Každý řidič, ví, že jeho vozidlo musí být povinně vybavené lékárničkou a výstražnými prvky. Ne každý ale ví, že v povinné výbavě došlo v roce 2019 ke změnám. A ne každý si povinnou výbavu pravidelně kontroluje, zda ji má v pořádku, nebo zda ji vůbec ještě v autě má.
Které věci je dobré s sebou mít a které už vozit povinně nemusíte? A jaké věci se mohou opravdu vyplatit, i když povinné nejsou? Přestože se toho v povinné výbavě pro řidiče hodně zjednodušilo, neuškodí s sebou vozit i několik šikovných věcí, které vám v nouzi a kritických situacích pomohou ušetřit čas, peníze i zdraví.
Autolékárnička i přes pár změn zůstává součástí povinné výbavy
Změny v povinné výbavě v roce 2019
Už s sebou nemusíte vozit náhradní pojistky a žárovky. Přeci jen v době, kdy má většina vozů na silnicích LED světla s dlouhou životností, je nelogické s sebou vozit náhradu. Nehledě k tomu, že si žárovku už tak snadno jako dříve každý vyměnit nedokáže. Nemusíte s sebou vozit ani rezervu, pokud máte gumy typu rundflat, na kterých se dá nouzově dojet po defektu, a tudíž nepotřebujete ani křížový klíč na matice a zvedák, abyste si kolo mohli vyměnit. Uprázdněný prostor po rezervě jistě dokážete dobře využít lépe.
Poznámka: Pokud nemáte dojezdové gumy a nechcete se spoléhat na předplacenou asistenční službu, stále ještě si můžete kola měnit sami. Se správným příslušenstvím pro výměnu kol to jde lehce.
Změny ve vybavení lékárničky
Nově v lékárničkách již nemusíte mít trojcípé šátky, náplasti s polštářkem a plastovou roušku. Zbytek výbavy zůstává stejný. Nic nového nepřibylo a proto si bez obav můžete koupit i lékárničku z období před 1.10. 2018, kdy začala platit nová vyhláška. Jen si musíte ohlídat, aby už jednotlivé části nebyly po expiraci.
Reflexní vesta je povinná. Pro manželku nebo dceru ji můžete pořídit i v slušivé růžové barvě.
Co v povinné výbavě zůstalo?
Zkontrolujte si, zda opravdu máte lékárničku, reflexní vestu a výstražný trojúhelník. Pokud vám něco z toho chybí, neprodleně si je dokupte, jinak budete riskovat velkou pokutu. Na chybějící povinnou výbavu vozidla jsou policisté dosti hákliví.
Nejprve myslete na zabezpečení
Věci, které v povinné výbavě zůstaly, mají své opodstatnění. Myslete na bezpečí a nepohybujte se za špatné viditelnosti bez ochranné vesty podél vozovky. Výstražný trojúhelník odneste vždy dostatečně daleko, aby ostatní auta měla dost času přibrzdit.
Jaká je nepovinná výbava připraveného řidiče?
Zodpovědní účastníci silničního provozu s sebou v autě nikdy neopomenou vozit nejen rezervu, ale i další vybavení, které hodně situací zjednoduší, pomůže v nouzi a v kritických situacích ochrání životy i zdraví ostatních.
-
Stará výbava – To, co bylo v povinné výbavě dříve, ale už být nemusí – hever a klíč na výměnu kol.
-
Tažné lano – Pomocí tažných lan můžete někomu pomoci ve svízelné situaci, odtáhnout ho, nebo vyprostit. Lana se budou hodit i pokud je ochotný projíždějící řidič sám ve svém voze nemá. Tažná lana jsou vybavená samosvornými oky nebo karabinami a snesou bez problémů i několikatunové zatížení.
-
Startovací kabely – Někdy se prostě nepodaří nastartovat, vybitou baterii zažil snad každý. Je fajn být na podobné situace připraven a umět si poradit, nebo pomoci druhému, když je třeba. Startovací kabely příliš místa v autě nezabírají.
Antiskluzová podložka brání sklouznutí telefonu, ale i drobných mincí, klíčů a podobně
-
Držák telefonu – Nenechávejte svůj telefon jen tak hozený v autě. Když vám za jízdy zazvoní mobil, nemusíte ho díky držáku na telefon hledat někde pod sedadlem a můžete se dál klidně soustředit na řízení. Šikovná je i protiskluzová podložka, která vám umožní nechat telefon na přístrojové desce, aniž by z ní sklouzl na zem.
-
Hasicí přístroj – Budete ho naštěstí potřebovat málokdy. Pokud však taková situace nastane, může hasicí přístroj znamenat rozdíl mezi životem a smrtí, popřípadě rozdíl mezi celým autem a vyhořelým vrakem.
-
Náhradní výstražné vesty – Náhradní reflexní vestu pro každého člena posádky musíte mít povinně v mnoha okolních státech (Polsko, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko aj.). I když necestujete do zahraničí, náhradní vesta pro další lidi může zabránit nehodám. Neuškodí, když vybavíte reflexní vestou i svého psa a hlavně děti.
-
Reflexní doplňky – Abyste byli dobře vidět, můžete si na auto připevnit nalepovací nebo magnetické reflexní pásky a pruhy. Využijete to především u dodávek a přívěsů a všude tam, kde s nimi musíte parkovat podél cesty.
-
Hustilky – Pokud je kolo podhuštěné a benzínka daleko, pak přijde vhod, když si umíte duši nahustit svépomocí. Buď nožní hustilkou, nebo pomocí kompresoru s 12V autozástrčkou. Správný tlak v pneumatice vám prozradí mechanický manometr, který je nedílnou součástí hustilek.
Nožní hustilkou s tlakoměrem napumpujete vzduch rychle i přesně
-
Škrabka, smetáček, lopatka – Tito pomocníci sice nejsou v povinné výbavě, ale aspoň v zimě je s sebou vozí téměř každý. Nemá je zatím jen ten, kdo ještě nesmetal rukávem sníh z kapoty a neseškrabával námrazu kreditkou.
Štěstí přeje připraveným
Zkontrolujte si, zda je vaše povinná výbava vozidla kompletní, ať neplatíte zbytečně při náhodné kontrole pokutu. A nepovinnou výbavu si doplňte podle možností a chuti. Získáte dobrý pocit, že jste nic nezanedbali a navíc budete připraveni na většinu nestandardních situací na silnicích.
Pro blog Promistry.cz napsal Zbyněk Dach