Kompresor je skvělým pomocníkem při práci v dílně, doma i na zahradě. Existuje však mnoho typů a vybrat ten správný nebývá snadné. Řiďte se tím, k jaké práci kompresor potřebujete a jak často jej budete využívat.
Kompresory bez zásobníku
Tyto kompresory vynikají malými rozměry, neboť nepotřebují zásobník na stlačený vzduch. Jsou lehké a mají plynulý chod. Často se dají zapojit nejen síťově na 230 V, ale i autozástrčkou na 12 V. V autě nezabírají mnoho místa a skvěle se hodí, potřebujete li na cestách dofouknout pneumatiku. Jde o ideální volbu, budete-li jen čas od času dofukovat jízdní kola, dětské bazénky či míče.
malé přenosné komnpresory 12V
Kompresory se zásobníkem
Tyto kompresory stlačují vzduch do zásobníku, tzv. vzdušníku, odkud je odebírán dle potřeby připojeného nářadí či příslušenství. Jakmile odeberete větší množství vzduchu, kompresor se znovu spustí a nahustí vzdušník na požadovaný tlak.
Kompresor se zásobníkem vám umožní pohodlnou práci se stříkacími pistolemi, pneumatickým nářadím či při ofukování, kdy potřebujete přístroj průběžně vypínat. Podle plánovaného množství práce a požadované intenzity odběru vzduchu zvolte velikost zásobníku kompresoru a jeho sací výkon. Pro běžnou práci v dílně a pohon řadového pneumatického nářadí budete potřebovat minimální výkon kompresoru 100 l/min, což přibližně odpovídá sacímu výkonu 160 l/min.
Kompresory se zásobníkem můžeme rozdělit na dva základní druhy – bezolejové a olejové.
Olejové kompresory
Olejové kompresory jsou náročnější na údržbu a čas od času vyžadují doplnění či výměnu oleje. Jelikož se částečky oleje dostávají z pístu do vytlačovaného vzduchu, nemůžeme tyto kompresory používat v potravinářství (např. při tlakování pivních sudů). Jejich výhodou je však hladký chod, vysoká účinnost a dlouhá životnost.
Bezolejové kompresory
Bezolejové kompresory jsou velmi snadné na údržbu. Mají čistý chod a neprodukují žádné odpadní látky. Jelikož se mohou více zahřívat při delším provozu, jsou vhodné především pro občasné nebo sezónní používání.
Doplňky a příslušenství
Podle typu práce s kompresorem si samozřejmě vybíráme i další příslušenství. Naprostá většina doplňků od různých výrobců je navzájem kompatibilní, standard je závit 1/8, popřípadě 1/4 pro jemnou práci s airbrush pistolemi.
Ergonomie kompresoru
Větší kompresory jsou vybaveny madly a pojezdovými kolečky, které usnadňují jejich přepravu na pracoviště. Jestliže to máte z dílny či garáže na pracovní místo daleko, vyberte kompresor, který má pohodlnou rukojeť.
Hlasitost provozu
Většina kompresorů je dosti hlasitá. Výkonný motor spolu s vibracemi přístroje a rezonancemi na specifických místech zařízení mnohdy způsobují značný hluk. Na to nezapomínejte především v dílně, kde se zvukové vlny odráží a hluk se násobí. Nezanedbejte ochranu vlastního zdraví a při práci používejte sluchátka či špunty do uší. To platí dvojnásob v případě, že budete ve vzdálenosti do jednoho metru od kompresoru a chystáte se s ním pracovat delší dobu.
Užitečné odkazy: pneumatické nářadí a kompresory
Pro blog promistry.cz napsal Zbyněk Dach