Pro rychlé a pevné zafixování materiálu slouží v každé dílně zámečnický svěrák. Když potřebujete něco seříznout, provrtat, ožehnout, zbrousit, vyfrézovat, svařit a podobně, vždy je třeba mít obráběný předmět pevně upnutý. Pokud už se nechcete při každém uchycení materiálu mořit se stolařskými svorkami, nastal pravý čas na koupi zámečnického svěráku.
York a Kasper
Dvojicí nejoblíbenějších a nejrozšířenějších značek svěráků jsou modely York a Kasper. Mnozí kutilové a řemeslníci lpí konzervativně jen na těchto dvou kvalitních značkách a svádí mezi sebou nelítostné pře o tom, která firma vyrábí svěráky lepší a kvalitnější. Jednoznačná univerzální odpověď však neexistuje, protože na každou práci se hodí jiný typ svěráku.
Kaspery jsou robustnější i dražší a při utahování pohybují zadní čelistí. Jsou oblíbené pro svoji vynikající přesnost.
Yorky mají pohyblivou přední čelist, což je výhodné, pokud potřebujete upnout svisle dlouhý předmět, který přesahuje hranu stolu. Někdy mají také možnost pootočení, takže je na rohu ponku můžete zalícovat s kratší i delší stranou stolu. To využijete zejména v malých dílnách, kde při práci potřebujete větší flexibilitu.
Pokud se chystáte používat svěrák nepravidelně, nemusíte utrácet za značku a bohatě si vystačíte i s osvědčenými kvalitními modely Dedra, Magg, Vorel nebo Yato, které mají obdobné parametry a jsou cenově dostupnější.
Šířka čelistí
Od šířky čelistí svěráku se odvíjí to, jak velký obrobek je v něm možné upnout a s jakou silou na něho dokážete působit. S větší masivností čelistí stoupá i jeho hmotnost a cena. Pokud se chystáte mít v dílně jen jeden svěrák, který budete všestranně používat, pak zvolte raději o trochu větší a pevnější model s šířkou čelistí alespoň 100 až 125 milimetrů.
Nástavce a prizmatické čelisti
Protože jsou ocelové čelisti velmi tvrdé, hrozí při pevném upnutí poškození povrchu obráběného materiálu. Nástavce na změkčení z hliníku, pryže nebo korku vám pomohou sevřít obrobek pevně, aniž by došlo k jeho poškrábání.
Na čelisti některých svěráků je možné nasadit prizmatické nástavce, které umožňují pevné sevření trubek a jeklů. Pokud se hodláte obrábění trubek věnovat častěji, vyberte si takový svěrák, který má už tyto lomené čelisti zabudované dole pod otočným vřetenem nebo pod hlavními čelistmi.
Kovadlina
Většina dílenských svěráků má rovnou vyfrézovanou plochu z tvrdé oceli, kterou můžete používat jako provizorní kovadlinu. Na té pak můžete narovnávat hřebíky, důlkovat plechy, oklepávat strusku ve svarech a vykonávat mnoho dalších kutilských činností.
Kolik svěráků se hodí?
Pokud máte v dílně dost místa, můžete uvažovat o dvou svěrácích. Jeden velký a těžký, který budete využívat pro náročnější a hrubší práce, jako je svařování či ohýbání trubek a jeklů. Druhý, menší svěrák se vám bude hodit pro drobnější činnosti – opravy a broušení, modelařinu, občasné zkrácení materiálu a podobně. Pokud vám stačí svěrák jen jeden, ať už z důvodů menší dílny nebo méně častého používání, pak si vyberte model, který se velikostí nejlépe hodí k plánované práci.
Malý svěrák nemusí být dostatečně pevný k ohýbání kovových tyčí, příliš velký zabere zbytečně moc místa na pracovním stole a může být příčinou nestability lehkých ponků.
Svěrák šetří čas
Dílenský svěrák je nedocenitelným pomocníkem. Dá se všestranně využívat a jakmile si jeden pořídíte , stane se nový zámečnický svěrák nejvyužívanějším vybavením vaší dílny.
Pro blog Promistry.cz napsal Zbyněk Dach