Každý kutil moc dobře ví, kolik času zabere úklid dílny po každé práci. S kvalitním pomocníkem, jakým je průmyslový vysavač, však dokážete nepořádek zvládnout během chvilky.
Položte si 9 následujících otázek a až na ně budete znát odpovědi, budete také vědět, jaký vysavač je pro vás ten pravý.
1. Nestačil by domácí vysavač?
Tudy cesta nevede. Nedostatečný výkon mluví sám za sebe, bohužel ani kapacita sáčku na odpad a použité materiály hadice a celého těla vysavače nejsou postačující. S domácím vysavačem budete díky nízkému výkonu vše vysávat dvakrát déle a navíc velmi brzy dojde k jeho poškození, neboť nevydrží nápor těžkého dílenského nasazení.
2. Jaký má mít výkon?
Spíše než příkon vysavače je důležitý jeho sací výkon. Tento parametr totiž udává, jakou silou dokáže přístroj vysávat nečistoty. Sací výkon 160–220 W bohatě stačí na suché vysávání prachu, hoblin a pilin. Výkon nad 250 W už zvládne i stavební suť a větší kousky materiálu.
3. Suché či mokré vysávání?
Budete pouze vysávat piliny, třísky, špony, suť a cihelný prach? Pak stačí dílenský vysavač na suché vysávání, který si hravě poradí i s příležitostně spadlým hřebíkem, hmoždinkou nebo kouskem čepele odlamovacího nože. Pokud se chystáte uklízet vodu ze dna bazénů a zahradních jezírek, tekutiny z podlahové dílny nebo bahno se spadaným listím, pak určitě potřebujete kombinovaný vysavač, který zvládne jak suché, tak i mokré vysávání.
4. Potřebuji fukar?
Kromě klasického vysávání můžete kvalitní vysavače zapojit na zpětný chod nebo jim nasadit hadici na vývod vzduchu. Z vysavače se tak stane ofukovač, který zvládne nejen dobře profouknout úzké nedostupné prostory, ale poslouží i při čištění nářadí a úklidu spadaného listí. Navíc jej můžete využít jako nouzový kompresor při nafukování matrací a dětských bazénků.
5. Chci mít na vysavači zásuvku na připojení dalšího nářadí?
Určitě ano, pokud budete vrtat do zdí, frézovat nebo hoblovat dřevo a podobně. Hadici vysavače připojíte k nářadí a to zapojíte do zásuvky na vysavači. Při spuštění nářadí se nastartuje i vysavač, nepoběží tedy zbytečně naprázdno a nemusíte ho zapínat a vypínat zvlášť.
6. Velký nebo malý vysavač?
Otázka velikosti je přímo spojená s odpovědí, jak často budete vysavač přenášet a převážet z místa na místo, nakládat do auta či vynášet po schodišti. Velký objem nádoby znamená méně časté vysypávání či vylévání, na druhou stranu i větší celkovou hmotnost vysavače a namáhavější manipulaci.
7. Není ta šňůra moc krátká?
Čím delší je přívodní kabel, tím spíše nebudete potřebovat prodlužovačku. Nespokojte se s ničím menším než s pěti metry, abyste dosáhli všude po dílně nebo k autu před garáží. Délka kolem osmi metrů je dostatečná pro většinu dílen a provozů. Kromě šňůry se zajímejte i o délku hadice – s krátkou se budete zbytečně trápit při neustálém popotahování a popojíždění vysavače.
8. Jak se čistí filtr?
Existují různé způsoby čištění. U plně automatických se o čištění filtru nemusíte starat vůbec. Mechanické čištění zvládnete pomocí tlačítka na vysavači či vytvořením podtlaku na hadici. Mnohdy je třeba samotné vyjmutí filtru a jeho umytí vodou či ofouknutí kompresorem nebo fukarem samotného vysavače.
9. Co se ještě hodí vědět?
Vynikající vlastností kvalitního průmyslového vysavače je možnost uskladnit na něm veškeré nástavce a příslušenství, které je tak vždy po ruce. Další šikovnou pomůckou jsou signalizační diody, které vám včas sdělí, kdy je třeba vyměnit sáček s odpadem nebo vyčistit filtr. Užitečnou funkcí je i regulace sacího výkonu během samotného vysávání.
Ano, potřebujete průmyslový vysavač do dílny – ušetří vám mnoho času, starostí a námahy.
Pro blog Promistry.cz napsal Zbyněk Dach