Už se vám někdy stalo, že jste něco špatně uřízli, křivě postavili nebo šikmo zavěsili na zeď? Určitě to neznamená, že máte obě ruce levé. Viníkem může s velkou pravděpodobností být i měřící náčiní, které používáte.
Staré měřidla mohou být velmi nepřesná, protože jejich materiál mohl časem ztratit na pevnosti či pružnosti. Můžou být také různě prohnutá a mít setřená měřítka. Používání nekvalitních měřících přístrojů vede k nepřesné práci, poškození materiálu i zbytečnému plýtvání vaší energií. Měřící přístroje a pomůcky mějte a udržujte vždy v tom nejlepším stavu.
Přesné měření vám zajistí jen kvalitní měřící pomůcky
Levné zboží z Asie
Nářadí a nástroje vyrobené v Číně mají svoji pověst nekvalitního zboží víceméně po právu, vždy ale záleží na konkrétní značce a způsobu provedení. Koneckonců tam sjíždí z pásu i řada výrobků renomovaných značek.
Pokud jde ale o laciné napodobeniny s podezřele nízkou cenou, je lépe se takovýmto výrobkům vyhnout obloukem. V případě měřících nástrojů to platí dvojnásob, neboť nejenže se zhusta neshodují údaje na obalu s informacemi v příbalovém letáku, ale většinou ani s realitou. Snadno se vám tak může stát, že svinovací metr nemá odpovídající délku, měřící pásmo ukazuje vzdálenosti v palcích, vodováha nemá v libele bublinu a tak dále.
Mechanické měřící nástroje a jejich slabiny
Každý měřící nástroj má specifické vlastnosti a svá slabá místa, kde nejčastěji dochází k jeho mechanickému poničení. Když je budete znát, snadno předejdete jejich poškození a prodloužíte tak jejich životnost.
Svinovací metry a jejich důležité vlastnosti
-
Délku svinovacího metru volte podle potřeby, pokud měříte spíše krátké vzdálenosti, pak více než 2-3 metry dlouhý metr bude pro vás zbytečně robustní a těžký.
-
Odolnost metru výrazně zvyšuje pogumování jeho těla. Pokud dojde k pádu, máte šanci, že obal nepraskne nebo se nepoškodí aretovací pojistka.
-
Zobáček by měl být pohyblivý, aby správně měřil při zaháknutí i při dorazu. Vůle pohybu zobáčku by měla odpovídat jeho tloušťce a právě nepřesnost zobáčku je jednou z častých závad starých opotřebovaných metrů. Oblíbíte si také, pokud je zobáček magnetický, vroubkovaný a lze ho zaháknout z obou stran.
-
Povrchová úprava může rozhodnout o tom, jestli metr zreziví nebo jak rychle se otře stupnice. Lakované či plastem potažené svinovací metry jsou trvanlivější.
Svinovací metr dlouhý 5 metrů s magnetickým zobáčkem
Tip: Při měření vnitřních délek, například nábytku nebo okenních rámů nemusíte svinovací metr zalamovat. Na pouzdru je vyznačená jeho přesná délka v milimetrech, takže můžete měřit s vysunutým metrem a k naměřené hodnotě jen přičtete uvedenou délku. Měření je tak mnohem přesnější a zároveň šetrnější k samotnému nástroji.
Co musí mít kvalitní posuvná měřítka?
Posuvníky neboli šuplery jsou nezbytným pomocníkem každého, kdo obrábí kovové součástky. Na obyčejné přeměření průměru dřevěné násady k zahradnickému nářadí vám možná stačí plastové měřítko s vyznačeným milimetrovým měřítkem, ale pro přesné kovoobrábění potřebujete kvalitní ocelové posuvné měřidlo s čelistmi pro měření vnitřních rozměrů a hloubkoměrem.
-
Nonius je posuvný jezdec s vyznačenou stupnicí a slouží k přesnému změření desetin a setin milimetru. Stačí, aby byl nonius jen trochu uvolněný a výsledky vaší práce budou nepřesné. Neměl by jít posunovat příliš ztuha, ale při manipulaci s šuplerou musí zachovávat pozici.
-
Aretovací páčka nebo šroubek mají za úkol zafixovat naměřenou hodnotu. Můžete pak posuvník použít jako kalibrační nástroj. Aretování by mělo být pevné a nesmí při něm dojít k posunu čelistí.
Posuvné měřidlo 150 mm s přesností 0,02 mm
Bez vodováhy bude všechno křivě
Kvalitní vodováha zajistí, abyste měli vše přesně vodorovně, svisle nebo i v požadovaném úhlu. Podrobněji se o nich dočtete v článku Jak si koupit vodováhu – vše o nástroji, bez kterého se neobejdete
Skládací metry musí držet úhel
Kvalitní skládací metr poslouží nejen jako měřítko, ale i pravítko nebo úhelník. Dá se nosit v kapse a je vždy při ruce.
-
Povrchová úprava je jednou z nejdůležitějších vlastností, i když otěruvzdornost laku na svém metru zjistíte až časem. Při koupi vás však může zajímat kontrastní zpracování barev měřítka – nejoblíbenější kombinací je žlutý metr s černým potiskem, který umožňuje dobrou čitelnost i při snížené viditelnosti. Zelený, modrý nebo růžový podklad neposkytuje dostatečný kontrast.
-
Barva a lak zároveň kryjí dřevo před zvlhnutím a zkroucením. Starší odřené metry proto musíte před vlhkostí chránit pečlivěji a nenechávat je přes noc venku.
-
Klouby by měly být z pevné ocele, aby nedocházelo k vyviklání nýtů při náhodném příčném rozevření. Nýty by měly udržet metr rozevřený a pokud budou moc volné, můžete je zkusit smáčknout k sobě.
Bílá a žlutá jsou nejlepší kontrastní barvy, zde prakticky označují úseky po 10 cm
Měřicí pásma udržujte čisté
Měřicí pásmo je zapotřebí udržovat a skladovat v suchu. Pokud se do něj při navinutí dostanou kamínky nebo menší hrudky hlíny či malty, může se na inkriminovaném místě promáčknout, což vede později k zasekávání při navíjení.
-
Sklolaminátová pásma jsou voděodolná a nevyžadují žádnou zvláštní péči.
-
Ocelová pásma musíte pečlivě osušit, aby nedocházelo k jejich zkorodování.
Jednou měř, jednou řež
S dobrými měřicími nástroji už dávno neplatí staré přísloví „Dvakrát měř, jednou řež!“ Při pečlivém měření to bude bohatě stačit jen jednou.
Pro blog Promistry.cz napsal Zbyněk Dach