Ještě když jsme bydleli v paneláku, rozhodli jsme se pro rekonstrukci. Vyzdění jádra a nové stěny. Ty původní byly s tapetami a vypadaly dost nepěkně.
Tento článek navrhne pt zájemcům možný postup pro oštukování panelových stěn.
Nejprve jsme odstranili staré tapety. Pomocí tvrdé zednické špachtle. Místy šly tapety strhnout samy, jinde jsme je museli napřed máčet vodou pomocí klasické malířské štětky (té s žíněmi).
Když byl celý byt oškrábaný, opravili jsme případné díry a vypadané spoje panelů. Spoje panelů jsme řešili pomocí pásu perlinky (síťky) a stavebního jemného lepidla. Tím se zamezí dalšímu vypadávání spár mezi panely. To jsme udělali jak na stěnách, tak i na stropě.
Štuk jsem si nakoupil klasický od Cemixu, se kterým se mi dobře pracuje – viz dřívější článek.
Stěny i strop jsem natřel silnou penetrací, aby se povrch spojil a štuk mi potom neodpadával. Po natření penetrací máme cca 2 dny, kdy je vhodné nanášet štuk či malbu. Když je to později, může se stát, že by štuk mohl odpadávat, proto je dobré stěny přetřít.
Štuk jsem rozmíchal s vodou na potřebnou hustotu a přidal jsem do něj trochu penetrace. Tím jsem zvýšil přilnavost a následnou pevnost štukové omítky. Následně jsem štuk nanesl a vyhladil klasickým způsobem. Na uhlazení jsem používal filcové hladítko. Při použití hladítka s molitanovým povrchem je ale práce jednodušší a pro začátečníka i rychlejší.
Po naštukování a zaschnutí stačilo už jen vymalovat a byt byl jako nový. Ale hlavně nevypadal jako panelový.
kutil Michell