Spojování plastových trubek pomocí polyfúzního svařování není obtížné a zvládne ho každý. Potřebujete předělat rozvody v koupelně? Zde se dozvíte, jak na to.
Jakou si vybrat svářečku
Pro běžné použití stačí polyfúzní svářečka na trubky o průměru do 40 milimetrů, neboť naprostá většina rozvodů má potrubí o síle 16 až 25 mm. Při výběru zohledněte, zda je ke svářečce i další vybavení, jako jsou nůžky na trubky, náhradní adaptéry a kopyta, teploměr apod. Pokud doma ještě žádné vybavení pro hrdlové svařování plastových trubek nemáte, poohlédněte se po kompletní sadě, ať nemusíte dokupovat vše ostatní zvlášť. Výkon okolo 800 W zajišťuje dostatečně rychlý ohřev pro práci na většině drobných rozvodů od koupelny po celý dům.
Trnovou nebo nožovou?
Dva základní typy polyfúzních svářeček fungují na stejném principu, ale nápadně se liší konstrukcí.
Trnové svářečky mají silný trn, na který se nasadí a utáhnou nástavce neboli kopyta. Ty jsou potažené teflonovou vrstvou, aby lépe vodily teplo a trubky se na ně nelepily. Trnové svářečky jsou relativně malé a dobře se s nimi pracuje i ve stísněných podmínkách.
Nožové svářečky, nazývané též zrcadlové nebo ploché, jsou rozměrnější než trnové, ale lépe převádí teplo, což je důležité pro práci s profily silnějšími než 40 mm. Mají jiný způsob uchycení nástavců než trnové svářečky.
Obecně nelze říci, zda jsou lepší svářečky trnové nebo ploché, obě mají své zastánce a dokud si při montáži vodovodního potrubí nevyzkoušíte obojí, nebudete vědět, která vám více vyhovuje.
Jak spojit trubky? Trocha teorie...
Plastové trubky napojujeme pomocí takzvaných tvarovek neboli hrdlových nátrubků. Tvarovky jsou rovné nebo různě zahnuté nástavce, jejichž vnitřní průměr odpovídá vnějšímu průměry trubky. Za studena tedy do sebe nejdou zasadit, po zahřátí trubky i tvarovky je do sebe už zasunout lze. Po vychladnutí se vytvoří homogenní spoj, který je pevnější než trubka samotná.
Pracovní postup krok za krokem
Příprava – Nachystejte si ostré nůžky nebo kleště na trubky https://www.promistry.cz/kleste-na-strihani-trubek/ (nejlépe zkosené, v nouzi stačí i ostré zahradnické nůžky), tužku, hadřík a líh, nožík na očištění řezu, pravítko či metr, a samozřejmě polyfúzní svářečku s nástavci.
Řezání – Uřízněte trubku na požadovanou délku. Ideální je rovný řez, případné otřepy ořízněte nožem. Odměřte hloubku zasunutí (pro průměry PPR potrubí 16, 20 a 25 mm je to 13, 14 či 15 mm) a označte ji tužkou, abyste nezasunuli trubku do tvarovky příliš hluboko.
Odmastění – Konec trubky i vnitřek tvarovky odmastěte hadříkem namočeným v lihu. Bez odstranění nečistot a mastnot by spoj mohl ztratit pevnost.
Zahřívání – Zapněte svářečku a začněte zahřívat nástavce. Po rozehřátí je můžete lehce otřít hadříkem, abyste odstranili případné zbytky plastů z posledního svařování. Teplotu kontrolujte dotykovým či bezdotykovým teploměrem a po dosažení 250 – 270°C můžete přiložit termoplast ke svářečce.
Nahřátí – Nasaďte z jedné strany na nahřátý nástavec tvarovku a z druhé strany zasuňte trubku až ke značce. Postupujte rovnoměrně, bez kroucení a otáčení. Držte materiál na svářečce 5-7 sekund (podle tloušťky trubky), pak stáhněte obě části z nástavce a spojte je během 4-6 sekund do sebe.
Spojení – Při nasazování neotáčejte trubkou v tvarovce, zasouvejte ji rovně a konstantní rychlostí až po označené místo. Fixujte 6-10 sekund. Po vychladnutí plastu získáte pevný a homogenní spoj.
Uváděné časy jsou pouze orientační a platí pro trubky 16-25 mm. Silnější profily potřebují více času na nahřátí i fixaci.
Potřebujete nové rozvody? Teď už stačí jen nachystat trubky, pomůcky pro instalatéry a nahřát vaši novou polyfúzní svářečku.
Pro blog Promistry.cz napsal Zbyněk Dach