Měřit potřebuje úplně každý kutil. Na trhu se nachází nepřeberné množství svinovacích metrů, které se nabízejí ke koupi. V tomto článku nastíním, jak si vybrat ten správný.
Svinovací metry se prodávají v různých cenových relacích. Od 20ti korun až po několik stovek. Cena závisí hlavně na použitém materiálu, přesnosti, odolnosti a ergonomii.
Ten kdo měří párkrát za rok rozmístění poliček či obrázků na zdi, apod., tomu stačí obyčejný svinovací metr, který je za pár desetikorun k mání v jakémkoliv hobby marketu. V tomto případě se každý ohlíží spíše po ceně výrobku. Nějaká super přesnost není podstatná.
Pokud se ale zabýváme nějakým řemeslem (ať už je to truhlařina, instalatéřina nebo něco podobného), musíme se poohlédnout ve vyšších cenových relacích.
Nejdůležitějším faktorem na svinovacím metru je materiál použitý na měřicí pásku a její další parametry. Pásky se vyrábějí v různých šířkách. A to od 12 do 32 milimetrů.
Čím je páska širší, tím lépe odolává zvlnění. To znamená, že u těch nejširších můžeme metr vytáhnout až téměř do délky 4 metrů bez opory, aniž by se páska „zlomila“. Tuto vlastnost ocení hlavně tesaři, kteří potřebují metrem „dosáhnout“ do větších vzdáleností.
Dalším důležitým faktorem je kvalita použitého laku na měřicí pásce. Levné metry mají jen jednu vrstvu laku, který se rychle začne po stranách otírat. Pro řemeslníky se vyrábějí pásky, které mají laku několik vrstev nebo jsou dokonce pokryty vrstvou průhledného plastu, což mnohonásobně zvýší jejich odolnost.
Určitě si také musíme všimnout háčku, který je k měřicí pásce připevněn nýty. Levné metry mívají dva nýty, ty dražší tři. Je jasné, že čím jsou nýty kvalitnější, tím déle vydrží. Háček nám častokrát narazí (při rychlém svinování) do krabičky metru a přitom je náchylný k utržení.
Většina háčků se navíc pohybuje. Tomu se říká „true zero“ (pravá nula). Páska totiž nekončí na nule, ale na prvním milimetru. Když měříme tak, že pásku zahákneme o hranu měřeného materiálu, dostaneme přesnou vzdálenost. Naopak, když metr opřeme „čelem“ háčku o hranu a budeme měřit vnitřní rozměr, posune se háček a jeho tloušťka nám vyznačí nulu.
Přesnost svinovacích metrů se dělí do několika tříd. Většina prodávaných metrů se řadí do třídy druhé. To znamená, že odchylka ve třech metrech délky musí být menší než 1mm.
Nakonec se můžeme podívat na různé vychytávky. Třeba háček nemusí být jen obyčejný obdélník, ale může mít tzv. křidélka. Takže můžeme měřit nejen na plocho, ale můžeme zaháknout pásku i z boku. Nebo mohou být na háčku magnety, které usnadní měření kovových materiálů.
Na pásce mohou být jak milimetry, tak i palce. Nebo může být milimetrová stupnice po obou stranách pásky. To je výhodné při měření v hůře přístupných místech.
Tímto jsem shrnul základní důležité parametry pro výběr svinovacího metru. Takže můžeme vyrazit na nákup.
kutil Michell