Ruční elektrické kotoučové pily jsou z dob svého původu známy také pod stručným názvem „mafl“, protože hned první a nejúspěšnější takovou přenosnou pilu začala v třicátých letech minulého století „ve velkém“ vyrábět a propagovat německá firma Maschinenfabrik Felbach Maffel podle amerického patentu společnosti Skil. Původní šnekovou převodovku ještě před 2.svět. válkou nahradily další americké firmy Sidewinder a Porter-Cable jednodušším převodovkou s čelními ozubenými koly. S touto koncepci se dnes ve světě nabízejí pod světovými značkami, kterým dominuje AEG, Bosch, Black&Decker, Ferm, Hilti, Hitachi, Makita, Metabo, Milwaukee, Ryobi, Skil, Worx, z českých jmenujme Narex a Protool. Podle průměru kotouče a provedení se rozdělují na jednoruční kompaktní pily (hobby-semi/profi - profi) s kotouči ø 125 – 190 mm, kdežto výkonnější tesařské pily s kotouči až do ø 420 mm vyžadují i dvouruční obsluhu.
Celá nabídka ručních elektrický pil
Nejrozšířenější kompaktní kotoučové pily
Pracovním nástrojem jsou výměnné pilové kotouče o průměru 150-190 mm, poháněné jednofázovým komutátorovým elektromotorem přes jednoduchý čelní ozubený převod tak, aby konaly 3000 až 5000 ot./min. Držadla jsou umístěna mezi kryt kotouče a elektromotor tak, aby vyvážení pily v ruce bylo co nejlepší. Motor bývá umístěn z levé strany obsluhy, což sice pravákům zhoršuje výhled na linii řezu, zato je však lépe chráněna volná levá ruka, která je tak v bezpečnější vzdálenosti od pilového kotouče. Stavitelná ergonomická držadla se často opatřují měkkým nekluzným opatřením obložením, hmotnost pily se snižuje použitím hliníkových slitin. K tělesu pily s motorem, převodovkou, vřetenem a pevným obloukovým krytem nad kotoučem jsou čepem výkyvně připojeny vodicí saně (označované též jako vodicí deska), jimiž se pila při řezání vede po čáře řezu vyznačené na povrchu řezaného materiálu. U nové generace pil je k přesnému vedení použito laserového paprsku. Čep saní vůči korpusu pily umožňuje nastavení dvou základních poloh pilového kotouče – hloubky řezu a jeho postavení pro kolmý nebo šikmý /zkosený/ řez nakloněním agregátu s pohonem obvykle o 45°.Tím se ovšem hloubka řezu přiměřeně sníží. Hloubku řezu i jeho zkosení lze přesně nastavit podle úhlové nebo milimetrové stupnice. Když se náklon spojí s řezáním na pokos, dosáhne se sdruženého řezu, který používají zejména tesaři k tvarovému zakončení trámů. Příčné řezy, obvykle do šíře 15 až 20 cm usnadňuje nastavitelné paralelní vodítko. Nejužší odřezek však nemůže být menší mež 1 cm. Přesné podélné řezání se provádí s pomocí tzv. vodící lišty, nabízenou výrobci v délkách 76 až 150 cm. K řezané desce se připevní truhlážskými svěrkami
Spodní pohyblivý kryt chránící kotouč se začne odsouvat při najíždění do řezu proti tahu pružiny svým výčnělkem, někdy opatřených rolnou. Mimo provoz - např. při výměně kotouče se dá odsunout výstupkem nebo páčkou. Většina kompaktních pil upíná standardní pilové kotouče na hnací hřídel převodovky šroubem pomocí páru přírub: Kotouč se ve správném smyslu otáčení, vyznačeném na krytu šipkou, nasadí na vřeteno s nasazenou stranovou přírubou. Po osazení protilehlé příruby a podložky se šestihranným nástrčným klíčem z příslušenství začne upínací šroub utahovat. Vřeteno se proti volnoběžnému otáčeníse musí závěrem zafixovat nasazením prstencového klíče na osazení příruby. Některé pily jsou vybaveny zarážkou, která vřeteno při výměně kotouče zablokuje bez použití prstencového klíče.
Největší hloubka řezu (někdy nesprávně označovaného jako prořez)ovlivňuje potřebný příkon elektromotoru. Podle zkušenosti každý cm hloubky řezu ve dřevu vyžaduje příkon asi 200 W. Příkon kompaktních hobby-pil se podle toho pohybuje od 800 do 1200 W, u profesionálních pil s kotouči do ø 200 mm 1500 až 2000 W. Vzhledem k dosažené řezné rychlosti břitů od 20 až 80 m.s-1 (60 až 240 km.h-1) jsou kououčové pily zdrojem nepříjemného hluku v rozmezí od 85 do 105 dB. Práce v interiéru se neobejde bez odvádění pilin a prachu, vyhazovaného zpod pevného krytu. Horní kryt většiny pil je proto opatřen nátrubkem, na který lze připojit přímo (nebo prostřednictvím redukce) sací hubici domácího nebo průmyslového vysavače prachu. Pila se obvykle dodává s univerzálním kotoučem na řezání dřeva. Uživatel však může běžně volit nejméně ze šesti typů kotoučů, např. na řezání plastů, hliníku, barevných kovů, tvrdých aglomerátů nebo palivového dříví. Semi/profi, a profesionální ruční kotoučové pily jsou vybavovány řídící elektronikou. S tzv. konstantní elektronikou umožňují nastavit až 6 stupňů otáček, aby se řezná rychlost přizpůsobila druhu řezaného materiálu (dřevo-kov-plasty). Otáčky zůstávají konstantní jak při řezání, tak při chodu naprázdno. Tzv. pozvolný rozběh při uvedení pily do chodu vylučuje nebezpečný ráz. Automatika vypne bleskově motor např. při zaseknutí kotouče, proti přehřátí je u většiny dražších pil chráněna tepelnou pojistkou. Komfortní pily jsou vybavovány snadno odpojitelným kabelem dle mezinárodně zavedeného systému Plug-it pro případ snadné výměny při poškození, nebo kvůli změně jeho délky podle charakteru práce. Většinu kotoučových pil lze využít i pro přesnější truhlářské, nábytkářské nebo modelářské práce tak, že se upnou řeznou částí kotouče směrem vzhůru do lehkého přenosného stolu, takže vznikne obdoba stolové okružní pily. Nelze (a nedoporučuje se) je používat ke krácení větví a palivového dřeva.