Kupujete úhlovou brusku a nevíte která je pro vás ta správná? Jaké parametry jsou podstatné? Přečtěte si naše rady a tipy pro správný výběr úhlové brusky též známé jako rozbrušovačka, flexa, nebo flexka.
Na jaké práce lze použít úhlová bruska?
Její název je odvozen od úhlové převodovky měnící vertikální rotaci osy motoru na horizontální rotaci kotouče. Pomocí úhlových brusek můžete lehce řezat a brousit kov, keramiku, obklady, dlažbu až po kámen a beton. Domácí kutilové často používají flexu na řezání dřeva. My vám tuto činnost nedoporučujeme, protože kotouč pracuje ve vysokých otáčkách (nad 6 000 ot/min.) a pokud se vám kotouč zasekne či z něho vyskočí, hrozí vážné zranění. Na řezání dřeva použijte pilu zvanou mafl.
Jaké jsou velikosti úhlových brusek?
Velikost brusek se udává podle průměru kotouče, který je možné upnout. Základní velikosti brusek jsou: 115mm – 125mm – 150mm – 180mm – 230mm. Pro menší řezání plechů, obkladů a pro menší broušené plochy jsou vhodné úhlové brusky s průměrem 115 a 125 mm. Ovládání je jednoduché a snadné jednou rukou. Tyto menší průměry jsou vhodné i pro domácí a hobby využití. K řezání a broušení velkých kovových profilů, betonu a dlažby jsou vhodné úhlové brusky s velkým průměrem začínajícím na průměru kotouče 150 mm. Velké brusky jsou z bezpečnostních důvodů uzpůsobeny jako obouruční. Důležité: Do konkrétního typu brusky např. 125mm je možné upnout kotouč pouze o velikosti 125mm – nikdy neupínejte do brusky jinou velikost!
Výkon úhlové brusky?
Důležitým parametrem při výběru úhlové brusky je příkon motoru. Záleží ovšem na druhu využití. Jako příklad použijeme brusku s průměrem kotouče 115 mm, pro náročné práce bychom doporučili brusku s příkonem 750W, naopak pro drobnější práci doma bude stačit bruska s příkonem 500W. Stejné pravidlo platí i pro větší průměry kotoučů. Přepych pro uživatele dodávají speciální funkce. Za zmínku stojí regulace otáček, takto vybavená flexa najde uplatnění při leštění a broušení kamene, nerezu a betonu. Některé modely jsou vybaveny elektronickou ochranou proti přetížení, která vám zajistí pozvolný náběh do otáček. Antivibrační systém – tlumí vibrace a rázy při práci, což jistě ocení každý, kdo někdy s flexou pracoval.
Jaké kotouče se používají?
Diamantové kotouče – pro řezání stavebních materiálů – beton, cihly, přírodní kámen. Drátěné kotouče (kotoučové, copánkové, hrncové) – na hrubé obrušování a očištění ploch, příprava materiálu před svařováním. Lamelové kotouče – pro jemné a plošné broušení s rychlým úběrem materiálu. Brusné kotouče – na broušení svárů, srážení hran. Řezné (řezací) kotouče – dělení oceli, nerez oceli, hliníku, ale i plastů.
1) Řezací kotouč na kov, např. k řezání tyčí, trubek a šroubů.
2) Řezací kotouč na kámen a beton.
3) Řezací kotouč na keramické obklady.
5) Hrnkový drátěný copánkový kartáč k odstraňování nátěrů z kovů.
6) Drátěný brusný kotouč k čištění kovu.
Jak správně používat úhlovou brusku?
Ideálně by měl každý po práci vyfoukat všechny nečistoty ofukovací pistolí na stlačený vzduch. Odstraníte tím nečistoty a předejdete poruchám (toto platí především u neznačkových brusek, které nemají protiprachovou úpravu převodového soukolí). Nejvyšší otáčky slouží na dělení, nejnižší na broušení. Nižší otáčky hůře chladí motor. Při broušení na brusku zbytečně netlačte, bruste s přestávkami, aby bruska stačila chladit – především hobby nástroje. Dbejte na bezpečnost práce – samozřejmostí by měli být ochranné brýle proti odletujícím jiskrám. Nikdy nepracujte se sejmutým ochranným krytem kotouče – kryt slouží jako ochrana v případě prasknutí kotouče a odletujícím jiskrám. Pro ulehčení práce je také možné použít stojan na úhlovou brusku.
Zdroj: toolscomp.cz
Upravil: Promistry.cz