Postupem času přijde každý majitel dílny na to, že už mu ruční vrtačka nestačí. Jestliže potřebujete precizně vyvrtané kolmé otvory s přesně danou hloubkou, pak se neobejdete bez stolní vrtačky. Jen s pomocí tohoto stabilního nástroje se můžete přiblížit k dokonale mistrovskému vrtání.
Snad každý začínající kutil už někdy pomocí ruční vrtačky předvrtával stejné nábytkové díly, vyráběl otvory pro kolíkové spoje nebo vykružoval do dřeva. Většinou jen jednou, podruhé už si pořídí stojanovou vrtačku. Je to rozhodně lepší investice, než kupovat znovu materiál, poničený nepřesným obráběním. Podle čeho se při výběru řídit?
Klasická stojanová stolní vrtačka
Příkon
Standardně platí, že čím větší a silnější jsou motory, tím jsou i těžší nástroje. U stojanové vrtačky nehraje hmotnost velkou roli a pokud budete mít na výběr ze dvou jinak podobných vrtaček s různým příkonem, vyberte si právě tu se silnějším motorem.
Převodovka
Převodovka může být buďto klasická řemenicová, nebo elektronicky řízená. Pro každý materiál se hodí jiné nastavení otáček a točivého momentu. Čím více různých materiálů obrábíte, tím větší škálu nastavení u své vrtačky potřebujete.
Řemenicová převodovka
Na převodových kolech nastavujete řemen tak, abyste dosáhli vysokých otáček s menší silou, nebo velké síly za použití nižších otáček. Změny nastavení je možné provádět jen skokově a mechanicky. Většina vrtaček s řemenovou převodovkou má pět stupňů nastavení.
Elektronická převodovka
Regulace otáček je u tohoto převodu zajištěna ozubenými koly a nejběžnější jsou jen dva stupně nastavení. Přepínání mezi nimi je rychlé a šetří čas.
Řemenicová převodovka, 380 - 2980 ot./min
Sklíčidlo
Vrták se upíná buďto pomocí klasické kličky s ozubeným kolečkem, nebo nějakého rychloupínacího systému. Mechanické upínání kličkou je pomalejší, ale vrták je uchycený velmi pevně a přesně. Rychloupínání ušetří hodně času, ale u laciných nekvalitních modelů může docházet k menšímu rozkmitu.
Rozměry a hmotnost
Robustní tyč znamená pokaždé větší stabilitu nástroje, protože při stlačování vrtáku do materiálu nedochází k vychýlení celého sloupku. Kvalitní kovové materiály jsou těžší než kompozitní plasty či hliníkové profily, a protože stojanovou vrtačku nikam nepřenášíte, klidně si vyberte těžší model.
Stojanová vrtačka s naklápěcím stolkem, 18 kg
Laserový kříž
Vrtačky s tímto vybavením promítají na materiál dvě červené, na sebe kolmé, světelné linky. Ty označují místo, kde bude střed vrtaného otvoru. Nemusíte tak polohovat materiál na stolku příliš dlouho a přibližovat vrták nanečisto. Už na první pokus si umístíte materiál správně.
Digitální displej
Pokud je vrtačka vybavena elektronikou, pak na digitálním displeji můžete sledovat nejen počet otáček, ale i hloubku vrtání. To je užitečné, pokud vrtáte nehomogenní materiály a potřebujete v určité hloubce změnit tlak na vrták. Ukazatel hloubky vrtání také využijete, když se nechcete zdržovat nastavením hloubkového dorazu a vrtáte od oka.
LED osvícení
Pokud máte dobře osvětlenou dílnu i jednotlivé pracovní plochy, není příliš důležité, jestli má vrtačka vlastní nasvícení. Přesto však u podsvětlení ovládacích prvků a nasvícení místa vrtání oceníte vyšší míru pohodlí. V tmavších dílnách vám LED světlo vrtačky také zvýší bezpečnost při práci.
Vrtání s náklonem a vyložením
Radiální vrtačky
Vrtačka, která dokáže vysunout vřeteno s vrtákem dále od sloupu a naklonit ho pod různým úhlem, je opravdu všestranným nástrojem. Bez schopnosti vyložení se neobejdete především ve chvíli, kdy vás čeká časté vrtání do obrobku z více stran a jednotlivé posuny a fixace materiálu by práci příliš zdržovaly. Kromě nastavitelného vyložení vřetene umí tyto radiální vrtačky naklápět i pracovní stůl.
Dopřejte si přesné vrtání i vy
Jste již rozhodnutí skoncovat s nepřesným vrtáním otvorů jednou provždy? Chcete ovládat vrtačku jen jednou rukou? Pak si pořiďte stojanovou stolní vrtačku. A objevte s ní kouzlo přesného vrtání.
Pro blog Promistry.cz napsal Zbyněk Dach