V dobře vybavené dílně nesmí chybět kvalitní pokosová pila, bez které se žádný řemeslník či kutil neobejde. Jaké jsou její přednosti a jak vybrat tu pravou?
Přednosti pokosové pily před jinými pilami
Pokosová pila je nejpřesnější, pokud jde o kratší řezy a nepřekonatelná, když potřebujete provádět jeden a tentýž řez opakovaně. Pomocí různých zarážek a aretací můžete nastavit pilu tak, aby řezala vždy stejným způsobem. Nejčastěji to využijete při zkracování palubek a plotovek, latí, rámečků a přípravě materiálu na stavbu dřevěného nábytku a dveřních či okenních rámů. Největší výhodou pily je, jak napovídá sám její název, schopnost řezat pokosem.
Využití pokosu a kapování
Řezání pokosem neboli šikmo je velmi důležité provádět precizně a právě zde nám pokosová pila pomáhá s milimetrovou přesností. Sklon pily lze nastavit až do úhlu 45°. Přesný šikmý řez je nezbytný pro pevnost vyráběného nábytku, pergol, okeních i dveřních rámů a dalších truhlářských konstrukcí. Kapovací pila dokáže nejen šikmé řezy shora dolů, ale umí si i naklonit kotouč ze svislé roviny směrem do strany až do úhlu 45° a provést tak dvojitý šikmý řez na jedno nastavení pily.
Parametry, na které se chcete zaměřit
Podle čeho a jak vybrat pokosovou pilu? Vezměte v úvahu typ a velikost materiálu, který budete nejčastěji obrábět a zvažte, jak často budete s pilou pracovat.
Výkon – Čím vyšší výkon motoru, tím silnější materiál dokážete přeříznout a tím větší kotouč může pila zvládnout.
Velikost kotouče – Je jedním z nejdůležitějších hledisek při výběru pokosové pily. Malé kotouče jsou vhodné na práci s drobnými kousky dřeva nebo je využijete na přířez plastových trubek při instalatérských pracích. Velké kotouče umožňují řezání silnějších kusů dřeva a většího řezu dosáhnou již jen díky své velikosti.
Zarážky – Umožňují pile rychlé nastavení přesného úhlu, takže neztrácíte čas seřízením a aretací pily. Pomocí hloubkového dorazu můžete vyřezávat do materiálu stejně hluboké drážky.
Odsávání – Dobrá pokosová pila má nejen možnost připojení k externímu vysavači, ale i kvalitní sáčky na odpad, které jdou snadno nasazovat a vyměňovat, aniž by se z nich dřevěný prach a piliny vysypávaly.
Bočnice – Pokud hodláte řezat delší latě, prkna a hranoly, pak využijete výsuvné či připojitelné boční podpěry nebo rozšíření pracovního stolku. Obráběnému materiálu dodají větší stabilitu a zajistí, že se nebude zbytečně prohýbat a pnout.
Svorky – Pro pevné uchycení materiálu se hodí, když má pila vlastní svorky, které lze rychle utáhnout a povolit. Bez pevného uchycení se neobejdete především při kapování.
Osvětlení – Některé pily mají nejen diodové osvětlení řezného prostoru, ale i laserové pravítko, které vám na materiálu paprskem zobrazí přesné místo řezu. Jediným pohledem tak můžete zkontrolovat, zda linie paprsku odpovídá zakreslenému řezu na materiálu.
Posuv – Jestliže lze rameno pily posouvat, pak dosáhnete daleko delších řezů, než jen při sklápění. To je důležité zejména v případě, že se chystáte obrábět větší kusy dřeva, jako jsou desky a fošny.
Mobilita – Pokud potřebujete pilu převážet z dílny na pracoviště nebo ji přenášet na různá místa stavby, pak vybírejte lehčí modely s možností rychlého upevnění na pracovní desku. Jestliže bude vaše pokosová pila spíše stacionární, pak si můžete pořídit robustnější verzi, mnohdy již vybavenou vlastním rámem nebo stolem.
Pět prstů na každé ruce
Pokosové a kapovací pily jsou vybaveny ochrannými kryty, které se po ukončení řezu a zdvižení ramene automaticky zasouvají přes kotouč. Ačkoli je tím z konstrukčního hlediska pro maximální bezpečnost učiněno vše, dbejte při práci s těmito nástroji zvýšené opatrnosti a přistupujte k nim se stejným respektem, jako k jiným kotoučovým pilám – maflům, flexám nebo cirkulárkám.
Pila, bez které se neobejdete
Přesné šikmé, rovné či zkosené řezy znamenají méně následných úprav, jako je broušení či zatmelování. Rychlost a preciznost při práci s pokosovou či kapovací pilou oceníte ihned při prvním zakousnutí ozubeného kotouče do dřeva, od kterého se tyto nástroje stanou nezbytnou součástí vaší dílny.
Pro blog Promistry.cz napsal Zbyněk Dach