Dlažba je vhodnou podlahovou krytinou v místech se zvýšenými hygienickými nároky. Takovým prostorem se pak stávají sanitní místnosti, garáže, haly nebo předsíně popřípadě kuchyně. Mezi hlavní přednosti patří snadná udržitelnost čistoty a prakticky nekonečná životnost. V tomto návodu se podíváme na podrobný postup, jak si takovou dlažbu v interiéru položit bez sebemenšího problému.
Pořiďte si kvalitní řezačku na dlažbu a obklady a získejte jistotu přesného řezu.
Výběr vhodné dlažby
Při výběru dlažby nehledíme pouze na cenu a dekor, ale také na přesné údaje o mrazuvzdornosti. Do místností s vyšším výskytem vody je nutné zvolit méně nasákavou a otěru vzdornou. Tyto údaje jsou u každého typu dlažby uvedeny na obale.
Příprava podkladu a nářadí pro obkládání
V této fázi je vhodné si připomenout, bez jakého nářadí k obkládání se rozhodně neobejdete. V seznamu nebude na prvních místech chybět řezačka obkladů nebo zednická lžíce společně s plechovým natahovákem. Určitě si připravte malou flexu a diamantový kotouč. Nadále drobnosti jako metr, aku vrtačku, malířské nářadí a popisovač.
Podklad zbavte všech nečistot, mastnoty, prachu a vytvořte za pomocí stěrky celistvý a soudržný podklad. Před zahájením činnosti pak celou místnost vysajte. Větší nerovnosti vyrovnáte samo nivelační hmotou a k zalepení mírných nerovností postačí klasická stěrka, která se natahuje jako lepidlo a pak lehce přebrousí brusným hladítkem.
Jak obložit podlahu v závislosti na spáry
Obkládanou plochu si změřte a pečlivě se rozhodněte, na jaké straně budete dělat řezy. Také se lze rozhodnout pro umístění středu na střed, to však z důvodu nerovných stěn nedoporučujeme. Nikdy vám nevyjde na obou stranách celá dlaždice. V krajích by optimálně měla vzniknout dlaždice s více jak 30 procentním ořezem. Vyvarujte se řezání slabých proužků. Jednak si navýšíte odpad a na druhou stranu si celou operaci ztížíte.Spáry nedělejte příliš velké a snažte se celý prostor rozvrhnout ku prospěchu svého vlastního estetického cítění. Spáry pak navazují na spáry ve stěnách.
Kvalitní nářadí pro obkladače
Při prvním pokusu není dobré operovat s nekvalitním nářadím. Využijte naší rozsáhlé nabídky objednejte si nářadí pro obkladače, aku vrtačku nebo řezačku na obklady od renomovaných výrobců za solidní ceny.
Průběh pokládání obkladů
Obkládání podlahy je vždy posledním zásahem do místnosti, nikdy to nedělejte naopak, že by podlaha pokládala dříve, než okolní stěny. Začněte v rohu celou dlaždicí dle naměřeného pole a postupujte směrem k východu. Natáhněte si hřebenem lepidlo na podlahu a následně do takto vytvořeného lůžka vtlačte připravené dlaždice. Dořezy si klidně nechte na další den, snažte se vydláždit co největší úsek, aby se místnost nadcházejícího dne stala pochozí. Používejte dlouhou vodováhu a případné nerovnosti doklepejte gumovou paličkou.
Nezapomeňte každou položenou dlaždici očistit v krajích a případně vyškrábnout lepidlo ze spar, kam patří spárovačka. Používejte přechodové lišty, čímž zakryjete napojení dlažby s obkladem. Přířezy jsou pro začátečníky náročné, proto si na ně vymezte následující den. Pokud by vám řezání na řezačce obkladů nešlo, využijte kvalitní rozbrusku s diamantovým kotoučem a dlaždice podle nakreslené čáry odřízněte.
Jak spárovat dlažbu
Následujícího dne po úplném zaschnutí naneste na zem spárovací hmotu a molitanovým filcem vtlačte do spar. Vzhled dotahujeme jarovou vodou a štětcem nebo prstem v této vodě namočeným. Spárovačka rychle tvrdne a tudíž i zasychá, očistěte své dlaždice suchým hadrem dříve, než bude pozdě. Pokud promeškáte vhodnou dobu a spárovačku necháte zavadnout i na dlaždicích, máte o zábavu postaráno. Čištění nebude zrovna příjemné.