Starý nůž už je několik let rozviklaný a tupý, kapesní baterka má vadný kontakt a hodinky už dávno nefungují, protože nebyly vodotěsné. Zdá se vám na této situaci něco povědomého? Venku už je konečně krásné počasí a tak je nejvyšší čas na pořádné vybavení se kterým se budete v přírodě cítit stejně dobře jako doma.
Pokud jde o outdoorové vybavení, pak má vždy přednost pořízení prvotřídních kousků. Díky solidnímu provedení a kvalitním materiálům budete moci používat i po letech. A především někde v přírodě nepřestanou zničehonic fungovat a budou dobře sloužit.
Nůž je nejdůležitějším nástrojem
Ať už vyrážíte na dovolenou pod stan, jezdíte na vodu nebo vyrážíte na víkendy do lesů, vždy potřebujete dobrý nůž. Bez nože se neobejde ani zkušený zálesák, ani úplný greenhorn.
Nůž si vyberte podle toho, co s ním budete nejčastěji dělat a jakým způsobem ho budete nosit. Pokud se držíte blízko civilizace a potřebujete si jen občas otevřít konzervu nebo namazat chleba, pak vám stačí kapesní zavírací nůž švýcarského typu. Tyto nože mají několik otvíráků, čepelí, šroubováček, pilku i nůžky, takže s nimi zvládnete i manikúru nebo provizorní opravu výstroje.
Multifunkční kapesní nůž o délce 10 cm
Pokud vám vyhovuje spíše větší nůž s jedním ostřím a zvládnete s ním všechny potřebné činnosti, pak se můžete rozhodnout pro zavírací nůž, který můžete nosit v kapse, nebo nůž tábornický (finka s úzkou čepelí a bez záštity, nebo bowiák se širokým ostřím), který budete mít v pouzdře u pasu.
Bezpečnost s nožem
Zavírací nůž by měl být vybaven pojistkou, která zabrání nejen jeho náhodnému rozevření, ale i nechtěnému sklopení čepele při používání. Řezné zranění prstů svírajících střenku se hojí pomalu. Pokud půjde pojistka poněkud ztuha, nemusí to tedy být na škodu a máte aspoň jistotu, že se vám čepel nesevře zpět do střenky.
U nožů v pouzdře pak věnujte obdobnou pozornost uchycení. Nůž z pouzdra nesmí vypadnout ani při otočení o 180°.
Nůž dlouhý 21 cm (čepel 9,5 cm)
Velikost nože ve vaší ruce
Ideální rozměry nože jsou pro každého individuální, ale platí, že by jeho délka měla být někde mezi jedenapůnásobkem a dvaapůlnásobkem šířky vaší sevřené pěsti, aby se vám s ním dobře manipulovalo. Nůž také musí být vyvážený – příliš těžká střenka je jen zbytečnou zátěží a nadměrně těžká čepel zase unavuje svaly a hrozí vyklouznutím z ruky.
Hodinky na ruce jsou lepší než mobil
Přestože náramkové hodinky pomalu vycházejí z módy a nahrazují je mobilní telefony, stále mají v seznamu outdoorového vybavení čelní místo. V náročném terénu či při nepříznivém počasí rozhodně nemáte čas vytahovat z pouzdra mobil a dívat se, kolik je hodin. Přinejlepším se jen zdržíte a mobil ušpiníte nebo zamokříte. V horším případě je mobil vybitý nebo upadne na zem. S hodinkami stačí jen lehký pohyb ruky a hned víte, kolik času máte.
Kvalitní outdoorové hodinky jsou odolné proti poškrábání, nárazuvzdorné, vodotěsné a vybavené doplňkovými funkcemi, jako je například kompas, stopky, magnéziové křesadlo nebo teploměr. Řemínek bývá často spletený z padákové šňůry a dá se v případě nouze rozplést na několikametrový provaz.
Vodotěsné hodinky s kompasem, teploměrem, píšťalkou a řemínkem z paracordu
Baterku nebo čelovku?
Jestliže si potřebujete v noci posvítit a zároveň mít obě ruce volné, pak je čelovka tou správnou volbou. Využijete ji během nočních pochodů, stavění stanu nebo lezení po příkrém svahu. Baterka vám zabere v batohu více místa, ale poskytne více světla a je proto vhodnější k signalizaci. Díky rozptylu ji také použijete k osvětlení větší plochy. Světlo z baterky tak může dobře posloužit více lidem najednou při vybalování proviantu nebo hledání ztracených věcí.
SOS sady pro přežití alias moderní kápézetky
Krabička poslední záchrany, přezdívaná kápézetka (podle zkratky KPZ), bývala součástí výbavy každého pionýra, skauta nebo trampa. Kromě obligátní koruny na telefon, náplasti a šitíčka se do ní vešlo pár drobností, které dávaly nositeli kápézetky dobrý pocit, že se jen tak neztratí. Dnešní moderní sady pro přežití však obsahují sofistikovanou výbavu a univerzální nástroje z odolných materiálů. Zabírají málo místa, jsou lehké a poskytují širší škálu možností využití. Ať už jste prepper nebo začínající tramp, SOS sada pro přežití vám nabídne multifunkční čepelku, píšťalku, bivakovací termické fólie, řeznou strunu, kompas, křesadlo a mnoho dalších.
SOS sada pro přežití s deseti nástroji
Jeden nástroj vládne všem
Rýč, lopatka, pilka, motyka, sekerka a krumpáč. Všechny tyto nástroje s sebou rozhodně tahat nechcete. Ale co když by vám stačil jen jeden nástroj, který umí všechny nahradit? Skládací lopatky se dají přenášet ve složeném stavu, takže nezabírají příliš místa. Jsou odlehčené, ale z pevné oceli, aby vydržely veškeré údery, páčení a jinou námahu. Jedna strana lopatky má pilové zuby, druhá je ostrá jako sekera. Při natočení lžíce o 90° proměníte lopatku v motyčku. Jestliže tedy vyrážíte mimo civilizaci, bude se vám univerzální lopatka hodit každý den.
Skládací lopatka ve složeném stavu
S moderním vybavením se v přírodě neztratíte
Zbavte se starých a těžkých nástrojů a vybavte se univerzálně. S kvalitním nožem a nástroji vás nic nepřekvapí – a v divočině se budete cítit stejně pohodlně, jako doma.