Nastal podzim a s ním přišlo i zkracování denního svitu. Stavební práce se během léta málokdy stihnou a je proto třeba dokončit je na podzim, než nastanou mrazy a vše zasype sníh. Brzy se stmívá a pokud potřebujete pracovat i po západu slunce, přijde vám vhod kvalitní osvětlení pracovní plochy. Potřebujete pořádný reflektor!
Halogen nebo LED?
Lineární halogeny s paticí R7s, které se používají v reflektorových vanách a svítidlech, mají 8x až 10x vyšší spotřebu energie než LED zdroje a jejich životnost se pohybuje mezi 1 000 až 2 000 hodinami. Vydávají vysoký žár, takže je nemůžete opřít o hořlavé materiály a také se s nimi díky tomu za provozu hůře manipuluje. Výhodou halogenů je ovšem vysoká svítivost.
LED reflektory o stejné svítivosti jako halogenové mají větší rozměry. Nebo jinak řečeno, pokud budete mít LED reflektor o stejné velikosti jako halogenová vana, jeho svítivost bude o 20-40% menší než u 500W halogenu. Větší reflektor tak může komplikovat práci v těsných místech a není dokonale stabilní, pokud je připevněn ke stojanu umístěném na nerovném povrchu.
Výhodou LED svítidla je možnost svítit bílým světlem a vysoká životnost (10 000 až 50 000 hodin), nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Navíc v případě poruchy svítidla musíte řešit reklamaci či opravu a postarat se o náhradní osvětlení, zatímco u halogenového refloktoru jen vyměníte prasklý lineární halogen za nový a svítíte dál.
Reflektor nebo svítilna?
Samozřejmě můžete místo reflektoru zvolit i nějaký typ přenosné a závěsné svítilny, která poslouží dobře, pokud chcete svítit na více místech najednou. Jelikož však světlo z montážní lampy nebude soustředěné do jednoho místa, ale rozptýlené kolem dokola, počítejte vždy s jeho menší intenzitou v jednotlivých směrech. Reflektory jsou praktičtější volbou právě z důvodu možnosti silného nasvícení požadovaného místa.
Jaký typ reflektoru si pořídit?
Reflektor si vybírejte podle předpokládaného způsobu použití. Závěsné reflektory se nejlépe přenášejí a když je na stavbě možnost, kam je zavěsit, tak jsou dobrou volbou. Většinou jdou tyto reflekotory připevnit i napevno na zeď nebo uchytit na žebřík či improvizovaný stativ. Reflektor si také můžete pořídit rovnou se stojanem. Stojanový reflektor bývá nejčastěji na třech nohách, aby se nekýval v nerovném terénu. Kvalitní modely jsou často vybaveny teleskopickým stativem s nastavitelnou výškou. Reflektor se stojanem poskytuje neocenitelné služby například na začátku stavby, kdy ještě nestojí žádné zdi a není kam světlo zavěsit. Samozřejmostí je i možnosti naklápění a natáčení reflektoru na stativu.
Přenosný reflektor je vybavený rukojetí a stojánkem nebo malou trojnožkou. Je vhodný pro práci na lešeních, hloubkové práce nebo všude tam, kde potřebujete svítit zdola nahoru. Po ukončení stavby se šikovný přenosný halogen bude ještě mnohokrát hodit při práci v dílně nebo na zahradě.
Náhradní slunce – halogenový balón
Pokud chcete osvětlit větší část stavby pro více pracovníků, pak můžete místo mnoha stojanových stavebních reflektorů zvolit jedno centrální osvětlení na pevném stativu, takzvaný halogenový balón. Dokáže osvětlit plochu o stovkách čtverečních metrů a svítí rozptýleným světlem bez ostrých stínů, které neoslňuje tolik jako reflektor.
S kvalitním osvětlením stavby můžete pracovat i dlouho do noci a již se nemusíte bát, že do zimy nebude vše potřebné hotovo.
Pro blog Promistry.cz napsal Zbyněk Dach