Každý rok nastane v létě několik týdnů, kdy bychom si přáli být na dovolené někde daleko na severu. Kdo nemá bazén, klimatizaci nebo letenky na Island ještě nemusí zoufat, protože se může vybavit kvalitními ventilátory a bojovat s horkem pomocí proudění vzduchu.
S horkem si poradíte nejen doma, ale i na chalupě nebo cestou autem z práce. Když si vyberete ventilátor podle potřeby, nebudete si už muset dělat starosti s horkými letními dny.
40W stolní ventilátor zvládne ochlazovat i větší stůl
Proud vzduchu ochlazuje
Ačkoli ventilátor nesníží reálnou teplotu v místnosti, pocitově vás výrazně ochladí. Proudící vzduch napomáhá odvodu tepla z pokožky pryč a lepšímu odpařování potu. Při přeměně vody z tekutého skupenství na plynné je zapotřebí energie, kterou si molekuly vody berou ve formě tepla z okolního vzduchu.
Proto cítíte na pokožce citelné ochlazení prakticky okamžitě, přestože na vás fouká horký vzduch. Z tohoto důvodu je také zbytečné nechat ventilátory zapnuté, když se místnost chystáte na delší dobu opustit. Ventilátor by jen cirkuloval teplý vzduch, ale bez odpařované vody by nic nechladil.
Více ventilátorů, více pohody
Dva slabší ventilátory vytvoří příjemnější pohodlí, než jeden silný. Strategicky rozmístěné ventilátory dokáží proměnit byt nebo dům v prostředí, kde proudí chladivý vánek v každém koutě. Po chvíli experimentování si je můžete nastavit tak, aby proudem vzduchu co nejvíce zasahovaly místa, kde se pohybujete nejčastěji.
V základu mají ventilátory možnost otáčení do stran a nastavení směru proudění vzduchu
Stolní a stojanové ventilátory
Díky jednoduché konstrukci mají tito pomocníci příznivou cenu a jsou dostupné pro každého. Do ložnic si pořizujte ventilátory, které na nejnižší režim hlučností nepřesáhnou 36–38 decibelů. Při pořízení ventilátoru také pamatujte na to, že je výrobci málokdy vybaví dlouhým kabelem a pro jistotu se rovnou vybavte i prodlužovačkou.
Stolní ventilátor
Je určený k umístění na stůl. Z důvodů stability nelze příliš zaklonit a proto není jeho umístění na podlaze, kde by foukal jen na nohy, příliš vhodné. Stolní ventilátor dobře poslouží v malých místnostech, případně jen k lokálnímu rozproudění vzduchu v místech, kterými často procházíte. Jelikož je určený pro pracovní a psací stoly, má menší výkon, aby z nich neodfoukával věci a aby zblízka proudící vzduch nebyl nepříjemný lidem, kteří za stolem sedí.
Stojanový ventilátor
Je určený k umístění na podlaze a ochlazování celé místnosti. Budete pro něho potřebovat více místa. Čím vyšší je stojan, tím rozměrnější musí být základna, aby byl ventilátor stabilní. Také ho budete muset smontovat, ale jeho velkou výhodou je právě nastavitelná výška. Stojanové ventilátory můžete využít i při práci na zahradě nebo v dílně. Spoustu činností tak nemusíte odkládat na časné ráno nebo pozdní večer.
Stojanový ventilátor třírychlostní, 45 W, průměr 40 cm
Komfort moderních ventilátorů
Zatímco uměly staré ventilátory pouze točit vrtulí, otáčet s ní ze strany na stranu a měnit rychlost otáček, technický pokrok a dnešní pohodlná doba umožňují uživatelům dříve nemyslitelné vymoženosti.
- Dálkové ovládání: Díky ovladači můžete zapínat a vypínat ventilátor na dálku a měnit na něm režimy. Při přepínání tlačítek nedochází k rozkývání stojanu, což oceníte zejména u méně stabilních modelů. Rozběh je díky tomu plynulejší a ventilátor dosáhne požadovaného výkonu o několik vteřin rychleji. Nevýhodou je nutnost výměny baterií v ovladači a také jeho časté hledání. V případě některých typů se můžete setkat i s tím, že při využití více stejných ventilátorů ovládáte všechny najednou, aniž byste chtěli, nebo naopak potřebujete na každý ventilátor jiný ovladač.
- Přírodní vítr: Jedním z oblíbených režimů moderních ventilátorů je i imitace přirozeného vánku. Změny v rotaci vrtule způsobují nepravidelné proudění vzduchu směrem od ventilátoru. Výsledkem je střídavý vánek a jemný vítr, který se podobá závanům větru v přírodě daleko více, než jednolitý konstantní proud vzduchu.
- Noční režim: Ventilátor v tomto režimu postupně zeslabuje své proudění. S klesající teplotou během noci tak udržuje stálou komfortní pocitovou teplotu a snižuje svoji hlučnost.
- Ionizátor: některé modely nabízejí nabíjení vzduchu ionty. Vzniklý ozón působí svěže a elektrizovaný vzduch pomáhá ničit různé alergeny a mikroskopické částečky prachu.
Přenosné klimatizace
Jednou z variant boje proti letním vedrům jsou přenosné klimatizace. Jde o naprosto ideální řešení do paneláků, historické zástavby nebo nájemních bytů, kde nemůžete instalovat klimatizaci napevno.
Výkonná přenosná klimatizace 3 500 W s dálkovým ovládáním
Oproti pevné klimatizaci počítejte s vyšší spotřebou elektřiny a menšími pořizovacími náklady. Nezapomeňte také na to, že každá přenosná klimatizace musí mít vývod tepla hadicí ven z místnosti, nemůžete ji tedy postavit od okna (nebo jiného otvoru) dále, než je délka teplovodní hadice. Výhodou však je flexibilita a mobilita, kdy si můžete klimatizaci s sebou vozit například na chatu.
Ventilátory do auta? Určitě ano
Stále ještě málo známé a rozšířené ventilátory do automobilů vám pomohou přežít i ty nejhorší zácpy ve městě nebo na rozpálené D1. Dají se přichytit za hlavové opěrky nebo pomocí přísavky a libovolně nasměrovat. Jsou vybavené autozástrčkou na 12 V nebo 24 V. Jestliže není vaše auto klimatizované, jsou tyto ventilátory skvělou volbou.
Pokud vozíte malé děti, staré lidi nebo psa, kterým prudký vzduch z otevřených oken nedělá dobře, můžete si být jistí, že ventilátory ocení. Spotřebují daleko méně energie než klimatizace a mohou vás v dlouhých prázdninových kolonách uchránit od zbytečné dehydratace a přehřátí organismu.
9W ventilátor do auta na 12 V s přísavkou
Užívejte si i ty největší vedra
I když se rtuť na teploměru vyšplhá na rekordní hodnoty, s chladivým vzduchem si můžete užívat léto bez únavy z horka a propoceného oblečení. Vytvořte si v létě pomocí ventilátorů takové pohodlí, jaké vám vyhovuje nejvíc.
pro blog Promistry.cz napsal Zbyněk Dach