Čeká vás obkládání kuchyně a koupelny? Řemeslníci v okolí nemají čas - a tak si musíte poradit sami. Na řezání dlaždiček naštěstí není nic těžkého a se správným nářadím to zvládnete hned napoprvé. Aby byly hrany vašich dlaždiček a obkladaček rovné, musíte se vybavit kvalitní řezačkou obkladů.
Řezačka obkladů vyřeší vaše problémy
Představte si, že vám již brzy přivezou vybavení do nové kuchyně nebo koupelny a obklady ani dlaždičky ještě nejsou hotové. Co s tím? Možná jste si již dávno všimli, že je nejlepší spoléhat se sám na sebe. Stačí si pořídit jednoduchý a užitečný nástroj, se kterým zvládnete řezat dlaždice jako profík – ruční řezačku na dlažbu a obklady.
Profi řezačka s hloubkou řezu 20 mm
Proč neřezat dlaždičky jinak?
Pilkou na obklady to trvá dlouho a je to namáhavé. Úhlová bruska s řezným kotoučem hodně práší, je hlučná a vyžaduje elektrické napájení. Stejně tak i frézka na keramickou dlažbu. Na štípání kleštěmi potřebujete hodně materiálu, trpělivosti, času i umu. A všechny tyto metody vám ani zdaleka nezajistí tak rovný a čistý řez, jako ruční řezačka obkladů.
Dvakrát měř…
Obkladový materiál není levný a proto je dobré dlaždic neponičit zbytečně moc. Možná už byste ani ten správný vzorek nesehnali. Při měření řezu proto dbejte na přesnost úhlového měřítka řezačky a na to, jak pevně jde posuvný úhloměr zaaretovat.
… a jednou řež
Kvalitní řezací kolečko je jedním z nejdůležitějších prvků řezačky. Kolečka z tvrdokovu řežou stejně dobře jako dražší titanová, ale počítejte s jejich rychlejším otupením. Jediným plynulým rovným tahem pod tlakem přejedete kolečkem po glazovaném povrchu a narušíte tak strukturu dlaždice. Po následném klepnutí se dlaždice rozlomí v naprosto rovném a kolmém řezu, bez otřepů a prasklin.
Kolečko ze slinutého karbidu wolframu, potažené titanovou vrstvou
Rozlomení materiálu
Po provedení řezu nastavte místo kolečka lámací patku do svislé polohy (pomocí páčky nebo ručně) a plynule zvyšujte tlak na páku, dokud se dlaždice nerozlomí. Nerozlamujte dlaždici uprostřed, ale na kraji, kde jste dokončili řez. U velmi tvrdých materiálů nejprve zatlačte na jednom kraji a až se začne dlažba lámat, dokončete rozlomení na druhé straně řezu.
Pokud vaše řezačka nemá lámací patku, musíte dlaždici zlomit o pevnou hranu, případně ji klepnout přes koleno. Oba tyto způsoby však vyžadují trochu zkušeností. Pokud je řezaná dlaždice již příliš tenká a úzká, použijte k lámání kleště na obklady.
Dobrá ergonomie zvýší kvalitu řezu
Pro rovný a esteticky bezchybný řez je dobré, když je tah kolečkem po glazuře plynulý a tlak na dlaždici rovnoměrný po téměř celé délce řezu. Na konci řezu je vhodné tlak trochu snížit, aby se dlaždice neštípla předčasně a mimo linii řezu. K pevnému úchopu nástroje poslouží ergonomicky tvarovaná rukojeť a hladká pojízdnost páky na kvalitních ložiscích.
Řezačka 500 mm s prohnutou rukojetí
Velikost pracovní plochy
Pokud se chystáte řezat větší dlaždice, vybírejte řezačku i podle velikosti její pracovní plochy. Užitečné jsou vysouvací postranní držáky, které napomáhají stabilizaci velkoformátových dlaždic. Zkontrolujte si, zda jsou pracovní stolky rovnoměrně odpružené po celé své délce, jinak hrozí, že lom v materiálu nebude kolmý.
Co ještě zvýší kvalitu a komfort řezání
Pokud je kolečko při provádění řezu neustále vidět, považujte to za výhodu – některé řezačky jsou bohužel konstruované tak, že jedete po materiálu naslepo. Robustní ocelová vodící lišta je lepší než tenká, což oceníte i tehdy, pokud ji používáte při přepravě jako rukojeť. Úhelníky z pevného kovu jsou vždy kvalitnější než tenké nebo plastové. Jestliže budete používat řezačku na různé typy keramické dlažby či skla, jistě využijete možnost zdvojit nebo vyměnit lámací patku. Menší pro rychlé lámání a větší na tvrdší dlažbu nebo lámání nakoso. Nezapomeňte ani na vykružovač otvorů, který uplatníte především při obkládání míst s již vyvedeným potrubím a elektroinstalací.
Řezačka s vykružovačem otvorů
. A je to hotovo
Představte si, že už máte v kuchyni a koupelně hotové obklady i dlažbu. S přesnou a rychlou řezačkou na obklady i dlažbu snadno a rychle změníte představu ve skutečnost.
Pro blog Promistry.cz napsal Zbyněk Dach