Chystáte se malovat, ale nechce se vám manipulovat s válečkem, se kterým je práce zdlouhavá? Pak pro vás máme řešení v podobě malování stříkáním. To je mnohem rychlejší a v tomto článku si řekneme, jak na to.
Co je jinak
Díky využití stříkací pistole vám jednoznačně odpadá nutnost přenášet s sebou kýbl s barvou. To samo o sobě přináší velké plus. Místo klasického válečku pak při takovém malování využíváte zmíněnou stříkací pistoli. Ta spotřebuje během malování méně barvy a také je celkový proces nanášení barvy mnohem rychlejší.
Čemu se naopak nevyhnete, tak je to jednoznačně potřeba zakrytí všeho, co nechce mít od barvy. Při nanášení barvy nástřikem je riziko potřísnění interiéru mnohem větší. Větší pozornost pak musíte také věnovat přípravě samotné barvy. V první řadě je důležité barvu zbavit hrudek. K tomu postačí prolít barvu přes sítko. Dále je potřeba ji také zředit (asi o 10 %). K ředění postačí obyčejná voda a poslouží k tomu, aby se neucpávala tryska a barva se dobře nanášela.
Jak se stříkací pistolí pracovat
Důrazně doporučujeme si nejdříve přečíst návod k použití, který k přístroji dodal výrobce. Je zde mnoho důležitých rad a upozornění, které vám mohou práci usnadnit a eliminujete tak možnosti chyb během samotného nanášení barvy. Dále je důležité držet pistoli kolmo k ploše, kam chcete barvu nanášet. Vzdálenost mezi pistolí a plochou by měla být asi 20 cm. Budete tak mít jistotu, že se barva skutečně nanáší tak, jak by měla.
Během samotného nástřiku musíte najít to správné tempo. Jen tak můžete dosáhnout rovnoměrně a rychle nanesené barvy. Po skončení práce je pak nezbytné, abyste pistoli pořádně vyčistili. Jde především o to, aby barva nezaschla například ve tryskách, čímž by došlo k jejich poškození. Při práci byste také měli dbát na ochranné pomůcky, které vám ochrání jak oči, tak vaše dýchací cesty.
Typy a nevýhody stříkací pistole
Samozřejmě, že stříkací pistole nejsou dokonalé ve všech ohledech a někdy nemusí dojít k úplně rovnoměrnému nanesení barev. Pokud ale budete dbát správného postupu (včetně instrukcí od výrobce), mělo by se toto eliminovat. Existují také dva typy stříkacích pistolí, se kterými se můžete na trhu setkat.
- Vzduchové pistole (jsou levnější)
- Tlakové pistole (jsou dražší, mají ale více možností použití)
Vzduchové pistole
Jedná se o rozšířenější typ stříkacích pistolí. Fungují tak, že stlačený vzduch se dostane z kompresoru do stříkací pistole, kde se smíchá s barvou a může začít samotný nástřik. Ten se provádí křížovými pohyby na podklad. Tlak vzduchu se pohybuje podle kompresoru v rozmezí 2-7 barů. Nanesení barvy je pomocí tohoto typu jednoduché, avšak musíme počítat s tím, že se hodně barvy dostane do okolí.
Tlakové pistole
Tlakové pistole nejsou tak rozšířené, avšak v oblíbenosti začínají stoupat vzhůru. Tyto pistole pracují bez vzduchu, ale je využíván tlak čerpadla. Tento druh funguje tak, že do barvy je ponořen sací koš, který zvládne vytvořit vysoký tlak. Tento tlak pak žene barvu do samotné pistole. Tlakové pistole zaručují vysokou kvalitu nástřiku a na rozdíl od vzduchové pistole s nimi můžete nanášet také laky, lazury apod.
Kdy se malování stříkáním vyplatí
Možná si kladete otázku, zda se takové malování vyplatí i vám. Jestliže jste profesionál, pak se určitě vyplatí. Dokáže to zrychlit a zkvalitnit práci. Jestliže jste kutil, pak je otázka, jak velké plochy budete potřebovat namalovat. Pořizovat stříkací pistoli kvůli jednomu pokoji či stěně rozhodně smysl nemá. Jestliže ale budete malovat přinejmenším celý byt, pak rozhodně stojí uvažovat nad pořízením stříkací pistole. Pokud navíc zvolíte tlakovou pistoli, můžete ji později využít také na chatě či chalupě na nanášení nejrůznějších laků.