Do povinné výbavy jsou vsazené jen z pohledu přesně určených lokalit. Sněhové řetězy se i tak každým rokem stávají nezbytnou pomůckou velkého počtu zodpovědných řidičů pamatující na všechny nástrahy zimní sezóny. Běžné sněhové podmínky v ČR jsou na některých místech natolik závažné, že je pohyb po pozemní komunikaci bez nasazených řetězů zcela nemožný.
Nenechte se zaskočit sněhovou kalamitou nebo neposypaným stoupáním a buďte na případné uvěznění připraveni. V tomto článku vám poradíme, jak si sněhové řetězy správně vybrat, jelikož současná nabídka na trhu je zastoupena velkým počtem variant.
Ocelové sněhové řetězy
Nejosvědčenější tip řetězů s ocelovými oky poskytuje výpomoc ve všech standardních dopravních komplikacích s prokluzem pneumatik. Náročnost terénu a obvyklé zatížení vašeho vozidla jsou pak ingredience směřující ke správné odolnosti a průměru článku. Pro všechny řidiče pohybující se ve ztíženějších terénních podmínkách jsou vhodnější sněhové řetězy s průměrem článku 3,2 mm. Při cestování na běžných silnicích vám pak postačí řetězy s průměrem okolo 3, mm.
Existuje alternativa?
Moc se o nich nemluví a jen málo kdo se s nimi setkal. Textilní sněhové řetězy jsou určitým alternativním řešením zlepšující jízdní vlastnosti vozidla při pohybu na sněhu a ledu. Jejich velkou nevýhodou je krátká životnost a navíc se vám výrazně zhorší záběrové vlastnosti pneumatiky v případě čerstvě napadaného sněhu. Textilní řetězy proto nemůžeme doporučit jako plnohodnotnou náhradu. V Rakousku jsou dokonce na seznamu vyprošťovací techniky. Jezdit po silnici s nimi můžete, ale do oblastí, kde jsou sněhové řetězy nařízené, vám stačit nebudou.
Správný výběr sněhových řetězů samozřejmě ovlivňuje i rozměr pneumatiky, značka a model auta a oficiální stanovisko výrobce, že vozidlo lze touto pomůckou opatřit. Veškeré informace naleznete v manuálu vozidla