Tento stručný návod Vám může pomoct k jeho snadnější volbě dle Vašich požadavků. Spousty lidí si láme hlavu s tím, jak na správný výběr kotouče. Pro lepší orientaci budou na konci tohoto a v následném článku uvedeny i nějaké druhy z velkého množství kotoučů. Jejich počty budou postupem času navyšovány a budeme se snažit zde uvést co nejvíce druhů.
Ale nyní k samotném výběru kotouče. Prvním faktorem bude účel. Účel, na který budeme potřebovat žádoucí kotouč, přesněji jaký materiál s ním bude řezán. Dle řezaného materiálu se odvíjí první důležitá věc, protože ne na každý materiál lze využít jakýkoliv kotouč. Je rozdíl mezi tím, jestli řežeme dřevo či plast nebo nějaký kov. Špatnou volbu kotouče byste již brzy poznali.
Dalším bodem je výběr vzhledu a kvality. Zajisté si nekoupíte v obchodě televizi, která už vzhledem vykazuje špatné provedení a podceňující kvalitu. Tento první dojem dá často víc, než nějaké delší zkoumání. Levnější varianta nemusí být vždy výhodnější, jak se zajisté už mnoho lidí stačilo přesvědčit. Ušetření finanční částky se může odrazit jak na samotné kvalitě řezu, tak na pohodlnosti a rychlosti. Dalším aspektem bude i snížená životnost a spousty dalšího, což by mohlo vést k celkové nespokojenosti. Finanční částku, kterou jste ušetřili, vynaložíte na jeho údržbu a práce nedá takové výsledky, jak s kvalitním kotoučem. Z toho vyplývá ztrátovost a již zmíněná nespokojenost při samotné práci.
Neopomíjel bych ani povrchovou úpravu, která dokáže velice usnadnit práci a nebo při nekvalitní povrchové úpravě jen podtrhne nespokojenost s daným kotoučem. Obyčejný kotouč převážně poznáme dle jeho drsnosti nebo-li hrubosti povrchu a většinu nepřítomnosti povrchové úpravy. Materiálem je pak převážně plech, kde je problémem kmitání, vlnění nebo zakousnutí se do řezného materiálu. Oproti tomu kvalitní kotouč je z vysokopevnostní oceli, pyšnící se velkou tvrdostí řezán laserem, s co největší přesností. Jejich kladné vlastnosti s povrchovou úpravou ještě více rostou.
Dále je důležité vědět, jaký průměr kotouče budete potřebovat. Pokud to není vyloženě nezbytné, určitě bychom z důvodu bezpečnosti nedoporučili použití většího či menšího kotouče, než udává výrobce. Dalším důležitým určujícím prvkem je tloušťka. Ovlivňuje jak rychlost řezu, tak i prořez žezaného materiálu. Čím větší tloušťka, tím větší prořez. U tenčího kotouče můžeme očekávat kvalitnější a rychlejší řez s rizikem možného vlnění, kmitání, vibrací a zahřívání. U pilových kotoučů je ideální tloušťkou 1 až 3,5 mm. Tenké kotouče můžeme naleznout u pokosových a akumulátorových pil, kde je požadována čistota a rychlost řezu tenkých profilů.
Důležitým bodem je i volba zubů kotouče
Po samotném výběru kotouče musíme vybrat počet zubů po jeho obvodové délce. Jejich snahou je dosáhnout hladkého a pohodlného řezání. Pokud jsou zuby nekvalitní, samotná práce se stává náročnější a méně přesná. I udržení v provozuschopném stavu je náročnější a musí se vynaložit více finančních prostředků, než u kvalitnějších kotoučů.
Méně kvalitní zuby se vyznačují špatným připájením, převážně klasickou pájkou a samotné zuby jsou měkkčí. Bohužel tlačení cen dolů samotnými výrobci se musí někde promítnout. Díky snaze vyprodukovat co největší počet za co nejkratší dobu, se vyrábí méně kvalitní kotouče, které mají díky přehřátí těla zamodralé a nepravidelně osazené zuby, špatné rozložení pájky a spoustu dalšího. Volbou dražšího kotouče máte zaručenou vyšší životnost a kvalitnější výsledek řezu. Toto vše vede ke snadnější a splehlivější práci, což spadá mezi důležité požadavky. Dále nám tyto kotouče zaručují kvalitu z pohledu samotných zubů, které jsou z tvrdokovu a taky jejich upevnění.
Upevnění je provedeno pomocí třívrstvé pájky, zaručující mnohem větší soudržnost. Určitě je důležité zmínit i samostatný materiál zubů. K jejich vyšší kvalitě napomáhají SK plátky ze slinutého karbidu. Tyto plátky navyšují vlastnosti a dokonalost řezu.
Pomocníkem při řezání jsou i stabilizační prvky a odhlučnění. Tyto prvky zabraňují zakousnutí kotouče do řezného prvku. Ubrání nás zbytečného ničení pojistek u stroje, zakřivení kotouče či poškození nebo znehodnocení. Dalším pomocníkem jsou expanzní rozpínací drážky. Úkolem těchto prvků je při rozpínání teplem a odstředivých sil udržet stále stejnou tvarovou stabilitu, které napomáhají i napínací kroužky. Dalším pomocníkem co zajisté ocení samotný pracovník jsou odhlučňovací drážky.
Ale zpět k výběru a poslednímu bodu, kterým byl zub kotouče. Zde bude důležitý i samotný tvar zubu. Nejčastějšími tvary jsou střídavě šikmý, rovný, trapézový zub nebo jejich kombinace. U speciálních a dražších kotoučů nalezneme ještě navíc kónické nebo vyduté. Ve stručnosti na dřevo je nejvhodnější rovný a střídavě šikmý zub, oproti tomu trapézový se mimo jiné využívá na velkoplošné materiály. Nyní přejdeme ke Geometrii a ostření zubů, kde se jedná o sklon čela zubu. Tento sklon můžeme vidět od +20° s využitím na řezání vláken dřeva až do -6°, které použijeme převážně na lamino desky. Kvalitou zubů je i to, že jsou několikrát ostřeny na moderních CNC bruskách, kde je snahou i co nejmenší drsnost, až 0,2 µm.
Ještě bych mezi tyto body zařadil počet zubů. Pokud chceme dosáhnout čistějšího řezu, budeme mít co největší počet zubů, ale je to na úkor rychlosti, která bude při velkém počtu zubů menší. Při zvýšené rychlosti než je doporučována může dojít k méně kvalitnímu řezu. Proto je důležité dbát na to, že počet zubů ovlivňuje jak záporně, tak kladně kvalitu řezu. Například na masivní dřevo při podélném řezání budeme potřebovat skrz piliny využít menšího počtu zubů, stejně tak i na řezání deskových materiálů na rozdíl od příčného řezání, kde je lepší většího počtu zubů. Například na hrubý a rychlý řez podél vláken je vhodnější využít pilový kotouč s 24 zuby. Na rozdíl od toho s 40 zuby je už vhodnější pro univerzální řezání a s použitím 60 zubů dosáhneme čistého řezu napříč materiálem.
A jak tedy na volbu kotouče? Shrnutí
Jak už bylo řečeno, musíme si pevně stanovit, na co budeme kotouč přesně potřebovat a co s ním budeme řezat. Podle náročnosti práce si zvolíme jemu vyhovující kotouč, lépe kvalitnější a s povrchovou úpravou, kde tuto volbu následně oceníte. Dále zvolíme velikost kotouče a typ samotného zubu, na který bude navazovat samotná tloušťka kotouče, kde je důležité se orientovat i podle pokynů výrobce stroje, kde nám bude již nástíněno, jaký typ kotouče zvolit. Pokud máme více prací s odlišnými požadavky co se týče řezného materiálu, je vhodné koupit na každý odlišný typ materiálu vhodný kotouč. Cesta hlavy proti zdi a řezat vše jedním kotoučem by se mohlo brzy vymstít. Více o přesném výběru pilového kotouče naleznete zde!
Máme spousty druhů a různorodých kotoučů jako jsou například:
Drážkovací pilové kotouče, dělící pilové kotouče, frikční kotouče, kotouče PKD - diamantové, pilové kotouče na dřevo (pro podélné a příčné řezání nebo pro řezání palivového dřeva) Pilové kotouče na kov, segmentové, kotouče, SK pilové kotouče a spousty dalších..