S klesajícími venkovními teplotami výrazně narůstá spotřeba energií za vytápění. Malá investice do gumového těsnění oken a dveří dokáže ušetřit za jednu topnou sezónu stovky korun. Kromě finanční úspory navíc s utěsněnými škvírami a mezerami zamezíte mírnému studenému průvanu u země a vzniku plísní v místech, kam je tepelnými mosty odnášena vlhkost. Okna se nebudou tolik rosit a kromě toho má těsnění i protihlukovou funkci – částečně tlumí hluk zvenčí a výrazně sníží hlasitost zavíraných okenic a dveří.
Nevhodná a nedostatečná řešení
Dřevěná okna se kdysi utěsňovala hliníkovými plíšky, které se přitloukly hřebíky do rámu okna. Tyto kovotěsy byly nevzhledné a protože se plech nedokázal přizpůsobit tvaru okna, těsnil slabě. Mnohdy zkřivený kovotěs nadělal víc škody než užitku, protože šlo okno špatně zavírat. Pokud ještě hliníková těsnění používáte, raději se jich zbavte jednou provždy.
Další z rozšířených metod je kdysi velmi populární molitanové těsnění. Chvíli izoluje dobře, ale po roce nebo dvou se tvarově zdeformuje, přestává být účinné a je třeba ho obnovit. Molitanové řešení je levné, ale počítejte s tím, že ho budete muset aplikovat častěji.
O různých kusech textilií či dekách, nacpaných pod okny, ani nemá cenu se zmiňovat. Nejen, že mnohdy znemožňují otevírání oken, zvlhnou a začnou chytat plíseň, ale vzhledově i těsnícími schopnostmi jsou nejhorším řešením ze všech.
To už by šlo, ale…
Jednou z možností, jak dobře utěsnit dřevěná okna, je silikonové těsnění. Před jeho aplikací je však třeba vyfrézovat do okenního rámu drážku, do které se těsnění vkládá. I když časem silikon zestárne a zpuchří, jeho životnost je dlouhá a těsnící schopnost velká. Kromě vyšší ceny je jediným problematickým prvkem silikonového těsnění nutnost jeho vyjmutí a opětovné aplikace při renovaci, natírání a lakování oken.
… nejlepší je umělá pryž!
Těsnění z umělé pryže je označované zkratkou EPDM (ethylen-propylen-dien monomer) nebo též názvem elastomer či terpolymer. V současnosti představuje pryžové těsnění nejlepší variantu, pro kterou se můžete rozhodnout. EPDM má velmi dobrou odolnost proti povětrnostním vlivům, vodě i extrémním teplotám. Udržuje si stálou pružnost v teplotním rozsahu -40 až +90 °C. Tlumí nárazy při prudkém zabouchnutí okenic během průvanu, snadno se omývá a má vysokou životnost.
Různé profily těsnění – a který vybrat
Profil pryžového těsnění připomíná písmeno P, D nebo E. Každý typ se používá na jinak velké škvíry. V místech, kde se chystáte nalepit izolaci, připevněte kousek plastelíny a okno zavřete. Podle toho, o kolik milimetrů se plastelína smáčkne, vyberte příslušný profil těsnění. D profil je určen na největší mezery 3-6 mm, P utěsní mezery 2-5 mm a E použijte na nejmenší mezery 1-3 mm. V případě opravdu křivých starých oken s velkými škvírami můžete provizorně nalepit i dvě nebo tři těsnění na sebe.
3 tipy pro správné nalepení těsnění
- Nelepte těsnění při teplotách blízkých nule nebo za mrazu. Lepidlo špatně přilne a těsnění se bude loupat.
- Těsnění lepte na pevný rám okna, nikoli na pohyblivé křídlo. Nebude se tolik deformovat a vydrží déle funkční .
- Nelepte těsnění na stranu s panty, zbytečně by docházelo k namáhání konstrukce a okno by šlo špatně zavírat.
Snadno a rychle
Aplikace pryžového těsnění je snadná a zvládne ji každý napoprvé. Během chvíle můžete mít tepelně zaizolovaná okna i dveře a užívat si tepla, které už nebude utíkat ven.
Pro blog Promistry.cz napsal Zbyněk Dach