Moderní technologické inovace ve stavebním průmyslu otevírají pomyslné dveře i obyčejným lidem, kteří se mohou do nemalého množství rekonstrukčních projektů pustit svépomocí. Bez jakékoliv pomoci rozhodně zvládnete i na první pohled složitou pokládku plovoucí podlahy. Tento tip podlahové krytiny je mezi lidmi stále oblíbený pro svou časovou nenáročnost, nízkou pořizovací cenu a možnost si vše zhotovit bez potřeby odborného poradenství. Pokud patříte mezi ty odvážnější, připravili jsme pro vás celistvý návod, na jehož konci vás čeká odměna v podobě nové podlahy.
Jaký materiál a nářadí je zapotřebí
Připravte si podkladovou folii zvanou mirelon, přechodové lišty, tekuté hřebíky a akrylový podlahový tmel ve stejném odstínu jako je zakoupená laminátová podlaha. Kromě tohoto příslušenství je důležitá kotoučová pila popřípadě přímočará pila. Do přípravného plánu zahrneme ještě dostatečné množství malých klínků, dotahovací hák, nejlépe nový úhelník a metr. V některých případech poslouží i elektrická vrtačka.
Jak na pokládku plovoucí podlahy
Ještě před tím, než se pustíte do vlastní realizace, zaměřte se na kvalitu podkladu. Plovoucí podlaha je velice citlivá na nerovnosti, které se pak negativně podepisují na celkovém kročejovém dojmu. Snažte se zajistit dokonale rovný a zároveň suchý povrch, který před zahájením stavební operace důkladně napenetrujete. Z technického hlediska by se hodnota nerovnosti neměla dostat přes hranici 2 mm na čtvereční metr. Podklad se dá srovnat za pomocí samonivelační stěrky.
Jak položit plovoucí podlahu - zametáme
Před zahájením pokládky plovoucí podlahy vše pečlivě překontrolujte a vysajte klasickým vysavačem. I menší zapomenutý kamínek by pak mohl dělat nepříjemné komplikace.
Jak položit plovoucí podlahu - mirelon
Nyní přistupme k první podkladní vrstvě, která je tvořena tenkou pěnovou fólií též známou pod označením mirelon. Slouží k dorovnání jemných nerovností a rovněž odvádí vlhkost pod položeným laminátem. Mirelon dokáže tlumit kročejové hluky a pruží. Tyto vlastnosti se pak v komplexním ohledu podílí na vytvoření měkkého a příjemného nášlapu Mirelon pokládejte v jednotlivých pruzích.
Jak položit plovoucí podlahu - první kusy
Začněte od protilehlé stěny směrem k východu. První lamelový kus si položte k okraji stěny a další díl do ní pod úhlem vsuňte. Zde pak záleží na zvoleném systému, který určuje, zda stačí mírné poklepání nebo stlačení desky dolu k zajištění zámků Při zasouvání lamel nepoužívejte zvýšenou fyzickou sílu a raději se podívejte, kde nastal problém.
Jak položit plovoucí podlahu - klínky
Plovoucí podlahu nepokládáme od stěny, ale ponecháváme 7 až 10 centimetrů odstup. V dodržování vzdálenosti vám pomohou malé plastové nebo dřevěné klínky. Vytvořená dilatace zabraňuje zvednutí nebo vyboulení podlahy.
Jak položit plovoucí podlahu - řez
Řez by měl splňovat pravoúhlost, bez níž se při pokládce prostě neobejdete. K narýsování používejte metr a úhelník, kde jste si jisti jeho přesností. Přímočará pila vám pak zajistí dokonale čistý řez. První tři založené řady jsou z pohledu základové stability ze všech nejdůležitější - zde si dejte opravdu záležet. Nezapomínejte na správný převaz plovoucí podlahy.
Jak položit plovoucí podlahu - údery kladivem a dotahová
Klasické stavební kladivo se k dotahování lamelových zámků údery příliš nehodí.Rozhodně by se na scéně měla objevit gumová palice, která je pro tyto účely jako stvořená. Přes to však nedokáže dotáhnout všechny lamelové kusy. Přímočará pila sice poskytuje přesně vedené řezy, ovšem k pevnému dotažení zámků je zapotřebí dotahovacího háku, kde poklepová místa naleznete zcela intuitivně.
Na samém závěru rekonstrukce si nelekejte. Poslední lamelové řady plovoucí podlahy se z pohledu řezání stávají nejnáročnějším úsekem. Lamela zde nevychází především na šířku a je potřeba zajistit její zúžení. V horších případech se pak musíme pokusit o šikmý řez, kdy je stěna vychýlena z rovnoběžnosti a každý díl se tak nepatrně zmenšuje.
Nejlevnější nářadí v nadstandardní kvalitě, které budete při pokládce potřebovat, naleznete v naší internetové nabídce.