?
Každý amatérský i profesionální dřevorubec si při štípání osvojí nějaký styl, ke kterému se hodí různé sekery. Platí pravidlo, že topůrko by mělo být dlouhé přibližně jako vaše paže. Menší sekerky na přesné osekávání a truhlařinu mohou být kratší, protože se drží rukou na topůrku blíže k hlavici. Zbytečně krátká sekera nemá dostatečný švih a dlouhá je zase nepřesná a hůře se s ní manipuluje.
Sekera 1,25 kg s topůrkem z ořechového dřeva
Jedna velká sekera nestačí
Pokud už máte nějaké štípání za sebou, pak jste jistě ocenili možnost pracovat i s menší sekerkou. Použijete ji totiž nejen na menší polínka, ale také na odseknutí vyčnívající části z velkého nepravidelně rozštípnutého kusu. Dokážete s ní seknout daleko přesněji, než s velkou sekerou. Malou univerzální sekerku využijete i při zaostřování kolíků, sekání větví na oheň, jako provizorní kladívko a mnoha dalších činnostech na zahradě a kolem domu.
Těžký kalibr na největší polena
Na veliké kusy dřeva už budete muset máchnout kalačem. Kalač má delší násadu a je těžší, než štípací sekera. Díky své délce získá velkou rychlost a spolu s těžkou hlavicí s nabroušeným ostřím ji promění v obrovské množství energie, která dřevo rozlomí. Kalač má i širší klínovitý tvar než štípací sekera a po zaseknutí do dřeva do něj ještě můžete bušit bez obav palicí podobně, jako do štípacích trnů.
Dřevorubecký kalač, 3,5 kg, se sklolaminátovou rukojetí
Jaká násada je lepší?
Díky moderním technologiím se i v násadách seker objevila náhrada za dřevo v podobě sklolaminátových vláken. Od té doby probíhají neustálé dohady mezi zastánci tradičních dřevěných násad a modernisty, který materiál se na sekeru hodí lépe. Aniž bychom znali odpověď předem, můžeme se podívat na výhody a nevýhody jednotlivých typů. Každému totiž může vyhovovat něco jiného.
Násada z jasanového, bukového nebo ořechového dřeva
- Hladké dřevo je příjemné na dotyk.
- V chladu nestudí do ruky.
- Dá se vyměnit.
- Při dlouhé práci neprokluzuje ve zpocených dlaních.
- Při zaseknutí sekery někdy dochází k tomu, že se dřevěné topůrko zarazí o okraj štípaného polena. Po nějaké době je na dřevěné násadě znát mechanické poškození, které tyto nárazy způsobují.
Násada z kompozitních materiálů
- Sklolaminát je lehčí než dřevo.
- Topůrka bývají ergonomicky tvarovaná.
- Hlavice se nevyviklá z topůrka.
- Přestože mají sklolaminátová topůrka často tvarované prohlubně na prsty, ne všechny ruce jsou stejné a každému vyhovuje držet sekeru jinak. Pokud je topůrko až příliš ergonomicky vyspělé, nemusí vám úplně sednout do ruky.
Lehká štípací sekerka 0,6 kg s ergonomickým topůrkem z kompozitních materiálů s nylonovými vlákny
Bezpečnost práce nepodceňujte
Nejdůležitější je samozřejmě se pokaždé trefit do dřeva a nezaseknout si sekeru do nohy. Ale i když se vám to naštěstí asi nikdy nestane, nezapomínejte při práci také na své oči, které by mohla ohrozit letící tříska a chraňte je ochrannými brýlemi. Rukavice využijete při manipulaci se dřevem nebo když vám naskáčou první mozoly.
Sekejte lehce a s radostí
Už se vícekrát nemořte štípáním dříví několik víkendů po sobě. Skoncujte s úmorným sekáním každého špalku. S novou kvalitní sekerkou, kalačem a štípací sekerou získáte takovou zručnost, že vám půjde práce sama od ruky.
Pro blog Promistry.cz napsal Zbyněk Dach