Jestliže přemýšlíte o koupi nové svářečky, jistě vás už překvapilo, kolik rozmanitých typů existuje. Čím se od sebe liší a jak se zorientovat mezi jejich funkcemi? Z nepřeberné nabídky vám pomůžeme najít tu pravou svářečku do domácí dílny či na pracoviště.
Co budu svařovat a jak často?
V odpovědi na tuto otázku naleznete klíč k výběru vhodné svářečky. Chystáte se svařovat jen párkrát za rok? Či jste kutil, který svařuje často? Nebo snad potřebujete pro své podnikání svařovat každý den? Budete spojovat ocelové nosníky, nebo především tenké plechy?
V každém případě pro vás vždy bude důležité, aby vámi vytvořené svary dobře vypadaly a byly pevné. Bez ohledu na četnost používání svářečky proto vždy vybírejte pouze výrobky, které vám potřebnou kvalitu práce zaručí.
Základní typy svářeček
Trafosvářečky
Silná měděná vinutí trafosvářeček jim umožňují udržet stabilní napětí a dodávat vysoký výkon střídavého proudu. Jsou těžké, ale robustní konstrukce jim zaručuje dlouhou životnost i odolnost proti vlivům okolního prostředí. Komfort při práci vám zvýší i vybavení trafosvářečky kvalitními pojezdovými kolečky a ergonomickým madlem. S pomocí vhodně zvolených elektrod nemusí trafa sloužit jen k svařování konstrukční oceli, ale poradí si i s litinou či navařováním nerezu.
Invertory
Sofistikovaná elektronika invertorových svářeček, vybavených moderními tranzistory typu IGBT, dokáže měnit klasické síťové napětí na stejnosměrný proud a v krátkém čase navyšovat či snižovat jeho množství dodávaného na výstupu. Díky tomu mají invertory mnoho užitečných funkcí, které usnadńují sváření, jako například ochranu před přilepením elektrody nebo bezdotykové zapálení elektrického oblouku. Výhodou invertorů je jejich nízká hmotnost a malé rozměry, nevýhodou citlivost na prach. Jelikož generují elektromagnetické pole, není vhodné s nimi pracovat v blízkosti počítačů a datových kabelů.
Více o invertorech naleznete v článku Invertor - moderní svářečka do každé dílny.
Svářečka CO 2
Přestože jsou svářečky na CO2 dražší a výrazně těžší, než ostatní typy a k jejich používání potřebujeme přidaný plyn, patří mezi velice oblíbené přístroje kutilů i zkušených řemeslníků. Svařují pomocí drátu, který je přidáván na místo svaru a plyn CO 2 se stará o ochranou atmosféru. Jsou vhodné pro svařování plechů a tenkých materiálů. Zapojují se na 400 V nebo 230 V, v druhém případě je třeba díky vyššímu odběru mít i silný jistič.
Základní způsoby svařování
MMA (Manual Metal Arc) je metoda svařování elektrickým obloukem pomocí obalené elektrody. Jedná se o klasický způsob svařování oceli s využitím střídavého (trafosvářečky) nebo stejnosměrného proudu (invertory).
MIG/MAG (Metal Inert Gas/Metal Active Gas) je metoda sváření v ochranné atmosféře. Přídavný materiál se na místo svaru dostává podávacím mechanismem svářečky a je taven elektrickým obloukem. Proti oxidaci je svar chráněn dodávaným plynem. Toto svařování je ideální pro spojování tenkých fólií a plechů, jeklů a automobilových karosérií.
Při metodě TIG (Tungsten Inert Gas) jse používá neroztavitelná wolframová elektroda a svar je vytvořen roztavením okrajů, případně i přidáním materiálu k okrajům. Svařované místo i elektroda jsou chráněny proti oxidaci přidaným plynem (nejčastěji argonem).
FLUX je metoda podobná MIG/MAG, kdy ochrannou atmosféru vytváří přidaný materiál svářecího drátu (tzv. plněný drát) při svém odpařování. Odpadá tak nutnost připojovat k těmto svářečkám plynové zařízení.
Nejvíce používané vlastnosti a funkce svářeček
Arc Force – pokud dojde k přiblížení či oddálení elektrody od svaru, upraví se proud a svar zůstane rovnoměrný (MMA).
Antisticking – okamžitě sníží proud, aby nedošlo k přilepení elektrody (MMA).
Hot start – zvýšení výkonu při startu usnadní zapálení elektrického oblouku (MMA).
HF – zapálení oblouku jiskrou bez dotyku wolframové elektrody a materiálu (TIG).
Lift – zapálení oblouku oddělením elektrody od svařovaného materiálu (TIG).
Short arc – svařování tenkých materiálů krátkým obloukem (MIG/MAG).
Spray arc – rychlé svařování silnějších materiálů vysokým obloukem (MIG/MAG).
Pulse – rychlé svařování tenkých materiálů v pulsech.
2T/4T – dvoutakt/čtyřtakt. Umožňuje zapnout svářečku a nechat ji běžet bez nutnosti držení spouště, což oceníte při dlouhých svarech.
Co ještě zohlednit při výběru?
Jedním z nejdůležitějších parametrů svářečky je zatěžovatel neboli pracovní cyklus či výkonová využitelnost. Uvádí se v procentech pro desetiminutový cyklus práce a ukazuje, kolik času může pod určeným proudem svářečka pracovat. Například pracovní cyklus 60 % znamená, že svářečka bude pracovat šest minut z deseti a zbylé čtyři minuty odpočívat. Ideální je, pokud vám stačí hodnoty proudu na zatěžovateli 100 %, abyste mohli pracovat bez přerušení.
Při nákupu svářečky zkontrolujte, zda je součástí balení kompletní kabeláž, ochranný štít či náhradní elektrody. Než začnete svářet, nezapomeňte si nachystat potřebné příslušenství a ochranné pomůcky.
Pro blog promistry.cz napsal Zbyněk Dach