Tapetování stěn nepatří zrovna mezi nejsnadnější rekonstrukční řešení v otázce vylepšení interiéru. Bezpočet kutilů si na lepení tapet vylámalo zuby, jelikož v této stavební úpravě se žádné chyby neodpouští. Stačí malé pochybení a požadovaný výsledek krásně vypnuté tapety se prostě nedostaví. Už jen při volbě nářadí děláme častou chybu, že si o pomoc řekneme neznámým výrobcům. Udělejte to pro tentokrát správně a objednejte si chybějící kvalitní a levné nářadí přímo na našich stránkách.
Jak vytapetovat stěnu - nejdříve určete tip tapety
Tapety se na současném trhu rozdělují na dvě základní skupiny jednovrstvé a dvouvrstvé varianty. Jednovrstvé jak už sám název napovídá jsou vyrobeny z jednoho kusu papíru, zatímco ty dvouvrstvé se pyšní kvalitnější zpracováním dvou slepených materiálů k sobě. Základ tvoří papír a k němu se nejčastěji přidává plastická fólie, laminát, textil nebo korek a další obdobné materiály.
Tapety se dají dělit i podle svých předložených vlastností na omyvatelné, otíratelné nebo vysoce omyvatelné. V poslední době se však hodně objevují samolepicí tapety s nejrůznějším designovým zpracováním od abstraktních scenérií až po reálné fotografie v podobě fototapet.
Nejdříve odstraňte zbytky staré tapety
Před každou rekonstrukcí nebo zednickou operací je nutné očistit povrch a zbavit jej veškerých nečistot. Srovnat nerovnosti a strhnout starou tapetu ze zdi. Zednické nářadí jako je lžíce nebo špachtle se určitě bude hodit. Snažte se být šetrní k omítce, ať jí nemusíte náročně vyspravovat. Tapeta totiž přímo vyžaduje dokonale rovný povrch. Starší tapetu proto namočte a jemně sejměte špachtlí. Vyrovnejte veškeré nerovnosti sádrou nebo sádrovým štukem a původní malbu klidně roztočte filcem za pomocí mýdlové vody. Plocha se tak zceliství a skryjí se mírné vrypové nedostatky.
Na stěnu použijte penetrační nátěr - použijte kvalitní malířské nářadí.
Jak lepit tapety
Pásy si odměřte s 10 cm rezervou a pokud tapeta nabízí vzorové raporty, střihejte podle nich. Jedná se o předtištěné opakující se vzory. Nezapomeňte na smysluplné napojení. První pruh si vyznačte obtažením svislice podle olovnice. Použijte kvalitní malířský štětec a rubovou stranu tapetu natřete směrem od středu do všech stran.
Zcela běžně necháme lepidlo vsáknout okolo 10 až 15 minut - u těžších tapet i déle. Právě nedodržením tohoto časového pravidla pak na stěnách vznikají vrásky a bubliny, kterých se už nezbavíte.
Tapetu lepíme od shora chycením za roh a srovnáváme do svislice podle narýsovaného značení. K plnému rozvinutí použijte kartáč a vše vyhlazujte od středu směrem ven. Vzduchové bubliny vytlačujte pečlivě a důsledně.
Nyní si dejte pozor na návaznost dalšího pásu a celý postup opakujte. První pás vám i napoví, jestli je 10 minutové čekání dostačující - popřípadě si lhůtu prodlužte. K lepení tapet není zapotřebí žádné speciální pomůcky, ale jen klasické nářadí pro kutily a malíře. Vystačíte si se štětcem, válečkem, špachtlí a kartáčem. Při práci nespěchejte a vše si důkladně přeměřte.