V dnešní době se na trhu vyskytuje nivelační stěrka, která vyřeší spoustu starostí. Díky svým vlastnostem dokáže udělat krásně vodorovnou podlahu a není to náročné!
My jsme se s tím setkali minulý týden a ukážeme Vám, že to zvládne každý kutil. Běžně se tato stěrka používá jako podklad pod plovoucí podlahy, linolea a další materiály, kde je důležité aby byl podklad krásně rovný.
Před vylitím nivelační stěrky je důležité, aby byl podklad čistý, suchý, případně odmaštěný a napenetrovaný. Takže budete potřebovat penetraci na beton, která Vám zajistí kvalitní spojení těchto dvou vrstev betonu a nivelační stěrky. Já jsem používal PENECO CONTACT. Tato penetrace obsahuje malé částečky písku a lze ji využít i při betonování nové podlahy.
POZOR! Při penetrování je důležité mít suchý a čistý beton! Před nátěrem penetrace se ujistěte, že je podklad dostatečně vyzrálý - při novém betonu min. 28 dní při ideální teplotě 15 - 20C. Při ideálních teplotních podmínkách co uvádí výrobce je možné již po hodině od napenetrování podkladu nanášet vrstvu nivelační stěrky...
Tudíž teď jsme nanesli penetrační nátěr na beton a jdeme na to! :-)
Opět připomínám, je potřeba se ujistit, že povrch, na který nanášíte nivelační stěrku je čistý, vyzrálý a je pěkné počasí...
V nádobě máme již připravené množství vody, do kterého postupným mícháním přidáváme nivelační stěrku. Pro míchání jsme použili míchačku pro barvy a stavební chemii. Klasickou vrtačku s míchadlem moc nedoporučuji, nemusí to utáhnout...
Po důkladném promíchání necháme nivelační směs zavadnout cca. 2-4 minuty. Následně opět promícháme. Konzistence by měla být spíše tekutá, čím více to bude tekuté tím lépe se to bude rozlévat a rovnat do vodorovna. Ovšem dodržujte konzistenční hodnoty, co udává výrobce.
Zde vidíte, že jsme po zavadnutí cca. 2-4 minuty opět nivelační směs promíchali. Jakmile provedete tuto operaci, tak můžete jít na to. Vše se snažte dělat co nejrychleji, při této práci nám jde o čas :-)
Po rozlití nivelační směsi na původní podlahu vše důkladně roztáhněte zednickou lžící do všech rohů a hran, tímto zamezíte špatnému nánosu nivelačky. Snažte se orientačně dodržet tloušťku nánosu. Při razantně větším nánosu by mohla směs praskat. Na trhu se prodávají dva typy --> do 10mm (NIVELFLEX HS) a do 20mm (NIVELFLEX FHS - vhodné do dílen, náročnějších provozů) nánosu této směsi. Minimální nános je 3mm!
Po důkladném roztažení směsi přejedeme nanesenou směs nivelačním válečkem (ježkem). Zabrání nám vytváření bublin a pomůže nám lépe rozmístit směs po celé ploše.
Tak takhle vypadá hotová vrstva nivelační stěrky. Po zhotovení vrstvy zamezte tomu, aby přímé sluneční paprsky svítily na podlahu minimálně 24 hodin. Zamezíte tím popraskání vrstvy. Po 24 hodinách lze po této vrstvě chodit. Pro absolutní zaschnutí nechte alespoň týden podlahu vklidu a nepokládejte na vrstvu žádné těžší věci. Mohla by se deformovat otlačením.
Tak takhle jsme vyřešili ukončení podlahy u vrat. Měli jsme strach z toho, že by to mohlo přetéct přes práh.
Zde vidíte nivelační směs NIVELFLEX HS v balení 25kg. Tato nivelační stěrka se používá do 20 mm nánosu. Následně stačí rozmíchat s vodou (5L) a můžete použít :-)
Chtěl bych poděkovat sponzorovi E-shop Barvy Laky u Pepánka za poskytnutí této směsi na zhotovení naší nové podlahy.
Bližší informace ohledně této stavební chemie Vám poskytne E-shop Barvy Laky u Pepánka
Máte vlastní zkušenosti nebo se chcete pochlubit se svým výtvorem? Pošlete nám ho na naše facebookové stránky Kutilův ráj
Ve spolupráci s webprokutily.cz / Kutilův ráj