Respirátory a roušky se staly v dnešní době velmi komunikovaným tématem. Vždyť ještě donedávna byla povinnost je nosit všude. Jak ale vybrat správný respirátor, jaký je v nich rozdíl a co znamenají jednotlivé třídy?
Rozdíly
Zásadním rozdílem mezi respirátorem a rouškou je ten, koho co chrání. Respirátor slouží primárně pro ochranu svého nositele. Respirátory se tak používají v potravinářství, na stavbách nebo právě jako ochrana před viry včetně koronaviru. Rouška naproti tomu chrání okolí, pokud byste tedy měli jakékoli respirační onemocnění, nasazením roušky zabráníte tomu, abyste jej ve velké míře šířili dále.
Respirátory
Kvalitu respirátoru určuje jeho třída. Ta se označuje jako FFP (filtering face piece). Tyto třídy rozlišujeme celkem tři a liší se navzájem od sebe tím, kolik procent částic odfiltrují a samozřejmě také jak velké částice odfiltrují.
Třída FFP1
Tato třída poskytuje nejmenší stupeň ochrany. Odfiltruje minimálně 80 % pevných částic, a to až do velikosti 0,6 µm. Velmi často se s nimi setkáte na stavbách, kde se pracující chrání proti vznikajícímu prachu. Rozhodně tento typ není vhodný na ochranu proti koronaviru.
Třída FFP2
Jedná se o třídu, která poskytuje střední stupeň ochrany a zachycuje již 94 % pevných částic, které jsou ve vzduchu. Stejně jako u prvního typu, i zde se jedná o částice do velikosti 0,6 µm. Tato ochranná třída respirátorů se využívá, pokud pracujete se sklem, minerálními materiály nebo například nanášíte vodou ředitelnou barvu.
Třída FFP3
FFP3 třída je nejlepší třída respirátorů, kterou můžete sehnat. Ta vás totiž chrání nejen před škodlivinami ale také právě před nejrůznějšími viry. Dokáže také filtrovat radioaktivní nebo karcinogenní látky. Dokáže zachytit minimálně 99 % všech pevných částic. Právě tento respirátor je pak také nejúčinnější proti koronaviru.
Roušky
Jak bylo psáno v úvody, roušky mají za cíl ochránit především vaše okolí. Pokud zvolíte klasické roušky, jedná se často o jednorázové, které je po použití potřeba vyhodit. Zpravidla po 2 maximálně 4 hodinách se jednorázové roušky vyhazují. Díky jejich nedostatku lidé roušky na jaře 2020 šili. O látkové roušky se ale musíte také starat, jak?
Péče o látkové roušky
- Praní – pokud látkovou roušku perete, je třeba ji prát alespoň na 60 °C a to po dobu minimálně 30 minut. Účinek zvýšíte také přidáním bělícího prostředku bez chloru. Perte vždy odděleně od běžného oblečení.
- Vyvářka – jestliže se rozhodnete roušky vyvařit, pak je potřeba je nechat v hrnci s vařící vodou alespoň 5 minut. Poté je nechte zchladnout. Takto vyvařené roušky již není třeba žehlit.
Co rozhodně nedělat
Pro usnadnění práce někteří vymysleli alternativy, jak roušku údajně dezinfikovat. První z nich je vložení roušky do mrazáku. Mráz ale koronavirus (Covid-19) nezabije, a naopak můžete ještě kontaminovat potraviny, které máte zamražené. Druhou nebezpečnou alternativou je vložení roušky do mikrovlnné trouby. Zde hrozí reálné riziko vznícení roušky. Proto doporučujeme raději dva výše ověřené postupy.