Renovujete nebo vyrábíte nábytek? Potřebujete nabrousit dřevo na stavbu zahradního altánu, nového plotu nebo připravit materiál na výrobu pergoly? Jestliže vás čeká broušení větších ploch dřeva, pak je vibrační bruska tou nejlepší volbou pro vaši práci.
Ze všech ručních brusek je ta vibrační nejvhodnější na broušení a uhlazování velkých ploch, okrajů a rohů. Dobře se s ní brousí i vnitřní části nábytku a dřevěných konstrukcí. S vibrační bruskou se totiž snadno dostanete do každého rohu, kam kulaté excentrické brusky nedosáhnou. Využijete ji i při broušení hran a úhlů a obrušování starých vrstev nátěrů a laků.
Vibrační bruska 135 W
Otáčky a kmity vibrační brusky
To, jak bruska vibruje a pohybuje brusným papírem udávají výrobci nejednotně ve dvou rozdílných parametrech, nazývaných otáčky a kmity (též někdy zdvihy a údery). Počet kmitů (úderů) je dvojnásobkem počtu otáček (zdvihů), pokud tedy budete znát vztah mezi těmito dvěma parametry, nebudou vás mást odlišné hodnoty a názvy, které v podstatě určují to samé.
V každém případě platí, že čím více otáček/kmitů vibrační bruska má, tím výkonněji pracuje a vy s ní můžete pohybovat po materiálu rychleji.
Dostatečné rozměry brusné desky
Běžná vibrační bruska má desku o rozměrech přibližně 9 x 18 centimetrů. Pro příležitostnou práci v kutilské dílně to bohatě stačí. Větší brusky, určené pro profesionální použití, jsou výrazně těžší díky výkonnějšímu motoru a kvůli časté nutnosti dvojručního držení mají i menší manévrovatelnost.
Aretační páčky na uchycení brusného papíru
2 způsoby uchycení brusného papíru
Brusný papír jde buďto přilepit suchým zipem, nebo jej upnete do kovových svorek. Papír se suchým zipem je dražší, ale koupíte ho už v přesném rozměru na brusku a jeho výměna i uchycení jsou výrazně snazší. Aretování brusného papíru do kovových svorek je pomalejší, brusný papír ale můžete kupovat ve celých rolích a broušení vás vyjde levněji.
Nepodceňujte odsávání prachu
Vibrační bruska má většinou možnost odvodu prachu do látkového nebo plastového pouzdra. Některé modely mají i možnost připojení klasické hadice vysavače. Prach a piliny odchytávejte vždy, nejenže ušetříte čas při úklidu po práci, ale zvýšíte i životnost brusky. Volně poletující částečky prachu se mohou usazovat v motoru a snižovat jeho výkon.
Pro správnou funkci odsávání kupujte takové brusné papíry, jejichž perforované otvory přesně lícují s dírami ve vibrační desce, nebo si otvory dotvořte – součástí některých modelů bývá i děrovačka otvorů brusného papíru přímo na míru.
Vibrační bruska s pouzdrem na odsávání prachu
Vyšší hmotnost není na škodu
Větší hmotnost znamená silnější motor a výkonnější brusku. Jelikož na brusku při práci nemusíte moc tlačit, vyšší váha nástroje je spíše k dobru. Platí to ovšem pouze pro horizontální broušení, kde můžete i těžší brusku jen posunovat po materiálu. V jiných polohách je hmotnější nástroj namáhavější na ruce a rychleji vás práce s ním unaví.
Ergonomie vibrační brusky
Madlo si vyberte pogumované, aby co nejvíce tlumilo vibrace. Tělo brusky by mělo být samozřejmě menší, než je brusná deska, aby se s ní dalo dobře brousit i v kolmých rozích. Materiál vibrační desky je nejlepší z hliníku, protože má nejdelší životnost. Plastové materiály mohou časem díky vibracím stroje prasknout.
Vibrační bruska 240 W
Broušení kovu, plastu a sádry
Vibrační bruska zvládne bez problémů i broušení kovů nebo umělých hmot, stačí na ni jen nasadit ten správný brusný papír. Broušení sádrokartonu je nevhodné, neboť jemné částečky poletujícího sádrového prachu nestačí odsávání všechny podchytit a motor se velmi rychle zadře. Pro tyto účely jsou přímo určené brusky na sádrokarton.
Práci s vibrační bruskou si rychle oblíbíte
Chystáte se brousit větší rovné plochy? Nebo rychle a stejnoměrně zaoblit ostré nábytkové hrany spárovek a hranolů? Obrousit staré barvy a laky? To vše vám nyní zabere daleko méně času, než jste si mysleli. S vibrační bruskou vám půjde práce lehce od ruky.
Pro blog Promistry.cz napsal Zbyněk Dach