Majitelé krbů a vůbec každý, kdo topí palivovým dřívím, si každoročně projde přípravou topiva na zimu. Patříte do této skupiny i Vy? Používáte-li ke zpracování cirkulárku, pusťte se do řezání až poté, co zkontrolujete stav stávajícího pilového kotouče. Máte pocit, že letošní sezónu nezvládne, protože už není dostatečně ostrý a vyvážený? Pak Vám nezbude, než si jej nahradit novým kouskem – nechcete přece řezáním strávit výrazně delší dobu a navíc riskovat jakékoliv komplikace? S cirkulárkou se nešpásuje a úspora na úkor snížené bezpečnosti práce za to rozhodně nestojí.
Práce s pilovým kotoučem, který je v důsledku dlouhodobého používání tupý a navíc má ohnuté zuby, není efektivní a už vůbec ne bezpečná. Hrozí, že dostanete pořádný „kopanec“ a ztratíte balanc. Životnost kotouče není neomezená a na celkovém stavu se podepisují i vnější vlivy, například nesprávné skladování, během kterého dojde k narušení vnitřní struktury. Takový pilový kotouč se téměř jistě zlomí. Pilové kotouče na dřevo naštěstí nejsou příliš drahé. Pořiďte si nový a předejděte nejhoršímu. Pokud si s výběrem nevíte rady, řiďte se následujícími doporučeními. Prozradíme Vám, jak vybrat pilový kotouč s ohledem na způsob použití.
Jak je to s průměrem a otvorem?
Zcela zásadním parametrem je průměr pilového kotouče – ten musí odpovídat typu pily. Přesné informace najdete v manuálu nebo přímo na elektrické pile. Nikdy do pily nevkládejte menší nebo větší kotouč, a to i přesto, že ho do pily bez problémů napasujete. Pilový kotouč s nesprávným průměrem může narušit správné fungování bezpečnostních prvků.
Pilové kotouče s větším otvorem lze snadno zredukovat na menší hřídel pily pomocí příslušných pilových redukčních kroužků. Ty mají za účel vycentrovat pilový kotouč k ose otáčení pily, tak aby po upevnění kotouč neházel ve vertikálním směru.
Pozor u pilových kotoučů, které jsou primárně určeny do úhlové brusky. Tyto pilové kotouče jsou vyráběny s otvorem 22,2 mm, který je primárně určen právě pro úhlové brusky. Kotouče s tímto průměrem lze zredukovat na menší hřídele (nejčasteji 20; 16 a 12,7 mm), ale je hloupostí pilové kotouče s větším průměrem (např. 30 mm) redukovat na již zmiňovaný průměr otvoru 22,2 mm, který je typizován do úhlových brusek.
Jak je to s tloušťkou a zuby?
V případě tloušťky a počtu zubů si vybrat můžete. Na trhu jsou kotouče o tloušťce od 1 – 3,5 mm. Tenčí kotouč zajistí kvalitní a rychlý řez, ale zároveň má i určitá negativa. Oproti kotoučům s větší tloušťkou pocítíte při řezání výraznější vibrace a vlnění. Zároveň se více prohřívají. Tenké kotouče nachází využití v akumulátorových a malých pilách, protože snižují spotřebu energie a podílí se na celkové prodloužení životnosti přístroje. S nejtenčími kotouči je efektivní také řezání lišt a profilů pokosovou pilou.
Pilový kotouč pro podélné a příčné řezání masivního dřeva.
Pro stejné účely slouží i pilové kotouče s omezovačem posuvu (třísky),
které jsou zvlášť vhodné pro ruční posuv materiálu.
Kotouč volte s ohledem na materiál, který se chystáte zpracovávat: menší počet zubů v případě podélného řezání masivního dřeva (kvůli lepšího odvodu pilin) větší počet zubů v případě příčného řezání masivního dřeva a zpracování deskových materiálů (výsledkem je čistý řez bez nežádoucích otřepů) nebo univerzální počet zubů 24-40 dle průměru kotouče pro příčné i podélné řezání. Při výběru kotouče se setkáte také s dalšími parametry – s tvarem zubu (dutinkový, střídavý a trapézový) a sklonem (pozitivní a negativní).
Speciálně konstruované kotouče pro řezání materiálů, jako jsou surové i povrchově upravené dřevotřískové a dřevovláknité desky. Umožňují použití s předřezem či nikoliv a vykazují dlouhou životnost.
Další skupinou jsou kotouče bez SK plátků, které jsou ideální volbou při řezání palivového dřeva. Odpadá i starost s řezaným materiálem, ve kterém mohou být menší hřebíky.
Jaký zvolit materiál kotouče?
Možná vás napadlo, že na kvalitu řezu a životnost kotouče může mít vliv také materiál, ze kterého je vyroben. To jistě ano, nicméně s tím si nemusíte lámat hlavu. V současnosti se běžné kotouče vyrábí ze slinutého karbidu (SK plátky), který je podstatně levnější než v minulosti. Vzhledem k nízké ceně jsou dostupné i pro běžné domácnosti. Kdybyste přeci jen řezali dřevo s nějakým tím hřebíkem, sáhněte raději po ocelovém pilovém kotouči bez SK plátků.
Zobrazit veškerou nabídku pilových kotoučů.
Stále si nejste jistí? Pak se nebojte zeptat, na telefonu: +420 735 001 321 nebo na emailu: info@Promistry.cz.
Zdroj: in-bydleni.cz
Upraveno: Promistry.cz